Yurtdışı Gezileri

Gerçek Gezgin Kimdir ?

Gezginler Kulübünden alıntı…

GERÇEK GEZGİN KİMDİR?

  • Her şeyden önce bir dünya vatandaşıdır. Tüm dünya insanlarına, uygarlıklarına ve kültürlerine, hiçbir ayrım yapmadan önyargısız yaklaşır.
  • Dünyanın ancak insanla, temiz bir çevreyle ve sağlıkla değerli olduğunu, bu çeşitliliğin büyük bir hazine olduğunu bilir.
  • Gezmenin, kişinin hoşgörüsünü, yaratıcı yanını ve duyarlılığını artıran bir okul olduğunu, paylaşmanın da gezmek gibi bir tutku olduğunu hiç aklından çıkarmaz.
  • Seyahatin en önemli aşamalardan birinin hazırlık aşaması olduğunu bilir.
  • İyi bir yürüyüşçüdür.
  • Pahalı giysiler yerine yöreye özgü hatıra eşyaları satın almayı tercih eder.
  • Lüks bir otelin havuz başında oturmak yerine kentin kenar mahallelerinde dolaşmayı sever.

 

 


Bir gezginin gerçekleşmesi için dört  faktör vardır. Para, zaman, sağlık ve istek. “İstek” bence en önemlisi.  Sağlığı yerinde iken zamanını ayırıp yola düşmeli insan. İnanın, çok paraya da ihtiyaç yok. Yola çıkan herkes bir şekilde geri döner.

 

Hayallerinizi bir an önce gerçekleştirin, ertelemeyin. Hayatın kendisi zaten bir yolculuk değil mi? Her gezgin kendi serüveninin kahramanıdır.

Gezgin, bilgi taşıyıcıdır.

Gezgin, doğayı sever, barışçıldır.

Gezgin, bulunduğu ortamı tanımak ister.

Gezgin farklı dillerden, dinlerden, geleneklerden, şarkılardan, danslardan, ritüellerden, motiflerden, sokak oyunlarından, mektup kültüründen zevk alır.

 

 

Gezgin, kertenkele gibi güneşe karşı yatmaktan, içki masasında sarhoşları dinlemekten, lüks bir lokantada Yemek yemekten hoşlanmaz.

 

Gezgin, kentlerin arka sokaklarında dolaşır.

 

Gezgin, gerekirse ekmek peynir yer, parkta yatar, otostop yapar.

 

Gezgin, bakar, görür, anlar, öğrenir, öğretir ve yolun çağrısına uyar.

 

Gezgin, mütevazı olur.

 

Gezgin, gittiği ülkelerin  kokusunu,  kültürünü, insanlarını, değerlerini kendisine katmayı bilir.

 

Gezgin, dertlerinden ve monoton bir hayatın, getirdiği tüm sıkıntılardan uzaktır.

 

Gezgin, serüveni sever.

 

Gezgin, birbirine benzeyen beton binalardan, ana cadde ve sokaklardan, birbirine bitişik sıvasız evlerden hoşlanmaz.

 

Gezgin, insanların birbirlerine yakın olduğu ‘mahalle kültürü’ nü  sever.

 

Gezgin, gezi sırasında gazete okumaz, televizyon seyretmez, apayrı bir gezi dünyasına dalar.

 

Gezgin, mega şehirlerin kurşuni gökyüzünü terk eder.

 

Gezgin, otellerdeki oda numaralarını hep karıştırır.

 

Gezgin, sürekli pabuç eskitir.

 

İyi bir yürüyüşçüdür. Gezgin. Çünkü bir kenti anlamanın ve yaşamanın en iyi yolunun yürümekten geçtiğinin bilincindedir. Ayakları sızlayana kadar dolaşır; yorgunluktan bazen bir motorun kuytusunda uyuklasa bile…

 

Pahalı şeyler yerine, yöreye özgün hatıra eşyalarını satın almayı tercih eder.  

 

Lüks bir otelin havuz başında oturmak yerine, kentin kenar mahalleleerinde dolaşmayı sever. Çünkü bir kentin Ya da bir ülkenin  Sosyo-ekonomik yapısı, lüks otellerin havuz başlarında görünmez.

 

Her şeyden önce, bir “dünya vatandaşı” dır gezgin. Tüm dünya insanlarına, uygarlıklarına ve kültürlerine, hiçbir ayrım yapmadan, önyargısız yaklaşır. İnsanlara ırk, din, dil, cinsiyet ve milliyet kalıplarının dışında, “insan” olarak bakmayı bilir. Kenti kültüründen olmayan insanların geleneklerini, kültürlerini, dünyalarını saygı ile anlamaya çalışır.

Dünyanın, ancak insanla, temiz bir çevrey
le ve sağlıkla değerli olduğunu: bu çeşitliliğin de büyük bir hazine olduğunu bilir.

 

Kaynak: Uzaklar Çağırınca/Orhan KURAL


Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı