Yemek

Piyer Loti Kahvesi – Piyer Loti Coffee House

Haftasonu Piyer Loti Kahvesine gittik... Eyüp‘te…Çok keyifli bir manzaraya sahip… Pazar günü tüm gün tarihi ve eski mekanlarda geçirmek için dolaşmak çok keyifli. ellerde 1 şişe su…Bir de fotoğraf makinemiz…Çay keyfi Piyer Loti‘de… Kahve ve Piyer Loti hakkında detayları aşağıda devamını oku linkinden sağlayabilirsiniz.

We went to Piyer Loti Coffee House this weekend. It is located in Eyup with a fabulous view… Sunday was a perfect day for us to travel historical and old places. We took a bottle of water and our photograph machines and decided to have a nice tea at Piyer Loti. For further information about coffee and Piyer Loti you can use “read more” link below.

Otopark sorunu çok yok, ama öğlen sıcakta ön masaları değil arka masaları tercih ediniz çünkü güneş çok yakıyor. Teleferik ile aşağıdan gelmekte mümkün ama sanırım çalışmıyordu. Kapıda simit , kos helva vs satın alıp içeride afiyetle yiyebilirsiniz…

There wasn’t that much of parking problem but there was a thing that you should be careful about that you should choose back tabels because it feels so hot in front tabels. I guess it is normally possible to go up via lift but then it didn’t work. You can also buy some Turkish bagels and nougats at door and eat them inside. 

İlgili Linkler

http://www.wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=151
http://www.biyografi.net/kisiayrinti.asp?kisiid=681

Piyer Loti:

Pierre Loti:

Ünlü Fransız romancı Pierre Loti, 1850-1923 yılları arasında yaşadı. Gerçek adı Louis Marie Julien Viaud olan yazar aynı zamanda bir deniz subayıydı. 1867 yılındaki Okyanusya seferi sırasında, Büyük Okyanus’ta yetişen bir çiçeğin adı olan Loti takma adını aldı. Mesleği sayesinde Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkelerini, kültürlerini görme fırsatı buldu ve yazdığı anı ve romanlarda bu seyahatlerinde edindiği bilgilerden çok faydalandı. Denizcilik öğpreniminin ardından 1881’de yüzbaşı, 1906 yılında da albay rütbesini aldı. İstanbul’u da ziyaret eden Loti, bu şehirden ve Osmanlı kültüründen çok etkilendi ve daha sonra defalarca buraya gelerek uzun süre burada yaşadı. İstanbul’a ikinci gelişinde (1879) o zamanın Osmanlı Dönemi Türkiye‘sini anlattığı “Aziyadé” adlı romanına adını veren kadınla tanıştı. Loti, bu romanla birçok eleştirmenden olumlu not aldı ve geniş bir kitle tarafından tanınmış oldu. Daha sonra roman yazmaya devam etti ve birçok önemli yapıta imzasını attı. Gözlem yönü kuvvetli olan Pierre Loti, yazılarında oldukça yalın bir dil kullandı ve aşk, ölüm, umutsuzluk gibi öğelere fazlaca yer verdi.

Famous French novelist Pierre Loti lived between 1850-1923. He was a navy officer and his real name was Louis Marie Julien Viaud. During a journey in ocean in 1867, he got Loti as a nickname which was a flower grew in the Pacific. Thanks to his occupation he got a chance to see Middle and Far Eastern countries and cultures and he applied his knowledge while he was writing memorial and novels. After his naval education, he became lieutenant in 1881 and colonel in 1906. He got really impressed by Ottoman culture after visiting Istanbul and he lived there for a long time. On his second visit to Istanbul (1879) he met the woman who was the title of his book “Aziyadé” where he told Ottoman period of Turkey. Loti got really good remarks with this novel and he was read by a wide range of people. Having a strong observation side, Loti used simple language and he chose love, death and desperation as his themes. 

Eyüp sırtındaki Pierre Loti Kahvesi, bütün Haliç’in tepeden görülebildiği, doğal ve sakin bir mekan. Eyüp, dini mekanları, mezarlıkları, doğal güzellikleriyle önemli ve eski bir yerleşim bölgesi. Eyüp’ten Eminönü’ne kadar tüm Haliç’in tepeden görülebildiği Pierre Loti Kahvesi, yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgi gösterdiği bir yer. Osmanlı kültürüne ve yaşayış biçimine hayranlık duyan yazar Pierre Loti, İstanbul’da bulunduğu dönemlerde bu kahveye sürekli gelirdi. Özellikle nargileye meraklı olan Loti, burada saatlerce oturur, insanlarla sohbet ederdi. Kahvehaneye, Eyüp’ten arabayla veya mezarlıkların içinden geçen patika yoldan yaya olarak ulaşılabiliyor. Hafta içi öğlen saatleri dışında, oldukça kalabalık olan Pierre Loti Kahvesi’ne turistlerin yanı sıra İstanbullular da ilgi gösteriyor.Kahvenin arkasında kalan bölümde ise inşaatı bitmiş ve faaliyete geçmesi beklenen , eski İstanbul evleri şeklindeki apart hotel evleri, restoran ve kafeden oluşan bir kompleks bulunuyor. Divanyolu’ndaki caddeyle birlikte buraya da Pierre Loti’nin adı verildi.

Piyer Loti Coffee House on Eyup’s edge, is natural and a calm place where you can see all over Halic. Eyup is an important and old place with its religious places, cemeteries and natural beauties. Piyer Loti Coffee House, where you can see Halic from Eyup to Eminonu, is a place which both locals and foreigners are interested in a lot. Loti, who admired Ottoman culture and the way of living, used to come this coffee house when he was in Istanbul. Especially the interest of him in hookah made him sit down there maybe for hours and chat with people. To the coffee house, you can either take a ride by a car or you can take a walk in the path located in the cemetry. The coffee house is everytime full with crowded except mid-noon times in the weekdays. Behind the house, there is a complex of hotel, restaurants and coffee house of which the construction is completed. With the street in Divanyolu, here was also named after Pierre Loti.

Tags: Piyer Loti Kahvesi, Eyüp, İstanbul Gezilecek yerler, Piyer Loti Coffee House, Haliç

Londra`dan beğendiğimiz Kafe , Pub ve restoranlar / Best Food spots & posts from London

Türkiye`den Mekan Önerileri / Turkish Food Related Reviews

Dünyadan Mekan Önerileri / World Wide Food Spots & Posts4 Yorum

4 Comments

 1. Misafir

  Eylül 9, 2008 at 6:18 pm

  Nihayet açıklayıcı ve net anlaşılır bir yazı okuyabildim, teşekkürler.

 2. Misafir

  Eylül 9, 2008 at 6:18 pm

  cocuklugum orada gecti ama bir tane resmim bile yoktu oraya ait bu resimleri ceken arkadasa tesekkurler

 3. Metin

  Ekim 8, 2009 at 6:19 pm

  Belkide Istanbulun en guzel manzarasinin oldugu yer. Orada zamanin nasil gectigini anlamamiyorsun. Ozellikle teleferigin yapilmasi cok guzel olmus.

 4. zerra

  Eylül 1, 2010 at 10:34 am

  Okey oynancak cafelerin numarasını bulabilirmiyim?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı