Bisiklet

Trilye Gezisi – Dünyanın En Güzel Zeytininin Olduğu Yer

Gece hava kararmadan iniyorum. Eski Bursasporlu futbolcu olan İsmail Emil bey aileminde sık gittiği ve zeytin aldığı müthiş zeytin ve zeytin mahsulleri satan bir dükkana sahip. Saolsun benimle ilgileniyor ve beni önce Mahur restoran’a sonrada onların ayarladığı (Mahur Restoran’ın) sahibi olduğu eski bir RUM evi pansiyona götürüyor. Eşyalarımı pansiyona bırakıyor, duş alıyorum ve doğru kendimi Balık yemeye restorana atıyorum. Kaldığım oda harika, eski tip temiz ve geceliği 20 YTL. 3 odalı bir ev ama kimsler olmadığından ev benim mutfağı ve alt kattaki şömünenin önünde park ettiğim bisikletim ile tam bir keyif mekanı…

Daha Sonra yemeğimi yiyor ve dinlenmeye geçiyorum. Derin bir uyku ve kesinlikle dizime buz koyuyorum restorandan alıp… Gece FlexoGEL ile masaj yapıyorum sabah kalktıgımda devam etmek istiyorum ama Trilye‘de kalıp hem dinlenmek hem de ayağımı bir sonraki günlerde riske atmamak için turu Trilye ‘de noktalamaya karar veriyorum. 2. Gün tüm gün Trilye‘yi geziyorum.

Evler, Sokaklar, Mahalleli ile sohbet, Çantık adı verilen küçük pidelerden yiyorum. Eski Kliseler, Eski okulları foğraflıyorum. Bir zamanlar Kıbrsı’ta Cumhurbaşkanlık yapan zalim Baş Piskopos Makarios’unda eğitim gördüğü Rum okulu ise bir süre Orta okul olmuş simdi ise harap halde. Dündar evi adı verilen eski bina ise Uludağ Üniversitesince restore ediliyor. Daha sonra sizlere Trilye den aldığım broşürlerden tarihi ve gidilip yapılabilecek yerleri yazacağım.Fotoğraflarda özellikle Evlere ve güzelliklerine dikkat çekmek isterim. Her evin önünde çiçekler var. Kediler heryerde. Yaşam rahat ağır, dertsiz tasasız. Herkes birbirini tanıyor. Turistlere alışıklar. 1 Internet Cafesi, 2 eczanesi var.

Tepedeki Çamlıbahçede çay ve manzara harika. Şehir içinde ise Savarona, Liman ve Mahur restoranlar meşhur. Balık tap taze zaten limanda öglene doğru yiyeceğiniz balığa rastalayabilirsiniz :-) Kalacak 1 otel var. Hotel Trilye gayet düzgün gecelik yaklaşık 60 YTL idi Pansiyon ve oteller mevcut ama çokda geniş seçenek yok. Hala bayramda gitmek için kafa dinlemek için bir yer arıyorsanız. Bence deneyin.

Tags: Bursa GezisiTrilye Gezisi


Evet, özellikle Armutlunun sahil şeridi mükemmel. Yazın yazlıkçılarla dolduğuna eminim ve şu aralar boş ama yaşayanların çoğu emekli. Ve inanın emekliliği geçirmek için güzel bir şerit bu marmara kıyıları. Burada bankta oturup dinleniyorum. Evde hazırladığım sandwichlerimi yiyiyorum ve yola çıkıyorum.

 

Diğer önemli ekleyeceğim konu ise burada YEŞİL MAVİ YOL isimli şelalelerin olduğu ve doğal güzelliklerin olduğu bölge. Burayada özellikle haftasonu kaçılıp piknik vs yapılabilir. Bir süre sonra bu mavi yeşil yol hakkında detaylı araştırma yapıp sizlere döneceğim. Armutlu ‘dan sonra yol çok güzel ama gemlik’e kadar virajı ve gemlik mudanya arasını ise bir hata sonucu kestirme olsun diyerek E5 ten bir süre gittim. Maalesef çok egsoz gazı yuttum. Dizimde ağrıyarak bana ayrı bir yorgunluk verdi. Ancak daha sonra Gemlik -Mudanya arasını zeytin bahçeleri arasında kat ettim. Burada hava rüğzgarlı. Deniz sağınızda sürekli. Mudanya ise çok güzel buradaki eski rum evleri görülmeye değer. Evlerin fotoğraflarını bu linkte bulabilirsiniz.

https://www.geziyorum.net/index.php?option=com_zoom&Itemid=30&catid=60

Sonra ise meşhur Trilyeye doğru ilerliyorum. yol çok dağlık, Mudanya çıkışı dik sonra iniş çıkışlı 10km sonra Trilye görünüyor. Yani uzun süre önce değişen ismi ile zeytinbağı… Az sonra…

Tags: Bursa Gezisi, Trilye Gezisi


Evet Salı sabahı 5 te kalktım ve bir gece önceden hazırladığım bisikletime bindim… Evden Pendik’e 23 km 45 dakika yavaş ve o saatte servisler ve benim dışımda kimselerin olmamasının keyfini müzik dinleyerek çıkardım. 5 YTL kendim ve 5 YTL de bisikletime ödedim ve feribota bindim. (IDO’ya şikayet mektubu yazacağım.. Bu şehiri bisikletli hale getirmek istiyorsak bomboş feribotta bisikletime 5 ytl cok üzüyor beni)

Daha sonra Yalovada indim bir gün önceden sitemin değerli okuyucusu Vehbi abiyi aradım ama telefonu kapalı idi maalesef dükkanına gittim ve o saatte kapalıydı tabi. Hep düşündüm. E5 ten gemlik mi yoksa çınarcık üzerinden mi. Gittiğim yolu bir daha gitmek istemedim. Uzun ve yorucu olacağını biliyordum ama iyiki yapmışım .Turumu kısa kesmeme rağmen müthiş bir doğa ve manzara eşliğinde 1 gün geçirdim. Çınarcık’ta inanılmaz ulu çınarlar, hafif serin bol yokuşlu ve tertemiz hava. …

Armutluda küçük ve şirin bir marmara ilçesi.. Sahili harika, Gemlik liman dolayısı ile biraz kalabalık ama Gemlik mudanya arası da gene yazlıklarla dolu ve yazın müthiş keyifli olacaktır.

Bu yazının 1. bölümü yarın gece trilye, zeytinler,eski evler ve detaylar…

Not: Daha kolay bakmanız için ilk 50 fotoğraf Istanbul-Trilye yol fotoları 50-150 arası Trilye ve eski evleri şehir içi ve tarihi yerleri, son 10 foto ise dönüş yolu ve mudanya ile ilgili daha çok…Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı