Fransa

Haftasonu Paris

Haftasonu Paris seyahati icin alternatif müzeler, yeme içme, farklı keşiflere ne dersiniz ? Havalar ısındı, Paris’e gitmenin tam vakti. Lüksemburg bahçeleri ve Odeon en sevdigim yerler, otelimizi burada seçiyoruz. Herkes sere serpe çimlere uzanmış, Lüksemburg bahçelerinde dolaşıp, ara sokaklardaki eski kitapçıları keşfediyoruz.

Yazımızı bütün kitapları, Internet sitelerini tarayıp, bana Paris Ultramaratonu yorgunluğunu unutturan eşim Sedef Tok hazırladı.

Öğle yemeği için Les Papilles‘de iki kişilik yer buluyoruz. Şefin mönüsü haricinde a la carte yemek mümkün, şarap çeşitleri inanılmaz, akşam yemeği için rezervasyon şart.

Yemekten sonra St. Germain’de yürüyüş… Dedim ya burası en sevdiğim yerler. Öğle yemeği henüz bitmiş olmasına rağmen akşam nereye gitsek diye düşünüyoruz. Paris’e gelip Italyan yemeği yenir mi ? Yenir ! Bal gibi yenir.

Restoranımız Sardegna a Tavola, Bastille, Nation’a yakın ve Sardunya adasının yemeklerini yapıyor.

Şansa iki kişilik yer buluyoruz artık gezmeğe devam edebiliriz. Marais‘de kahve molası vermenin tam vakti. Marais her ne kadar turistlerin hücumuna uğrasa da burayı seviyorum.

Belki hafta içi gelmek, mesela cuma gündüz bile turist akını nispeten daha az. Marais’in Yahudi bölümü her zaman için daha cazip. Ara sokaklarda gezip bir kafeye oturuyoruz.

Kahvelerimiz bittikten sonra otelimize dönüyoruz. Otel seçiminiz için Coral Tatil sitesinden yararlandığımızı söylemek isterim. Akşam için hazırlanıcaz. Bu şehirde taksi bulmak problem olabiliyor onun için gündüz gezerken metroyu kullanıyoruz. Herkese tavsiye ederim, metro sistemi çok kolay, ucuz ve pratik.

Akşam yemeği için Bastille ya da Nation metrosu Sardegna a tavola isimli restorana yakın fakat biz taksiye biniyoruz.

Yemeklerimiz müthiş. Portakallı, limonlu ve bademli Ravioli baslangıç olmak üzere Sardunya adasının değişik lezzetlerini tadıyoruz. Burası turistlerin bilmediği yerli halkın geldigi bir restoran ve rezervasyon şart. Yemekten sonra otelimize dönüyoruz.

Ertesi sabah kahvaltımız bittikten sonra Musee de l’Orangerie’de sergileri gezmek üzere Tuileries bahçelerine gidiyoruz.
Claude Monet’in Waterlilies’i bu müzede görülebilir. Sabah erken gitmenin avantajı uzun kuyrukları önlemek.

Gezi bittikten sonra listemde bulunan Musee Nissim de Camondo ve Musee Jacquemart Andre’ye gidiyoruz. Öğle yemegi vakti geçtigi için, Le Bon Marche‘de bir şeyler atıştırıyoruz.

Bugün çok yorucu geçti. O müze senin öteki benim epeyce gezdik. Akşam için otele dönüp yemeğe kadar dinleniyoruz. Akşam yemeği için Bistrot Paul Berth seçimimiz. Çok önceden rezervasyon yapmak gerekiyor, yoksa bulmak mümkün değil, burayı şiddetle tavsiye ederim.

Yemekten sonra otele dönüyoruz. Sabah güneşli bir güne uyanıyoruz.

Kahvaltı için St. Germain‘de bulunan Café de Flore‘ ye gidiyoruz. Sokak üzerinde iki kişilik bir masayı mucize eseri bulup oturuyoruz. Kahvelerimizi yudumlarken geleni gideni ve etrafı seyretmenin keyfine varıyoruz.

Kahvaltıdan sonra uzun bir yürüyüş ve tekrar Marais bölgesine gidiyoruz. Marais’de dükkanların bir çoğu pazar günleri de açık. Marais’de gezdikten sonra Ile Saint Louisde bulunan Berthillon dondurmacısına gidiyoruz.

Pazar akşam trenle Londra’ya dönüyoruz. Önermek istedigim bir, iki restoran daha var. Bunlar, Chez l’ami Jean ve Spring. Yolculuk öncesi bu restoranların internet sitelerine girip detaylı bilgi alabilirsiniz. En önemlisi hem restoran hem de ulaşım rezervasyon işini son dakikaya bırakmamak.

Paris’e uygun uçak bileti bulmak için, uçak bileti sorgulama sitelerine bakınız. Başta THY Uçak Bileti olmak üzere  bir çok havayolu için en uygun bileti bulabilirsiniz

paris1Paris2

1 Yorum

1 Yorum

  1. cemil aykac

    Mayıs 17, 2012 at 10:39 pm

    üç günde neler yapılırdan çok üç günde ne yenir yazısı gibi olmuş…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı