İspanya / Portekiz

Barcelona

İspanya’yı ve Barcelona şehrini seviyorum. Tatil fırsatı olduğunda İspanya aklıma gelen ilk sıradaki ülkelerden. Akdeniz insanı sıcak ve samimi, sizi hemen kucaklıyor yabancılık çekmiyorsunuz. Kendimi evimde gibi hissediyorum. Bayram tatili yaklaşırken neden Barselona’ya gitmiyorsunuz ?

Barcelona (57)

Yazın son günlerinde denize girip, muhteşem tapas barlarda ve restoranlarda vakit geçirmeyi kim istemez ki…Barselona çocuklu aileler için de alternatif rotalardan… Yurtdışı turlar‘a göz atmanı ve inceleyip karar vermenin çok kolay olacağını düşünüyorum.

Barcelona (11)

Barcelona (7)

Kalacağınız şehirlerde harika zaman geçirebileceğiniz oteller için, akvaryumu görmek, çikolata müzesinde dolaşmak, birbirinden güzel müzelerde dolaşmak ve şehirde bisiklete binmek çocuklarımız için de güzel olabilir.

Barcelona (25)

Barselona hemen Gaudi’yi çağrıştırıyor olsa da, bu hareketli şehirde gezilecek ve görülecek çok yer var. 4-5 günlük bir seyahate neler neler sığdırabilirsiniz.

Barcelona (51)

Biz şehre iner inmez otelimize yerleşip sokağa çıkıyoruz. Daha önce de ziyaret ettiğimiz şehirde bu kez sadece yeme-içme, sokaklarda avarelik yapma ve müzelerdeki güncel sergilere vakit ayırıyoruz. İlk kez gidecekler için ise listem tabiiki var, olmazsa olmazlar.

Barcelona (23)

Gaudi’nin çılgınlıkları görülecek, itiraf etmek gerekirse tekrar geziyoruz. Neler mi bunlar?

Barcelona (29)

Casa Battlo, Casa Mila, Sagrada Familia (dışarıdan inceleyebilirsiniz, içeri istemeyenler girmeyebilir), Park Güell ve ilk kez halka açılan Torre Bellesguard. Gaudi’nin eserleini gezmek iki gününüzü alacaktır.

Barcelona (27)

Sadece Park Güell’i gezmek sabahtan öğlene vaktinizi alır, zira burası sıradan bir park değil. Yapımı 14 sene sürüyor, Eusebi Güell tarafından Barselona aristokrasisi için özel olarak yaptırılıyor.

Barcelona (49)

Gaudi, çağının bir asır ilerisinde yaşayan bir deha ve bunu parkı gezerken bir kez daha fark ediyorsunuz. Maddelerin doğal formlarından etkileniyor ve yapılarında bunu çokça görüyorsunuz.

Barcelona (30)

Bir diğer özelliği ise, ergonomik olmaları. Özellikle tasarladığı mobilyalarda karşınıza çıkıyor. Şehrin mimarisi Katalan gotik ve modernist. Santa Maria del Mar bazilikası Katalan ve gotik mimarinin en güzel örneklerinden.

Barcelona (55)

Modernist mimari için ise sanırım en iyi örnek Palau de la Musica. Mimarı Domenech i Montaner. Benim çok etkilendiğim bir konser salonu olduğundan kendimi çiçek bahçesinde hissediyorum. Konser yakalamak olağan üstü bir zevk.

Barcelona (17)

Kesinlikle gezin.Gezi rehber eşliğinde yapılıyor ve bütün tarihçeyi dinliyorsunuz. Gran Teatre del Liceu ise opera binası. Opera binaları ve kütüphaneler her zaman ilgimi çekiyor. Başka bir zaman dilimine gidiyorum. Güzel giyimli, bakımlı ve kibar insanlar hayal ediyorum. Bunlar sadece hayal olmamalı ve ülkemize de görkemli bir opera binası en kısa zamanda yapılmalı!

Barcelona (43)

La Rambla ‘da bulunan opera binasından sonra La Boqueria’ya gidebilirsiniz. Bu arada La Rambla dünyada adından en çok söz ettiren bulvarlardan.Burada uzun yürüyüşleri zaten her Barselona’ya gelen yapıyor. Esas önemli olan La Boqueri’ya öğle vakti gidip bir şeyler yemek!

Burada benim için zaman duruyor, dünyanın en güzel pazarı, renkler aklımı başımdan alıyor… Nereye koşacağımı bilemiyorum. Usta bir sanatçının fırçasından çıkmış gibi duruyor her yer. Balıklar, sebzeler, meyveler, peynirler…

Barcelona (33)

Gerçek değil gibi… İşte tam bu anda Barselona’da keşke evim olsa da alışveriş yaptıktan sonra eve gidip pişirsem diyorum.

Barcelona (41)

İlk gördünüz yerde yemeyin, biraz gezdikten sonra karar verin. Öğle yemeği ve pazar gezmesi sonrasında kahve ve tatlı keyfi için Escriba’ya uğrayın. Tatlı ilgimi çekmez diyorsanız da uğrayın derim.

Barcelona (37)

La Rambla’dan şehrin Barri Gotic denen eski kısmına geçin. Sokaklarda kaybolun. Biraz daha Gaudi isterseniz, Placa Reial’de sokak lambalarını görün.

Barcelona (31)

Kültür sanata ara vermek isteyenler eski ve yeni limanda dolaşın, belki gün batımını yakalarsınız. Şehrin her yerinde gezmekten , sokaklarda kaybolmaktan korkmayın… En iyi o şekilde keşfediliyor.

Barcelona (54)

Sanattan vazgeçemiyorum.. Müze ve galerileri adeta kıskanarak geziyorum. Ekonomisi bu kadar kötü olan, batıyor denen bir ülkenin kültür sanata yatırımı ve koruması kıskandırıyor.

Picasso’nun erken dönem çalışmalarını görmek için müzesine gidin. Gençlik yıllarında Barselona’da yaşayan sanatçının ailesi de 3 Carrer de la Merce sokağında oturuyormuş. Bina sonradan yıkılmış ama merak edenler sokağı gezebilir.

Barcelona (47)

Şehirde otobüs turu alanlar Montjuic tepesinde Joan Miro müzesini görebilirler. Benim en çok beğendiğim müzeler arasında Museu Nacional D’art De Catalunya geliyor. Klasikleri ve özellikle İspanyol resssamları görebiliyorsunuz.

Barcelona (16)

Müzeler arasında gidip gelirken şehri de görme fırsatınız oluyor, zıra Montjuic tepesi hariç düz bir şehir, tabana kuvvet her yere yürüyorum ya da otobüse biniyorum. Otobüs kullanmayanlar için metro da diğer seçenek. Görerek gezmeyi sevenler benim gibi yürüyor.

Barcelona (1)

Gastronomi merkezi İspanya’da Barselona’nın yeri küçümsenmez. Katalan aşçılar harikalar yaratıyor. Tapas barları gece yarılarına kadar açık ve restoranlarda ise akşam yemeği geç saatte yeniyor.

Sevdiğim tapas barları ve restoranları sizlerlede paylaşmak isterim. Merak edenler web sayfalarından mönülerine bakabilirler, ben genelde öyle yapıyorum.

Restoranlar

 • Cal L’isidre, geleneksel ve modern mutfağın en harika karışımı desem. Krallar, kraliçeler, sanatçılar, politikacılar müşterileri arasında.
 • Cinc Sentis

Barcelona (3)

 • Comerc 24, şehrin Born bölgesinde bulunuyor, rezervasyon şart.
 • Cuines Santa Caterina, enfes bir öğle yemeği alternatifi.

Barcelona (6)

 • Set Portes, ilk kez 1836 yılında açılmış, tabiiki Picasso, Dali yemek yemiş.
 • Botafumerio, en havalı balıkçılardan.

Barcelona (10)

 • Moo, otel restoranı sevenler buyursun, pişman olmayacaksınız.
 • Enric Rovira, çikolata sevenler için cennet.

Barcelona (5)

 Tapas Barlar

 • Cerviseria Catalana, şehrin şık Eixample bölgesinde bulunuyor, tek kelimeyle enfes.
 • Cal Pep, Riberia bölgesinde, son derece popüler
 • Casa Alfonso, en eski barlardan, artık bir kurum olmuş durumda, denemenizi tavsiye ederim.

Barcelona (9)
Özetle Unutulmaması Gerekenler

– Gaudi’nin çılgınlıklarından Park Guell’i görmeden dönmeyin zira burası herhangi bir park değil yapımı tam 14 sene sürmüş.

– Dünyada en çok adından söz ettiren bulvarlardan La Rambla’da dolaşın.

Barcelona (42)

– Acıkırsanız La Boqueria’ya uğrayın bu pazarda saatlerinizi geçirebilirsiniz. Rambla’dan şehrin Barri Gotic denen eski kısmına geçin.

-Picasso’nun erken dönem çalışmalarını görmek için müzesini ziyaret edin.

Barcelona (50)

– Modernist mimari sevenler için Casa Battlo, Casa Amatller ve Hospital de la Santa Creu i Sant Pau akla ilk gelen yerler.

– Santa Maria del Mar bazilikası, Katalan ve gotik mimarinin en iyi örneklerinden.

Barcelona (40)

– Barselona ve Gaudi ayrılmaz ikili. Casa Battlo, Casa Mila, Sagrada Familia, Park Güell akla ilk gelenlerden.

– Montjuic parkında bulunan Joan Miro müzesini ziyaret edin.

– Palau de la Musica, modernist mimarisi ile göze çarpıyor. Mimarı Domenech i Montaner.

– Placa Reial’de Gaudi’nin sokak lambaları görülmeli.

Barcelona (39)

– Eski ve yeni limanda gezin.

– Gran Teatre del Liceu mutlaka görülmeli.

Barcelona (28)

– Sokaklarda kaybolmaktan korkmayın,

– Metro kullanmak isteyenler cüzdan ve cep telefonlarına sahip çıksın, ne olur olmaz.

Barcelona (35)

– Hava güzel ise, denize girin.

– Gaudi’nin Torre Bellesguard’ı ilk defa ziyarete açılıyor, güzel bir fırsat olabilir.

– Katalan mutfağı, deniz ürünleri ve tapas’ın dibine vurun.

1 Yorum

1 Yorum

 1. Berke Oran

  Ağustos 12, 2014 at 8:22 pm

  Sevgili Emre,

  Cok guzel ve doyuyuruc bir yazi olmus. Ozellikle yazini tamamlarken tekrar ozet gecmen bir okur icin harika..bir-iki oneri; Barcelona’dan 3 meshur adaya gecis ve populer kosu parkirlarini da yazarsan super olur kardesim ☺️

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı