Ürün

Terra Nova Laser 20 Elite

Terra Nova Equipment has a long heritage in the design, manufacture and sale of best in class outdoor equipment. From tents and bivis, to sleeping bags and rucksacks, and socks to headwear, they have build up a reputation of technical innovation and world class quality.

They recently sent me a state-of-the-art backpack to test. That ise Terra Nova Laser Elite 20 which is only 210 grams. This ultra light pack is not the lighest one that they have. Their 110 gram pack is the lightest 20L pack in the world. You can see all of their packs via this link.

Terra Nova`s packs are preferred by ultralight gear fans and especially British Adventure racers. This pack comes in two color; black and yellow.

At only 210g, the 20 Elite has to be the best possible compromise between weight and features in a lightweight backpack. Padded shoulder straps, a hip belt with pockets, side compression and storage pockets and a roll-top hood are all present along with additional front attachment points for extra storage if needed.

For the adventure racer there can be few alternatives to the 20 Elite, which forms a part of the Terra Nova Elite racing range of pack, tent and sleeping bag for a mere 1200g.

Specifications

  • Minimum Weight: 0.21Kg (0lb 7oz)
  • Packed Weight: 0.21Kg (0lb 7oz)
  • Number of Pockets: 4

Details

  • Padded shoulder straps
  • Basic hip belt with 2 zipped storage pockets
  • Mesh side pockets and shockcord compression straps
  • Roll-top velcro closure for the main compartment
  • Attachment points on the shoulder straps for clipping/lashing additional storage


I had the chance to test this pack in last days of September. Me and my friend headed up to Lake District on a very very wet day to climb to Scafell Pike. However the weather said “no” due to unsuccessfull river crossing. We headed to Great Gable and has made to 780m instead of 890 which was the windy and unreachable summit ! It was a great day to test the water resistant and fast hiking abilities of this pack.

Starting with the pros of the pack, let me say this pack is incredibly light and simple. For a 20L pack this pack had more than 20 liters of stuff because of its compressibility. The velcro closure on top and rolling over style closure helps you to pack things easier.

The straps on each side increases the compression ability. The plastic parts are tiny so be carefull not to put too much pressure when pulling.


It is very hard to reach the bottle by your own abilities. Two 1 liter bottles can reach on each side of the pack but you might need your friend to hand your bottle to you during the race. But Terra has also additional pockets for shoulder straps for bottles. I would prefer to use them during a race rather than a usual light hiking.


Side pockets have sealed zippers to protect your stuff from water. It can hold at least 4-5 gels. That is really handy and simple.

You can hang some additional tools and pockets to the streaps that is on the shoulder pads. The pads are thin but they are very comfortable. The adjustment of the chest buckle is not easy but again this pack is “light and very simple”.

The chest buckle has whistle mounted as many of the packs now does. I used a OMM mat to make the back part of the pack more rigid and tight. Being light is important, but i wish Terra had put a very tiny and thin layer on the back side of the pack for more comfort. But as i said before this is not the aim of this pack. It is very light and you can adjust your comfort level by customising it if you wish !

Folding poles can be carried on the side pockets easily. Beware not to ruin the packs side mesh pocket when putting on and off the poles.

I will be definately getting the pockets to use on this pack. They look handy and easy to adapt. They are also made with the same parachute type material. This material is very very resistant to water but not %100 water proof.

Most of the packs in adventure and ultralight market are using these type of material that can resist to water for hours but not longer than 3-4. I still advice you use small water proof bags while using these type of backs during your races or adventures.

Overall this pack is everybody`s dream bag. It is ultra light. It has a huge space. It sits comfortably on your back. It does not bounce if you filled and compressed it tight. It has good and handy pockets on your sides and also mesh pockets for easy access. You can use this pack every day for commuting even shopping & cycling back home. For adventure racers and light hikers this pack is should also be considered ads the first choice. Why should you carr additional 250 grams for just a pack ?

You can see my other Terra Nova reviews here or you can visit Terra Nova`s Web site to click and buy the product.

Terra Nova Equipment – based in Derbyshire, UK, a world leader in ourdoor gear design and manufacture. Achieving several World Records, this is THE brand of choice for professionals and those serious about outdoor gear. World renowned for expedition and ultra lightweight tents, rucksacks / packs, sleeping bags, and more.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı