Ürün

Haglofs Gram Comp Pull

The Haglofs Gram Comp Pull is hand to me by Castleberg Outdoors 3 months ago during my training runs for the Trans Gran Canaria Event. Even though I think TGC event might not have rain like the ones I had previously on UTMB CCC and UTMB ; the mandatory equipment list says that I should have a fully waterproof Gore-Tex® Active Shell for maximum weather protection during these mountain ultra-trails.

haglofss-gram-comp-pull-jacket (2)

Haglofs started its life as a company by it` founder in the Dalstugan cottage in Torsång, on a spring day in 1914.  Victor Haglöf made backpacks. Victor selected the best canvas available, commissioned cord locks of the finest Swedish steel from Eskilstuna, and employed the best seamstresses in the area to produce the first Haglöfs backpacks.

haglofs-gram-comp-pull-firefly

He tried to sell them to local foresters and farmers by travelling with his bicycle village by village. So an outstanding outdoor equipment company was born by selling those packs at SEK 0.90 a piece. Today Haglöfs is the largest supplier of outdoor equipment in the Nordic region.

haglofss-gram-comp-pull-jacket (1)

Here is the test summary of the Jacket.

Test Conditions

 • Lake District, climbing in extreme rain and wind conditions
 • Foggy, rainy, misty and partly snowy London. Almost 1000 km.
 • Peak District 58Km 2.800 + Trail run in 2 days

haglofss-gram-comp-pull-jacket (8)

Brief Jacket Specifications

 • Highly breathable Haglofs lightest Gore-Tex® Active Shell Waterproof (Outdoor Industry Award 2013)
 • Innovate 2 panel main body construction saves weight and it has 3-way adjustable peaked hood
 • Articulated sleeves maintain range of motion and DWR Treated surfaces
 • Weight: 215g (L)
 • RRP: £250.00

haglofs-gram-comp-pull-gale-blue

Video Review by Castleberg Outdoors

Pros

 • It is extremely good for demanding races where functionality and weight are the two crucial elements. Like UTMB, Tor des Geants, PTL, Lakeland 100, Ultra Cavalls, Iznikultra etc
 • Yellow and Blue colours are very bright that you can feel safe during running, cycling and mountaineering in dark (especially yellow)
 • Very light and compact for packing
 • You can use your pack inside if you use one size bigger which is extremely helpful in long and tough races
 • Breathability is far more better than Haglofs Endo II Pull Jacket

haglofss-gram-comp-pull-jacket (3)

Cons

 • Extreme light results with some of the features of the product quality decrease such as pull cords and plastics quality is lower than Endo Jacket
 • Chest pocket zip always catches the V shape cut flap (when pulling up) which is made for protecting water coming from top to inside the pocket. This is definitely a problem during the races and fast moving situations
 • Head cord to tighten the hood is unfortunately useless. Elastic cords should be used in the hood. We had hard time sometimes during the wind.
 • I wish it had a back pocket or a wider chest pocket

Idea

If Haglofs make this jacket with removable sleeves which can be turned into a Gilet as well; they might be very successful. This will add a bit weight but worth. We won`t be buying many different gear and carry them during the races.

haglofss-gram-comp-pull-jacket (4)

Detailed Specifications

 • Revolutionary Gore-Tex® Active Shell delivers new levels of breathable waterproof shell technology
 • Innovative pattern construction – using just two panels for the main body to save weight and enhance breathability
 • Super lightweight face fabric and minimalist components to save weight
 • DWR treated surface
 • Simple chin guard and full length weather guard behind main zip
 • Minimalist 3-way adjustable hood with laminated hood peak
 • Laminated zippered chest pocket
 • Zippered rear storage pocket with weatherproof over flap and magnetic closure
 • Articulated sleeves with shaped elasticated cuffs
 • Dropped rear hem
 • 4mm elasticated lower hem and sleeve cuffs for lightweight, comfortable closure
 • Reflective detailing
 • Centre Back Length: 83cm (L)

haglofss-gram-comp-pull-jacket (5)

Fabric:

 • Gore-Tex® 3 layer Active, 100%      Polyamide, super light and soft 7D ripstop face, ePTFE membrane and a      light knitted backer, 82 g/m²
 • Hydrostatic head: >18,000, RET: <3

haglofss-gram-comp-pull-jacket (7)

Haglofs quotes that “what have we learned from our 96 years in the outdoor business?…..above all, to make gear which really works”. This is the summary and real truth. Haglofs gear is really worth investing for.

You can order this jacket from Castleberg Outdoors via clicking this link.
haglofss-gram-comp-pull-jacket (6)

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı