Fransa

Dinan

Dinan Fransa’nın Brittany bölgesinin doğusunda yer alan Rennes bölgesinin kuzeyinde çok güzel korunmuş tarihi bir kasaba. Dinan’ın en önemli özelliği surlar içerisindeki harika şekilde korunmuş eski evleri ve Rance nehrine tepeden bakan manzarası. Burası Brittany bölgesine gidenlerin ilk ziyaret etmeleri gereken yerlerden biri.

Dinan (1)

Şehri çevriren surlar yaklaşık 3km. Bunların üzerinde gezebileceğiniz sadece küçük bir kısım var. Promenade des Grand Fosses or ya da promenade de la Duchesse Anne bölümlerinden şehri çok güzel bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.

Dinan (2)

Place des Merciers ve Place Saint Sauveur meydanları yürümek, alışveriş etmek, tuzlu ya da tatlı krep atıştırmak için en cafcaflı ve kalabalık meydanlar.

Dinan (3)

Şehrin merkezine gelmeden önce manzara açısından aşağıdaki ve yukarıdaki fotoğraflardaki görüntüyü görmeniz için 158 basamak tırmanmanızı ve 40m yukarıdaki Tour de l’Horloge‘a çıkmanızı öneririz. Buradan temiz ve açık bir günde Mont St Michel adasını bile görebilirsiniz.

Dinan (4)

Gezmenizi Önerdiğimiz Önemli Noktalar

Dinan Chateau. Şehri çeviren surlar. Donjon isimli yani dungeon anlamında gelen mahzenler ise 1384’ten kalma. Şehrin kale girişi güneyde bulunmakta.

The Saint Malo Klisesi. Biraz Rönesans biraz Gotik karışımı. Pencerelerindeki işçilikler görülmeye değer.

Dinan (5)

Saint-Sauveur Basilikası. Gene Roman ve Gotik stil karşımı ve görülmeye değer.  Şehrin İngilizlere karşı savaşan kahramanlarından Bertrand Du Guesclin’in kalbi buraya gömülmüş.

Tour de l’horloge – 15.yy’dan kalma saat kulesi.

The Maison du Gouverner – Dinan’in en eski evi. Halka açık.

Dinan (6)

The Jardin Anglais. Etrafı da görebileceğiniz harika peyzaja sahip bir bahçe.

Rue du Jerzual ve Rue du Petit-Fort sokakları muhteşem. Bizim en çok sevdiklerimiz idi. Burası yokuş aşağı ve bayağı dik sokaklar. Buradaki evlerin hepsinin fotoğrafını aşağıda bulabilirsiniz. Evlerin bazıları sanat galerisine çevrilmiş durumda. Özellikle sahile ulaştığınızda nehir kıyısındaki restoranlar manzara için ideal. İsteyenler bot turu da gerçekleştirebilirler nehirde.

Dinan (7)

Dinan (8)
Dinan, çoğu tarihi noktası ve evlerinden dolayı Fransa tarafından ‘ville et pays d’art et d’histoire’, yani korunma altındaki tarihi ve kültürel kentlerden biri olarak seçilmiş.

Dinan (9)

Dinan (10)

Dinan’a varınca biz de hemen turizm ofisine gittik ve aldığımız harita ile kendi yürüyüş rotamızı kendimiz çizdik. Vakit durumunuza göre çeşitli renklere bölünmüş bu turlar neredeyse herşeyi görmenize imkan tanıyor.

Dinan’ın yakınlarında olan küçük kasaba Dol-de-Bretagne’yı de gezmenizi öneririz.

Dinan (11)

Dinan (12)

Liman kısmını daha önce belirtmeme rağmen buradaki restoranları ve resimlerde göreceğiniz kemerli viyadüğü görmeden de gelmenizi kesinlikle önermiyoruz. Dinan 15.yy’a ait bir kent. Ve gezdiğinizde bunu kesinlikle göreceksiniz.

Dinan (13)

Dinan (14)
El sanatları anlamında çok zengin bir kent. Sadece müzisyenler değil, ressam, heykeltraşlar, kitap ciltçileri ve cam işçiliği burada en çok rastlanan sanat türlerinden.

Dinan (15)

Dinan (16)
Rue de la Cordonnerie, yani diğer bir adı ile susamış sokak olarak da anılmakta. Nedeni ise bu sokakta tam dokuz adet bar olması.

Dinan (17)

Dinan (18)

Karanlık bastırdığında şehirdeki ara sokaklardaki lambalarda yanında harika bir görüntü oluyor. Sokaklardaki sanat galerilerinin camlarında miskin kediler görmeniz mümkün.

Dinan (19)

 

Dinan (21)

Dinan (22)

Dinan (23)

Dinan (24)

Dinan (25)

Dinan (26)

Dinan (27)

Dinan (28)

Dinan (29)

Dinan (31)

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı