Müze

“Engelleri Kaldıralım” Sergisi

Tempo Dergisi, yılbaşından beri yürüttüğü “Engelleri Kaldıralım” kampanyasını bu hafta kapak konusu olarak sayfalarına taşıdı. Engellilerin seslerini duyurmak için yapılan kampanya için eski Beşiktaş Başkanı Serdar Bilgili 22 engelli ismi görüntüledi, ünlü isimler de fotoğrafların hikayelerini yazdı.

Özellikle insanların bakışlarındaki anlamları görmek için ücretsiz olan bu sergiyi gezmeniz lazım. Pazar günü harika havada Vapura atladım ve sergiye gittim. Işıklandırmadan dolayı siyah beyaz olan fotoları sizin için görüntüledim ama tabii kendinizin gidip görmesi gibi yok.

Çok etkileyici…

Yazının devamı ve ek bilgiler için “devamını okuyunuz”.

Haftalık dergi Tempo’nun üstlendiği “Engelleri Kaldıralım” projesine yer verdiği bu haftaki sayısının kapağında “Fotoğraftaki fazlayı bulun” başlığıyla “engelli” Figen Öncel’e ait bir siyah beyaz fotoğraf yayımladı. Derginin 50 sayfa ayırdığı kampanya için Mehmet Y. Yılmaz, Zülfü Livaneli, Ayşe Kulin, Nuray Soysal, Hıncal Uluç, Fikret Ercan, Meral Okay, Ayşe Kilimci, Orhan Gencebay, Elif Şafak, Mehmet Eroğlu, Tuna Kiremitçi, Ahmet Hakan, Ahmet Ümit, Can Dündar, Pınar Kür, Yılmaz Erdoğan, Yıldırım Türker, Selim İleri, Şebnem İşigüzel, Ece Temelkuran ve Sunay Akın, 22 “engelli” cesur yüreğin öyküsünü kaleme aldı.      Proje için 3 haftada 2500 kare fotoğraf çeken Bilgili de, çekimlerden sonra, “Tamamı unutulmazdı. Bu projeyle hayatımın en hassas, hayata bakış açımı değiştiren 3-4 haftasını yaşadım” dedi.

Ünlüler onları yazdı      Derginin kapağında fotoğrafı yer alan ve yakında çıkacak albümüyle müzik piyasasında yerini almaya hazırlanan Figen Öncel’in hayatını, sanatçı Orhan Gencebay kaleme aldı. Gencebay, 2,5 yaşında tren yolunda uyuyakalan Figen’in hikayesine, “Figen’e iyi bakın. Yakında onun buğulu sesini siz de dinleyecek, bir daha unutamayacaksınız” cümleleriyle başladı.
Yılmaz Erdoğan ise, doğuştan kolları ve bacakları olmayan Murat Çolpan’ı şöyle anlattı:
“Murat’ı tanımanızı isteriz. O kırık Alman aksanıyla sürekli konuşuyor, sürekli herkese takılıyor, espriler yapıyor. En çok da Bilgili’ye takılıyor, ‘Ben senin İzmir şubenim ağabey. Barlarda, diskolarda her gece alem yaparım’ diyor. Murat gibi dünyada üç yüzücü var sadece.” Hıncal Uluç’un, 5 yaşında kollarını buğday biçme makinasına kaptıran Ayşe Işık için yazdığı satırlar ise şöyle:
“Ayşe incecik sesi, ince uzun boyu, başak rengi saçlarıyla bir buğday başağını andırıyor. Ayşe’nin hayatında buğday tarlalarının başka bir anlamı var oysa. O kollarını bir buğday tarlasında bırakmış.”

Tags: Engelleri Kaldıralım Sergisi

 


4 Yorum

4 Comments

 1. Misafir

  Eylül 12, 2008 at 9:45 pm

  emre kardfeşim merhaba evet bende cnn de seyrettim bizler bu arkadaşlarımızı gördükçe insanların birbirlerine daha sağlıklı bakmaları gerektiğini gördüm ama biz ülke olarak engelliler konusunda özürlüyüz desem yanlışmıyım acaba serginin nerde olduğu hk.bilgi iletebilirmisin teşekkürler

 2. Misafir

  Eylül 12, 2008 at 9:45 pm

  Canım kardeşim; Belki seni defalarca dinledim,dinledikçe de bir daha dinleyesim geldi ve yine dinledim.O buğulu sesin,o sıcacık bakışın herşeye değer,sen asla engelli değilsin ve olamazsında zaten,sana bakınca bizlerin engeli daha çok ortaya çıkıyor..Tanımıyorum şahsen ama bütün dostlarıma,arkadaşlarıma seni ve sesini anlatıyorum,hepimizin kalbi senin ve senin gibi sevgi dolu olanlar için atıyor

 3. Misafir

  Eylül 12, 2008 at 9:46 pm

  Engelleri aşmanın tek yolu, ilk önce beyinde engelin aşılmasıdır.. abdullah ünal

 4. Misafir

  Eylül 12, 2008 at 9:46 pm

  merhaba herkes bir engelli adayıdır bunu bilmeyen yoktur mühim olan bir engelli kardeşimize veya engelli insanımıza engelini hiç belli etmeden yardım etmek gerekir geçtiğimiz yıl gazetenin birinde yabancı tanınmış biri diyorki BAŞA KAKILAN IYILIK HAKARETTIR diye yazıyordu bende o yazıyı kendime örnek olarak seçtim zeten okumadan öncede böyle bir durum sözkonusu olamazdı böyle bir site hazırladığınız için teşekkürlerimi borç bilirim sevgiyle ve mutlu kalın. ERHAN AKALIN

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı