İtalya

Courmayeur

Courmayeur bir İtalyan kasabası. 2010 yılında koştuğum UTMB CCC yarışı sırasında buradan start almış ama şehri fazla görememiştim. Sedef ise yarım gün gezme fırsatı bulmuştu.  Daha sonraki sene UTMB TDS yarışında gene buradan start aldık ve sabah çok erken olduğundan gene gezemedik.

Courmayeur (30)

Kısmetimizde 2012 yılında UTMB yarışından sonra Sedef ile otobüs ile gitmek ve yarım gün gezmek varmış. Bu güzel kasabada bu hafta sonu UTMB 2013 yarışının bir çok etabı start alıp geçecek. Biz de size tam zamanıdır dedikten sonra tanıtalım istedik .

Courmayeur (39)

Aosta Vadisinin önemli kasabalarından biri. Kuzey İtalya’da kalıyor ve Mont Blanc dağının güneyinde kalıyor. Chamonix ise kuzeyinde ve bu iki kasabayı birbirine ünlü Mont Blanc tüneli bağlıyor. Courmayeur’un bulunduğu alp bölgesine Graian Alpleri deniyor.

Courmayeur (16)

Tarihi bilgilerine aşağıda ulaşacaksınız ancak bu kasaba özellikle Chamonix gibi kışın kayak, snowboard ve cross country gibi kış sporları ile yazın ise dağcılık, dağ bisikleti, uzun ve kısa mesafe patika yarışları, Golf ve yürüyüş gibi bir çok aktiviteye sahip. Kışın siz de Türkiye ya da yurtdışında kayak turlarına katılmak isterseniz önerimiz İstanbul’a yakınlığı ile Kartalkaya olacaktır. Kartalkaya turları için internette çeşitli sitelere göz atabilirsiniz.

Courmayeur (41)

Ayrıca kışın Aralık ayında Noir Film Festivali de çok önemli bir yere sahip.

Courmayeur (43)
Mont Blanc Avrupa’nın en yüksek dağı. Bu dağların yanında yaklaşık 14 tane 4.000 metre üstünde zirve var. Bu da bir çok avantaj ve pist olanağı sağlıyor. 1200 metreden 2755 metreye kadar yükseklikten kayacağınız kayak pistleri var. Vallée Blanche ise en eskiden beri lift’e sahip kayak merkezi ünvanına sahip. 

Courmayeur (48)

Courmayeur ise 1225m yükseklikte bir kasaba.  Bir çok kaliteli restoran, cafe ve otel bulunuyor. Bunlardan yazımızda detaylıca bahsettik.

Courmayeur (32)

Courmayeur’un komşu kasabası ise Fransa’nın Saint Gervais les Bains bölgesi. Ayrıca bu bölgede Giardino Botanico Alpino Sausserea yani Avrupa’nın en yüksek botanist bahçesi olarak adlandıran bölge de bulunuyor.

Courmayeur (52)

Courmayeur (23)

Şehre indiğiniz yer otobüs durakları set set yerleşime sahip şehrin alt kısmında. Buradan yaklaşık 10m yükseklikte bir yolu yürümeniz ve ana meydana gelmeniz lazım. Bu meydana gelince yol şehrin yoğunlaştığı bölüme yani sağ tarafa doğru ilerliyor.

Courmayeur (24)

Tarihi

1800’lerden beri yerleşim özellikle kayak ve yüksek da turizmi ile inanılmaz derecede gelişmiş. Bu bölgede yaşayanlar özellikle ikinci dünya savaşında zorlu dağ geçitlerine Alman ve İtalyan askerlerinin şehirlerinde gezinmesine alışmışlar.

Courmayeur (36)

Termal sıcak su imkanları ile buraya insanlar tedavi içinde geliyorlarmış

Courmayeur (35)

1965’te ise Mont Blanc tüneli açıldıktan sonra çok daha hızlı gelişmiş. Bugün’de tünel inanılmaz bir fayda sağlıyor. 12km’lik bu tünel İtalya’nın Brenva buzulunun hemen altından başlıyor ve Bossons yani Fransa yamacının altından çıkıyor.

Courmayeur (1)

Nasıl Gidilir ?

Dağlarla çevrili Courmayeur’a ulaşmak aslında çok kolay değil. Cenevre’den otobüs ya da dağ minibüsleri ile 2.5 saatte gelebilirsiniz. Çünkü otobüsler belirli yerlerde durup yolcu alıp bırakıyorlar. Özel araç ile ise 1.5 saate inebilir bu süre.

Courmayeur (3)

Tren için çok ama çok fazla aktarma yapmanız lazım. İtalya’dan gelmek ise daha kolay.1 saat 40 dakika’da Torino’dan otobüsle gelmek mümkün.  Biz Chamonix’te kaldığımızdan her gün 3-4 defa olan otobüs ile gidip geldik.

 

Courmayeur (34)

Şehir Merkezi

Burada dediğimiz gibi yazın ve önemli yarışların düzenlendiği haftalarda çok kalabalık ve keyifli. Biz hiç kışın gelemedik ama muazzam olacağına eminim. Küçük kafeler ve restoranlar klasik güzel İtalyan yemekleri ile kalabalık toplulukları ağırlıyor. Sabah erken gittiğimizden Fokaçya ekmeklerinin kokusu hala şehri sarmalamak ile meşgul idi.

Courmayeur (4)

En popüler restoran ve barlar : Roma, American Bar, Caffé della Posta, Caffé del Centro, and the Cadran Solaire. Kafelerin inanılmaz derecede eski olduğunu ve tarih koktuğunu belirtelim.

Courmayeur (18)

Bazı barla ücretsiz kanepeler ile size İspanya’daki tapas kültürü gibi küçük ikramlarda bulunuyorlar. Prive isimli restoran harika kokteyl’ler sunuyor.  Après-ski is gene her haftasonu Torino ve Milano‘dan gelenlerle tıka basa doluyor. St.Vincent otelinde Casino olduğunu da belirtelim.

Courmayeur (11)

Yemek

Yemek için dediğim gibi İtalya olunca bir dur demek gerekiyor. Çoğu restoran bir kere harika makarna, et ve pizza yapıyor. Pizza için Piazetta’ya gidin, deniz ürünlü makarnaları da bir harika. Pierre Alexis ve Cadran Solaire gene denemeniz gereken yerler. Eskiden beri orada bulunan Tunnel isimli pizzacı’da harika.

Courmayeur (22)

Courmayeur (25)


Al Camin ise et severler için bulunmaz nimet. Mont-Fréty biraz Milano tarzı bir restoran.

 

Courmayeur (15)


Entrèves bölgesinde, turistik ama güzel Maison de Filippo fiks  fiyatlı keyifli bir yer.

 

Courmayeur (13)


Daha gurme olanlarınız için taksiye binip Clotze in Val Ferret’de ev yapımı pasta, tatlı, et ve makarnalara bayılabilirsiniz. 

Courmayeur (46)

Aktiviteler

Aktivite dediğiniz durmak lazım. Kayak ve kış sporlarını aşağıda bahsedeceğiz ancak Alp’lerde yürüyüş yapmadan ölmenizi önermiyoruz. Eğer imkanınız varsa bırakın şu Bodrum, Çeşme ve sahilde yatıp uzanmayı ve doğaya çıkın. Muhteşem yürüyüş patikalarında ben 3 defa koştum ve yarıştım.

Courmayeur (40)

Bu şehrin tepe kısmında kalan patikaların çoğunu görme imkanı buldum. Harika manzalara ve görüntüler içeren bu bölg aileniz ile günlük yürüyerek belirli bir noktadan diğerine gidip konaklamayı da içerebilir.

Courmayeur (50)

UTMB – TDS – CCC

Daha önce yarıştığım bu üç yarıştan TDS ve CCC Ağustos’un son haftası Çarşamba ve Perşembe günleri sabah başlıyor. Cuma başlayan UTMB ise yolun yarısında Courmayeur’a uğruyor ve drop-bag yani yedek çantanıza burada ulaşıyorsunuz.

Courmayeur (42)

Courmayeur kasabasında yaşayanlarda bu yarışa katılıyorlar. Bazı dükkanlarda kendileri ya da yakınlarının gögüs numaralarını asmışlar.

Courmayeur (28)

Courmayeur (29)

TOR DES GEANTS

Tor des Géants® dünyanın en zor ultra dağ maratonlarından biri. İtalya’da yedi gün süren bu kendine yeterliliğin sonucu 330km ve 24.000m pozitif tırmanış ve bir o kadar da iniş içeren zorlu bir yolculuk. Sizlere buradaki yazımda bu yarışı tanıtmak ve basın merkezinden elde ettiğim güzel fotoğrafları paylaşmak isterim.

Courmayeur (8)Kayak

Courmayeur dünyanın ve Avrupa’nın en önemli ilk 10-20 kayak merkezinden beri. Çevresi özellikle cross country içinde çok önemli pistleri barındırıyor.

Courmayeur (47)

Val Ferret, buraya 6 km uzaklıkta ve cross country kayak için en önemli merkezlerden biri. 20km’yi geçen pistler ile keyif çıkarabilirisiniz. Otopark ve otobüs seferleri mevcut.

Courmayeur (37)

Teleferik sistemleri çok gelişmiş. Chamonix yazımızı incelerseniz buradaki teleferikleri görebilirsiniz. Bu 1800’lerin sonlarında başlamış, sürekli olarak ülkenin turizm bakanlıklarından çok ciddi yatırım alan bir konsept.

Courmayeur (51)

Oteller

 

Bu bölgede 50 ye yakın irili ufaklı otel var. Çok lüks ve çok pahalı olanlarının da , her bütçeye hitap edebiliceklerin de olduğunu belirtelim. 

  • Royal Golf (0165 831611) 4 yıldızlı, dış havuzu ve saunası var.
  • Gran Baita (0165 844040) Antikalar ile dolu ve çok lüks. Panaromic görüntüler sunan odaları var. 
  • Auberge de la Maison (0165 869811) Küçük. Entrèves bölgesindeki Maison de Filippo restoranın sahiplerinin.

Courmayeur (38)

  • Cresta e Duc (0165 842585) Renove edildi. Merkezde. Servis kalitesi yüksek. 4 yıldızlı. 
  • Courmayeur (0165 846732) Teleferik yakında 3 yıldızlı. Küçük odaları var ama keyifli. 

Courmayeur (45)

  • Bouton d’or  (0165 846729) Küçük ve oda kahvaltı mekanı. En iyi kahvaltı ve 3 yıldızlı otelde 5 yıldır konforu ödüllü. 
  • Maison Saint Jean (0165 842880) Havuz ve Sauna. 3 Yıldızlı
  • Scoittalo (0165 846721) Merkezde ve büyük odaları var.

Courmayeur (17)

Alışveriş

Ana bir caddeden oluşan Courmayeur’da biz yarış sırasında koşarak geçmiş idi. Bu cadde’nin bir alt paralelindeki cadde idi. Çok güzel bir cadde ve haftasonu kalabalık. Ama küçük bir kasaba ne kadar kalabalık olacaksa o kadar.

Courmayeur (12)

Her türlü doğa sporu malzemesini ve dağcılık ekipmanını burada bulabilirsiniz. Patagonia, Salomon, The North Face ve Lafuma gibi spor malzemelerinin yanısıra Monclair, Chanel gibi çok lüks markalarda var. Caddelerdeki dükkanlar çok keyifli.

Courmayeur (20)

Pazar günü şehir pazarı var ve biz de ona denk geliyoruz. Bir çok taze köy ürünü ve el yapımı aksesuarlar satıyorlar. Harika dağ kitapçısı Buona’ya uğramadan gitmeyin sakın.

Courmayeur (9)

Hala o kalın ve güzel resimli TOR DES GEANTS kitabını almadığıma çok ama çok üzgünüm.

Courmayeur (27)

Peynirleri ve değişik salamları deniyorum. Burada da tuzlu ve yoğun peynir ve etler çok meşhur.

Courmayeur (44)

Dediğim gibi kayak, dağ, yürüyüş yapmak istiyorsanız ve Alplere görmek isterseniz görmeniz gereken iki önemli kasaba Chamonix ve Courmayeur.
Startatil.com

Diğer Fotoğraflar

   Courmayeur (19)            Courmayeur (31)      Courmayeur (2)
    Courmayeur (7)

    

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı