Yemek

Tapas

Tapa, küçük tabaklar içinde sunulan bir çeşit meze demek. Eskiden İspanya ‘da şarap mahzenleri esnafa ve mahalleliye şarap mahzenlerinden kadehle şarap satarlarmış. Şarabı servis yaparken tozdan, çöpten, sinekten korumak için kadehin üzerini bir tabakla kapatma alışkanlığı , tabağı dolu vermek alışkanlık haline gelmiş. Tapa bu tabağın adı olarak kalmış. Tıpa gibi.

Tapa is a kind of snack which is served with small plates. In old times, wine used to be sold to the craftsman and to the inhabitants of the district in glasses in Spain. For protecting the wine from dust, garbage and flies while serving it, covering the glass with a plate and returning the plate as full became a pattern. Tapa became the name of this plate. Like a stopper.

Ben de 2005 Şubat’ta Barcelona‘da, 2010 Madrid‘de ve 2010 Kasım ayındaki 15 günlük İspanya Gezilerimizde Tapas‘ın detaylıca keyfini çıkardım.Sizlere aşağıda bizzat kendimizin yediği (evet sayısı gerçek) 90 değişik tapas fotoğrafını sunuyorum. Arada hatırladığım kadarı ile bunların nelerden oluştuğunu ve detaylarını yazacağım.

I fairly enjoyed tapas in Barcelona (February, 2005), Madrid (2010) and Spain (for 15 days in November, 2010). I present you 90 different photographs (yes, the number is real) of tapas which I myself ate. I will write the ingredients and details of them as much as I can remember.

Yukarıdaki üç resimde görecekleriniz; Domuz bacağından yapılan Domuz pastırması, yani Jamon. Bu çeşitli tuz oranında, daha katlı, sert, yağlı ve yumuşak olabiliyor. Bizim pastırma gibi düşünebilirsiniz. İkinci fotoğrafta görünün limoni renkteki içecek limonlu soda benzeri bir içecekle karıştırılan Bira. Cerveza-Lemon derseniz hemen veriyorlar. 1 Euro- 1.5 Euro aralığında bardağı.

The thing that you will see in three photographs above is the bacon which is made from the leg of a pig (in other words, Jamon). This can be salty, harder, greasy, and soft. You can think of it as our pastrami. The drink which is lemonish coloured and seen in the second photograph is the beer which is mixed with a drink like lemon soda. They give you when you ask for Cerveza-Lemon. A glass of it is between 1 EUR and 1,5 EUR.

Özellikle yukarıdaki ilk fotoğrafta göreceğiniz  Mancego peyniri bizim eski kaşar peyniri tadında ve şarap ve galeta ile getiriliyor. Galetalar serçe parmağınız boyutunda. Zeytin, Kırmızı şarap ve Karidesli küçük aparetif tabaklar Tapas barların temel yemekleri. Ayrıca San Sebastian ve sokak aralarındaki Endülüs tapas barlarında barın üstünde boş tabklar ve dizili mezeler var. Tabağınıza alıyorsunuz, kasaya ya da garsona gösteriyorsunuz, not ediyorlar ve hiç unutmuyorlar. Yediğiniz adetler hakkında sahtekarlık düşünmeyin bile :-)

Mancego cheese which you can see in the photograph above tastes like our aged kasar cheese and is served with wine and cracker. Crackers are little finger sized. Olive, red wine and aperitive shrimps are the main foods of tapa bars. Besides, there are empty plates and delaminated snacks over the bar in San Sebastian and Andalusia tapa bars. You dish it out, show it to the cash desk or to the waiter, then they note it and never forget. Don’t dare to cheat them about the things you ate :-)

Yukarıdaki set fotoğraflarda çiğ et, tavuk, balık gibi ya da deniz ürünlerinin mantar gibi sebzelerle şişe geçirilmiş hallerini görmektesiniz. Bunları seçerseniz hemen sizin için pişiriyorlar. Bazı yiyecekler ısıtılıyor, bunlar kızartma ya da Mikro Dalga fırında ya da normal fırında yapılıyor. Çok beklemiyorsunuz.  Ayrıca tortilla ya da kızartılmış cips’e sarılmış olan içli köfte şeklinde içi deniz ürünlü versiyonları da var.

In the set photographs above, you see that raw meat, chicken, fish or sea food are spitted with vegetables like mushrooms. If you choose them, they immediately cook for you. Some food is heated by broiling or in microwave oven or regular oven. You don’t wait for too long. Besides, they have the versions which are stuffed mutton ball shaped and covered with tortilla or fried chips and also have sea food inside.

Bu yukarıdaki tapas örnekleri ise gene San Sebastian bölgesinden. Orada Tapas, Bask Dilinde “Pinchos“.  Tapas‘ın en önemli ve sık kullanılan biçimi taze ekmeklerin üzerine Jamon Serrano, Peynirler, deniz ürünleri, ananas ve peynir kombinasyonları, kızarmış enginar, kalamar ve kurutulmuş domates ile servis yapılabiliyor. Aslında sınırı yok. Yaratıcılık ve elinizde olan malzemeler ile ne gerekiyorsa yapılabilir.

Tapa examples above are from San Sebastian region again. Tapa means “pinchos” in Bask language. The most important and the most used type of tapas are served with Jamon Serrano on fresh bread, cheese, sea food, pineapple and cheese combinations, roasted artichoke, calamaris and dried tomato. There is no limitation in fact. Anything can be made with your imagination and ingredients in hand.

Tapas barlar her zaman kalabalık. Yukarıdaki Barcelona‘daki top 3 Tapas bardan biri olan Cerveceria Catalana.

Tapa bars are always crowded. The bar in the photograph above is Cerveceria Catalana which is one of the top 3 tapas bars in  Barcelona.

Yukarıdaki mezeler Kalamar, flüt şeklinde ekmek içine Jamon ısıtılmış ezme ve rokfor peyniri ve üçüncü fotoğrafta küçük kürdanda patates kroket, peynir ve jamon.

The snacks above are calamaris, Jamon in flute shaped bread, heated dip sauce, Roquefort cheese and potato croquet, cheese and jamon in the third photograph.

Tapas barlarda İspanya‘da özellikle Barcelona‘da Günay Amerikalı peru, Bolivya, Uruguay ve Arjantinliler çalışıyor. Hem dil bilgisi hemde daha ucuz olduğu için. Barların dolaplarının soğuk kısmında mezeler bulunmakta. Çiğ midye ve benzeri mezelerde var.

South Americans, Peruvians, Bolivians, Uruguayans and Argentineans work in tapa bars in  Spain, especially in Barcelona. It is because of both language and cheapness. There snacks in cold parts of bars. There are also raw mussels and similar snacks.

Tabii her zaman tapas yemedik. Bazen Endülüs‘ün harika mutfağını da denedik.

We didn’t eat tapa all the time of course. We sometimes tried the delicious cuisine of Andalusia.

Üstte soldan sağa 1. sıra: Sebze haşlama üzerine peynir, yemek öncesi jamon ve zeytinyağlı kızarmış ekmek, Gaspacho isminde soğuk sarmısaklı domates çorbası (Sıcak bir mevsime sahip olduklarından muazzam olacağını düşünüyorum.)

From left to right, the first line above: Cheese on boiled vegetable, jamon before meal and toasted bread in oil, cold alliaceous tomato soup named Gaspacho (I think it would be delicious for they have hot climate).

İkinci sıra: Ördek sote, Endülüs usulü T-Bone Steak ve Levrek…

Second line: Duck sauté, Andalusia style T-bone steak and Sea Bass…

Gaspacho bazı yerlerde salatalık, peynir, soğan, kıtır ekmek , domates ve sarmısak ilaveli gelebiliyor.

In some places, gaspacho could be served with cucumber, cheese, onion, crouton, tomato and garlic.

Yukarıdan başlarsak : Enginar kızarma, Limonlu bira ve yeşil zeytin ile geceye başlangıç ve içi sebzeli ve ıspanaklı küçük börek.

To start with above: Roasted artichoke, lemon beer, green olive and small pastries filled with vegetable and spinach.

Ortada : Eritilmiş peynir, Kek kıvamında harika bir zeytinli ekmek ve içinde sebzeler.

In the middle: Melted cheese, delicious cakey olive bread filled with vegetable.

Alt sıra: Ördek parçaları ve portakallı sos, Deniz tarağı, soslu biftek şiş. Bu bütün yukarıdaki mezeler Sevilla‘nın en ünlü Tapas bar’ı ESLAVA‘dan… Giderseniz kaçırmayın.

The line below: Duck pieces and orange sauce, clam, sauced steak skewer. All these snacks above are from ESLAVA which is the most famous tapa bar of  Sevilla. Don’t miss it if you go.

Gene Eslava ve Endülüs‘ün güzel Tapas barlarından seçmeler yukarıdaki altı fotoğrafta bulunmakta. Yumurtalı köfte, kızarmış domuz, sokaklarda , kasım ayı olmasına rağmen öğlen lokal tapas keyfi. Mancego peniri, jamon ve balıklı mezeler…

Again, there are examples from magnificent tapa bars of Eslava and Andalusia in the six photographs above. Meatballs with eggs, roasted pig and tapa joy in streets though it is November. Mancego cheese, jamon and fish snacks…

Endülüs‘ün en eski tapas bar’ı. Ne isterseniz önünüze barmen getiriyor. Ve tebeşir ile tahta masalara içtiğiniz ve yediklerinizi alt alta yazıyor. Ödediğinizde ise bezi ile siliyor. Geleneksel ve çok keyifli.

It is the oldest tapa bar of Andalusia. The waiter brings you whatever you want and writes what you eat and drink one under the other on wooden tables with chalk. When you pay, he erases it with its special linen. It is traditional and enjoyable.

Tepede asılı domuz ayaklarının altında ve kokusu altında yemek içmek… Benim için çok keyifli olsa da alışık değilseniz bazı tapas barlarda sıkıntı çekebilirsiniz. Hem görüntü hem de kokudan :-)

To eat and drink under hanged feet of pigs and the smell of it… Though it was pleasant for me, you may have difficulty in tapa bars because of the view and the smell if you aren’t used to it.

Tapas

Daha çok Barcelona‘da bulabileceğiniz ekmek üstü biftek, soslu peynirli tapas ve carpaccio

Steak on bread, tapas with sauce and cheese and carpaccio which you can mostly find in Barcelona

Mantar sote, Cordoba‘da sıkışık ve paylaştığımız bir tapas bar masası, gene Cordoba‘da nohut sote…

Mushroom sauté, a closely spaced tapa bar table which we share in  Cordoba, chickpea sauté in  Cordoba again…

San Sebastian‘da en güzel et ve Steak yenilecek restoran. Bir zamanlar Türk ftbolcuları Real Sociedad‘da oynarlarken favorileriymiş.

The best restaurant in San Sebastian to eat meat and steak. It was Turkish footballers’ favourite when they play in Real Sociedad.

Bask Salatası, Boğa kaburgası ve Pirzola…

Bask salad, bull ribs and chopped steak…

Tüm yazının sonuna geldik. Sizlere bu yazımızın üzerine Tapas barların adres ve detaylarını vereceğiz ve ekleyeceğiz… Afiyet olsun…

We came to the end of the subject. Later, we will give you the addresses and details of tapa bars. Enjoy your meal…

Tags: İspanya Gezisi, Tapas, Cordoba, Endülüs, San Sebastian, Madrid,Barcelona, Mancego peyniri, Eslava, Jamon Serrano, Cerveceria catalana

Londra`dan beğendiğimiz Kafe , Pub ve restoranlar / Best Food spots & posts from London

Türkiye`den Mekan Önerileri / Turkish Food Related Reviews

Dünyadan Mekan Önerileri / World Wide Food Spots & Posts


1 Yorum

1 Yorum

  1. Erkal

    Şubat 18, 2011 at 10:09 pm

    okurken bile ağzım sulandı, yazıdan çok fotoğraflardan gözümü alamadım.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı