Yemek

DONOSTIA

Daha önce gittiğimizde büyülendiğimiz şehirlerden birisi de San Sebastian’dı. Bask bölgesinin en önemli şehirlerinden olan bu kıyı kenti, mezeleri ve olağan üstü yemek kalitesi ile bizi iki günde mest etmişti.

Dünyaca tanınan avant-garde restoranlar Mugaritz ya da Arzak, dışında, San Sebastián – aslında Bask dilinde Donostia demek. Ve bu şehirdeki tapas barlarına da local dilde pintxos ismi verilmekte.

Londra’da Mayfair civarındaki bu restoranda Bask bölgesinin güzel yemeklerini sunmakta ve adı da Donostia.

Kapıdan girer girmez uzun bir bar, yanında küçük masalar ve arka koridorda küçük bir kaç masaya da rastlayacağınız çok şık ve güzel bir restoran. Barın arkasında şaraplar, açık mutfak ve masanın üstünde kurutulmuş kesilmeyi bekleyen domuz bacağı sizi hemen San Sebastian gecelerine götürüyor.

Şefi Tomasz Baranski. Polonyalı şefler ve Bask bölgesinden ekip çalışmakta. Barafina gibi bir mutfak ve hızlı çabuk yapılan yemekleri izleyebileceğiniz çok güzel bir ortam var. Temiz ve steril bir restoran.

Bar’da oturmanın en keyifli yanı buraya rezervasyon yok. Akşam belirli saatten sonra almıyorlar buraya. İlk gelen oturur konsepti Londra’da zaten meşhur. Biz başlangıç olarak manchego peynir, Tortilla ve Pimiento biber söylüyoruz. Pimientolar porsiyon olarak Barrafina’dan küçük. Diğerleri ise benzer ve mükemmel.

İçecek olarak ise düşük alkollü txakoli isimli hafif köpüren Bask şarabı ile başlamanızı öneririm. Daha sonra biz beraberce aldığımız yemekleri paylaştık, bunlar kabak püreli kuzu pirzola idi. Gayet güzel pişirilmişti. Porsiyonların biraz küçük olduğunu belirtmek isterim. ama lezzeti gerçekten çok çok güzel.

Diğer deneyeceğiniz yemekler arasında ıspanak ve tuzlu balık olabilir. Cod isimli bu beyaz balık özellikle Bask bölgesinin yemeklerinde çok kullanılıyor ve Atlantik kıyılarında bolca bulunuyor. İngilizler de bu balığı çok seviyorlar ve Fish and Chips için kullanıyorlar.  Cod balığının yanaklarını, sarımsak ve yağ ile bu tarz yemeklerde çok fazla kullanıyor Bask bölgesinin ödüllü şefleri…

Et olarak bende biftek alıyorum. Gayet güzel, büyüklüğü çok iyi. Ben beğendim ama bir tercih yapmak zorunda kalsam belki başka restoranlardakileri düşünebilirdim mesela Pizarro gibi .

Şeflerin uyumu ve birbiri ile çalışmasını izlemek özellikle bar ortamında çok keyifli.

Bazen başka yemeklerin de çaktırmadan fotoğraflarını çektik. Ahtapot ızgara bayağı güzel gözükmekteydi.

Tortilla’lar için sürekli izleyip kendime bir adet tortilla tavası alma gibi bir fikrim oluşmaya çoktan başladı bile …

Eğer çok aç iseniz Donostia biraz pahalı gelebilir. ama hem romantik yemek, kutlama ve ilk buluşma gecesi gibi özel durumlar için bence güzel. Çok içki içmeyen , geceyi sadece bir kadeh ile keyiflendiren bizler için ise bu çok sorun olmadı. Denemenizi tavsiye ederim.

Address: Seymour Place, London W1H 5DB
Metro: Edgware Road Tube Station ya da  Marylebone Station
Telefon: 020 7402 6209
Web: www.donostia.co.uk

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı