Yurtdışı Gezileri

THY CIP Lounge

İş yerim Microsoft’un bana sağlamış olduğu THY Corporate Card ile son uçuşumu gerçekleştirdim. Bu kart sayesinde THY Business Class kontuarından Check-in yapabilme ve CIP lounge’dan faydalanmaktaydım 2 yıldır. Maalesef çok iyi deneyim idi ve her güzel şey gibi bitti. Umarım ileride gene böyle bir imkanım olur.

For the last time I had the chance to enter Turkish Airline’s renovated CIP lounge with the help of my expiring Corporate Membership card. 

THY’nin CIP salonu ise geçen hafta yenilendi. Ben 1 haftalık tatilimde Türkiye’de iken basında haberlerini duymuştum ve bu imkanım elimde var iken son kez ;-) bu salonu kullanacak olmaktan dolayı heyecanlı idim. Emin değilim ama CIP lounge ile blog yazısı yazan ilk seyahat blogger’I olabilirim ;-)

The lounge has been under renovation for the last 5 months but THY did a hell of a job and launched a marvelous CIP lounge competing with the top lounges in South Asia and beating the rest of the world’s laounges by far. I am not quite sure but I might be the first Turkish travel blogger writing this lounge as it has been on since 5-6 day’s time J (24th of July 2011) 

Salona iki adet girişten ulaşılmakta, bir tanesi çok akıllıca düşünülmüş olan Business ve First Class biletli yolcuların kullandığı E-Kapısından geçtikten sonraki özel pasaport bankosunun hemen arkasından, diğeri ise standart Atatürk havalimanı pasaport kontrollerinden çıkıp sola dönüp yolun sonunda ulaşacağınız ana giriş kapısından.

You can enter the lounge in 2 ways, either you can use the special E gate for Businesa And First Class passengers where this door opens directly to the lounge after passport control. Or you can access the lounge by turning left and letting yourself to the end after all passport control boots.

Girişte güler yüzlü görevli yer hostesi hanımlar size karşılıyorlar, Business ve First Class biletinizi direk özel kapılara okutup geçebilirken, Star Alliance Gold ve üstü kartlarınız, Elite ve Elite Plus kartlarınız ya da benim gibi anlaşmalı firmaların Corporate kartları ise once bankoda görevlilere gösterip özel bir giriş barkodu almanız gerekmekte. Bu işlem 30 saniyeden daha kısa sürüyor. Aynı anda bir den fazla müşteriye yardım edebilme multi-tasking ise gözümden kaçmıyor. Bu çok ama çok kritik bir beceri. Bravo !

Multi-tasked, quick, smiling ground hostesses are welcoming you and directly guiding you to special doors where you can show your ticket’s barcodes to doors and enter to the heaven.

Salona girer girmez eski salona oranla inanılmaz bir ferahlık ve büyüklük göze çarpıyor. Salonu bir dikdörtgen olarak düşünürseniz şimdi sizlere fotoğrafları ile bu 1 saatlik deneyimimi sağ alt köşesindeki giriş kapısından başlayarak soldan saat yönünün tersine doğru tekrar ana kapıya kadar gezerek anlatacağım.

During this blog post I would like to express the feeling and experience by showing you the way starting from the door turning left and continuing anti-clockwise till to the start point.

Kapıdan girdikten sonra sol tarafta bir kütüphane ve bilardo masası bulunmakta. Burada özellikle turizm, sanat ağırlıklı güzel bir kütüphane var. Aktarma yapan ve zamanı olan yolcuların sıkılması mümkün değil.

A large pool table and a selective library are at your service if you want to kill time. The books are selected and you can miss your flights if you are a book fan.

Daha sonra sol taraftan yürüdüğümüzde duş alabileceğiniz ve dünlenebileceğiniz alanlar ve ibadethaneler bulunmakta. Bu koridor rahat deri koltuklar ile kaplı. Her kolon’un altında ise 3 tane fiş takılabilecek prizler gizlenmiş. Hem görüntü kirliliği engellenmiş heme cihazlarınızı elektrik ile beseleyebiliyorsunuz.


Showers, sleeping, praying areas are on your left dimmed lighted comfortable sitting areas continues till to the information desk on the left end. You can get your TTNET Wifi user name and password from beautiful hostesses whom are kind, well trained and selected specially for this lounge. You can understand this easily. Lounge columns house electrical plugs for your laptops and mobiles.

Koridorun sonunda gene bir danışma masası var ve bu masadan TTNET ücretsiz kablosuz bağlantı kullanıcı adı ve şifrenizi alabiliyorsunuz. Bankolarda çalışan hanım ve erkek çalışanlarında titizlik ile hem deneyim hem de görünüş bakımından özel olarak seçildiğini belirtmek isterim. Son derece yardımsever ve güler yüzlüler. Bunu yoğun tempo ile kaybetmemeleri dileğimle.

Danışma bölümünden dikdörtgen salonun başladığımız köşe noktasından diğer bir köşe noktasına kadar olan alt uzun kenar bölümü bitirdiğimizi hayal edin. Bu noktadan sonra toplantı yapabileceğiniz alanlar ve büyük ekranlı bilgisayarları kullanabileceğiniz bir internet bağlantılı bölüm bulunmakta. Bu alanı geçtikten sonra sol tarafta dikdörtgen salonun sol üst köşesinde 150 yıllık bir zeytin ağacı, bol ışık alan ve apronu izleyebileceğiniz farklı tasarımlarda koltuklar, taze meyve sularından oluşan meyve suyu yani vitamin barı bulunuyor. Bu bölüm daha ferah ve aydınlık. Girişteki bilardo salonununun arkasındaki ilk oturma grubunda kestirilebilir, bu bölümde ise daha çok sohbet ve okuma aktivitelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Now we have finished the first and long section of the rectangle. While you continue you will see the computer and meeting area on your left and WCs on your right. On the left end corner you can spot the 150 year old olive tree and automatic piano that plays the classical music on its own. This area has more light, different style and seats with a fresh vitamin juice bar. You can connect your IPAD or IPOD to the piano and play your music.

Bu noktada elektronik bir piyano bulunmakta ve piyano belirli senfonileri güzel rahatsız etmeyecek bir tonda kendi kendine çalmakta. Hatta IPAD veya IPOD’unuzu bağlayarak kendi şarkınızı da çalabileceğinizi okudum. Yönetimin piyanonun sesinin çok az da olsa arttırılabileceğini ve müziği CIP Lounge’un ruhuna gıda olacağını düşünüyorum.

Atlamadan geçmeyeyim bilgisayarların olduğu bölüme gelmeden dikdörgenin sol orta kısmında tuvaletler bulunuyor. Tasarım harika. Sanki bir bahçede gibisiniz. Çanta ve valizinizi koyacağınız bir bank , kalabalık bir durumda beklemeniz ya da çocuğunuzun oturup size beklemesi için ideal. İki önerim;

 • tuvalet kapıları içeri açılmamalı hem güvenlik hemde hijyen açısından yanlış. Bu saatten sonra dışa açılırsa ise maalesef erkekler tuvaletindeki pisuvarlara çarpabilir. Dolayısı ile enteresan bir raylı sistem düşünülebilir.
 • Peçetelik sisteminin çok fazla harcamaya teşvik etmesi ve su sıçraması ile sürekli ıslanması. Temizlik ise iyi durumda.

Gelelim dikdörtgen salonun üst ve orta bölümünde bulunan yemek bölümlerine. Burası adete bir devrim niteliğinde. İçecek standlarında 330ml Erikli Su (favorim), tüm kutu içecekler, soda, Uludağ şişe gazoz (Efsane), Ice Tea ve soda bulunuyor. Kutu Efes Pilsen ise cabası…

Drink areas are full of canned soft drinks, bottle still and sparkling water, legendary Turkish soda, Uludağ and famous Turkish beer, Efes.

Salonun dört köşesinde de 2-3 adet İçki barına rastladım. Salonun tamamı Self –Servis ve kendime bir içki hazırladım. Bardaklar tertemiz. Tek eksik ve beni bu salon ile ilgili gerçek anlamda tek hayal kırıklığına uğratan ise sürekli artık yurtdışında yaşayan biri olarak Rakı J Rakı maalesef bu salonda içecekler arasında yok. Peynirim , salatalığım harika zeytinimden oluşan meze tabağım hazır ama Rakı yok… Yıkılıyorum. Son Kez bu keyfi uçmadan once yaşayamıyorum J Ama bunun düzeleceğine eminim.

Only missing drink for me was the Turkish Rakı. Else I made my slef a drink, tapas plate and enjoyed the different salads, nuts and cheese.

Zeytinyağlı ve salata büfesinde 3 çeşit peynir var. 2 Çeşit zeytin ve 8-9 çeşit salata ve zeytinyağlı var. Tek kelime ile muhteşem kalitesi. Hatta mini bir zeytinyağı büfesi var. Burada çeşitli kuru zeytinler ile ve ekmek alarak zeytinyağlarını tadabiliyorsunuz. Ülkemiz açısından harika bir deneyim. Keşke THY Duty Free ile anlaşıp bu alanda bu zeytinyağlarınını satsa ya da çıkışta özel bir duty free alanından bunların küçük hoş şişelerde satışı gerçekleşse. Muhteşem tanıtım olur. Zeytinyağımız dünyaca tanınır.

You should try the different types olive oils with different olives and bread to discover the Turkish cuisine just infront of the large Turkish Pizza (Pide) kitchen. Meat, Chicken, potato and cheese is used as ingredients.

Ahçıların açık mutfağına yaklaşıp güzel ince tabaklarınıza ya da küçük kaselerinize taze haşlama sebzeler ve pilav almanız ve ızgara et ile renklendirmeniz mümkün. Ben köfte alıyorum ve gerçekten baharatı ve tadı ile mükemmel. Ama asıl süpriz pide ve lahmacun salonu. Ben gittiğimde patates, tavuk, peynir ve kıymalı pideler taze çıkıyordu. Kıtır, sımsıcak ve tertemiz. Eline sağlık Turkish DoCO.

Buradan sonra tatlı yemeden olmaz. Kalkıp doğruca salonun ortasındaki mini pastaneye gidiyorum. Burada en az dört, beş çeşit tatlı var. Bu tatlılardan çikolatalı kek ve taze limonatayı deniyorum. Limonata ve vişne suyu eski usul kepçe ile kendini koyuyorsunuz. Büyük kaseler cam değil plastik.  Deneyim harika, ama hijyeni konusunda THY’yi uyarmak isterim. Başında içeceğin biri dursa ya da daha steril bir kap olsa fena olmaz. İçine her an birşey düşebilir. Çünkü çocuklar ve yetişkinler acele içinde bu keyfi çıkarırken dikkat dağılabiliyor.

Now it’s time to surprise yourself with the deserts and fresh lemonades. Roll yourself  to the center of the lounge to the mini café to have a Turkish tea, Coffee and cakes.

Artık oturuyorum ve bilgisayarım ile internete bağlanmak için diktörtgen salonun sol üst köşesinde gene ışıklı bir alanı tercih ediyorum. Bu alanda çocuk oyun alanı ve playstation makinaları var. Sessizlik ve işinizie bir sunum yetiştirmek ve az da olsa konsantre olmak istiyorsanız bu alanine daha çok aileler ve gençler tarafından tercih edildiğini ses açısından belirtmek isterim.

It is time to settle down , read some emails from my notebook and enjoy. If you prefer the top right corner of the lounge, you might see more younger people enjoying play station kiosks and children’s playground.

Artık zamanımız geldi, çıkış kapısına gidiyorum. Çıkarken çok ekrandan oluşan bir çok TV’yi aynı anda izleyebileceğiniz alanın önünün ne kadar kalabalık olduğunu fark ediyorum. Az zamanda çok bilgi alma şansı buna denir ;-)

Time is up ! I have to catch the plane. I wish I have to stay a little bit more. I an see my plane info from the various screens placed inside the lounge. Mind that no announces made here to avoid disturbing this great experience.

Bu noktada okuma salonunda tüm gazeteler ve belirli başlı dergiler mevcut. THY bu salonunda sessizlik esas olsun diyerek uçuş anonslarını yapmıyor ancak çok fazla ekran mevcut biraz dikkatli iseniz uçuş saatinizi kaçırmanız imkansız. Ancak sunulan rahatlık maalesef salondan çıkmayıp uçağınızı bir sonrakine ertelemeyi bile düşünmeye başlatıyor insanı ;-)

Cinema and relaxing book lounges are on the left while you are closing to the exit.

Çıkışa doğru dönerken sinema salonunu görüyorum. Dev bir perde ve uzatılabilir ayaklı koltuklar rahat görünüyor, yolcuların çoğu burda kestirmeyi denemiş, nedeni ise sinemadaki ekranın çalışmıyor ve düz PC ekranını gösteriyor olması (24 Temmuz 2011 Saat 19:20, anında)

Çıkarken ise gene aynı güler yüzlülük ile uğurlanmak ise paha biçilemez. THY ulusal havayolumuz ve gururumuz. Yoğun uçuş noktaları ve artan yolcu kapasitesine rağmen çoğu zaman dakik olmaya çalışıyorlar. Ben Londra uçağıma TK 1987 uçuşumda ise sadec 14 dk geç kalkış, muhteşem bir güler yüzlülük, harika yemekler ve servis ile şu yazıyı yazdığım anda 7C koltuğumda oturmaktayım. Umarım bir gün millerimin birikmesi ve üst sınıf kartları elde ederek  THY’nin First ve Business Class uçuşlarını özellikle uzun mesafe bir uçuşunda tatmak istiyorum. Yakın bir dostumdan THY ile Istanbul – New York first class uçuşunu dinlemek bile gerçekten çok etkileyici idi.

Benim için çok güzel bir deneyim idi. Bu salon bence dünyanın en iyi loungelarından biri. Yurtdışında Almanya, Hırvatistan, Amerika ve İngilterede daha once Star Alliance Gold özel yolcu salonlarına girmiştim. Kıyaslamam bile ayıp olur. ;-)

On the basis of my 4-5 different lounge experiences, this one is far away better from almost all European and US Lounges. I bet it will compete and beat the high class South Asian ones.  Experience it, believe me you will love it !

Tekrar teşekkürler THY…


5 Yorum

5 Comments

 1. Erdal

  Temmuz 25, 2011 at 11:38 am

  İs ehline verilince ne güzel oluyor. Tebrikler temel kotil bey ve ekibi

 2. m d

  Ağustos 6, 2011 at 11:27 pm

  Teşekkürler güzel anlatımınız için ama yazıyı okuduktan sonra bu yerlerden faydalanmanın şartları nelerdir, ücretlendirme nasıldır gibi kafamda oluşan sorulara yanıt bulamadım. Bilgilendirebilirseniz süper olur..

 3. Dr.med.Ahmet Öztürk

  Kasım 19, 2011 at 3:28 pm

  Kritikleri okudum bayağı merak sardım. 22 aralıkta eşimle beraber Parise uçacağım görelim bakalım yazıldığı kadar var mı.THY BÜYÜK AŞAMA KAYDETTİ BASINDAN OKUDUĞUMUZ KADARIYLA.Başarılarının devamını diliyerek saygılar sunuyorum.

 4. Faruk

  Şubat 4, 2012 at 3:25 pm

  Deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. THY ekibi ve Temel Kotiloğlu nada ayrıca teşekkürler milli bir gorev yapıyorlar gurur duyduk.sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

 5. özgür

  Kasım 4, 2017 at 1:48 pm

  geçen hafta istanbulda konaklamam gerekti fakat kredi hartım olmadığı için rezervasyon yapamadım en sonunda https://www.otelperisi.com/istanbul-otelleri sitesinden kredi kartsız rezervasyon yaptım ödemeyi otelde yaptım herkese tavsiye ederim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı