Fransa

Saint Malo

Saint-Malo Britanya’nın kuzeyinde Normandiya bölgesi ile komşu olan harika bir liman kenti. Kendin en önemli özelliği İngiliz adaları olan Jersey ve Guernsey’e düzenlene feribot seferlerinin buradan hareket etmesi ve bu adalara en yakın kentlerden biri olması.

St-Malo (14)Tabi sadece feribot ile buraya gelmek değil ama yüzyıllar boyu keşfetmeye, denizciliğe ve ekspedisyonların buradan yola çıkmasına ev sahipliği yapmış bu surlarla çevrili, harika plajlara sahip, bol yürüyüş imkanı sunan şehri biz de çok keyif ile ve detaylı bir biçimde gezme imkanı bulduk.

St-Malo (1)

Saint Malo’nun Tarihçesi

Saint Malo kenti zenginliğini özellikle 16 ve 18ç yüzyıl arasında yükseltti. Nasıl mı ? Korsanlara ev sahipliği yaparak ! Evet yanlış duymadınız. Bu şehir deniz korsanlarının ev sahipliğini yapan dünyadaki önemli kentlerden biri idi. Bu gemiler Fransa Kralı tarafından da diğer ülke gemilerine ganimet için saldırılması talimatı almıştı.

St-Malo (2)

Çok karlı olan bu sistem sayesinde çok ciddi gelirler elde eden şehir iyi bir yapılanma ve büyümeye gitti. Bu sayede surlarını güçlendirdi. Şehir Fransa’nın işgali sırasında 1944 yılında çok ciddi yıkıma uğradı ve yeniden yapıldı. Bu detaycı güzel renovasyon yıllar sürdü ama gerçekten değdiğini söyleyebiliriz.

St-Malo (3)

Eski şehrin ismi intra-muros yani “Duvarlar içerisinde” anlamında gelmekte. sur duvarları çok kalın ve saldırılar için ciddi korumalı. Eskiden önünde yol olmadığından direk bir ada gibiymiş bu ada. Şu anda ise önü arkası, sağı ve solu genelde dolu ve buralarda yürüyüş yolları, plajlar ve tabii ki de en önemlisi kocaman bir liman var. Biz şehri özellikle Karadağ’ın Kotor şehrine benzettik.

St-Malo (4)
St. Malo’yu gezmenin en güzel yolu surların üzerinde tüm kaleyi ve şehri dolaşmak. Bu surların üzerinde bir çok Kaşif’in büstüne rastlayacaksınız.  Hem şehrin hem de okyanusun manzarası ise sizi büyüleyecek.

St-Malo (5)

Eski şehir Mont St Michel adasındaki gibi gri granit taşlardan yapılmış harika evlerden ve binalardan oluşuyor. Çok dar aralıkları olan binalar Güneş’in evlerin arasına girmesine engel olacak kadar birbirine yakın. Sokaklar turistik kafeler, barlar ve restoranlar ile dolup taşmakta.

St-Malo (6)

Şehrin ana kapısı Liman’a bakmakta. Hatta kapısında yazın küçük çocuklar için dönme dolap bulunmakta. Şehre girmeden önce turizm ofisinden broşürler almayı ve haritanızı unutmayın. Bu broşür değişik yürüyüş yollarını da içermekte.

St-Malo (7)

Porte St. Vincent rotanın başlangıcı için ideal lokasyon. St Vincent kapısının yanında ise Place Chateaubriand bulunmakta. Burası en keyifli meydanlardan biri. Burada oturup kahve içebilirsiniz.

St-Malo (9)

Kale için 12. yüzyılda yapılan Saint Vincent Katedraline de ev sahipliği yapmakta.  Cour de la Houssaye ise 15.yy’dan kalma Düşes Anne’nin evinin olduğu yer. Parc de la Briantais ise çok güzel büyük bir park ve buradan mazara harika. Şehrin içinde gezen küçük trene ise çocuklarınız ile binip gezebilirsiniz.

St-Malo (10)

Saint Malo kumsalları ve adacıkları
St Malo çevresindeki adalar ve plajlar ayrı bir güzellik. Masmavi deniz ve bir çok kayalık sizin için küçük maceralar barındırıyor. Yürüme mesafesinde bulunan adalar ise keşfedilmeyi bekliyor. Plage de l’Eventail, Vauban tarafından tasarlanmış 17. yüzyıldan kalma kaleyi barındırmakta.  Diğer plajlar ise  Grand Bé ve Petit Bé. Romantik yazar Chateaubriand’ın mezarı ise Grand Bé adasında.

St-Malo (11)

Petit Bé adasında bulunan diğer bir surlarla çevrili kale bir sergi evi olacakta kullanılmakta.

St-Malo (12)

St-Malo (13)

Sizi uyarmak istediğiiz bir önemli husus ise gelgit. Bu adalara yürüyerek gittikten sonra dalgalar yükselir ise adalarda mahsur kalabilirsiniz. Turizm ofisinden bilgi alarak adaları doğru zamanda ziyaret etmenizi öneririm. St-Malo (15)

St-Malo (16)

St. Malo gerçekten harika bir kent. Kesinlikle Britanya’da kaçırılmaması gereken yerlerden biri.

St-Malo (17)

St-Malo (18)

St-Malo (20)

St-Malo (21)

1 Yorum

1 Yorum

 1. Semih Arslan

  Ağustos 18, 2014 at 12:36 pm

  Sayın Blogger,
  Keyifli yazınızın başında “Saint-Malo Britanya’nın kuzeyinde Normandiya bölgesi ile komşu olan harika bir liman kenti.” ve sonunda, “St. Malo gerçekten harika bir kent. Kesinlikle Britanya’da kaçırılmaması gereken yerlerden biri.” Saint-Malo kentinin Britanya’da olduğunu belirtmişsiniz. Türkçe Britanya -çok iyi bildiğinizden eminim- İngilizce “Britannia”ya karşılık gelmekte olup St. Malo’nun bulunduğu bölge, (İngilizce “Brittany”, Fransızca “Bretagne”) Türkçe’de Bretonya ya da Bretanya olarak isimlendirilmiştir.
  Saygılarımla,
  S.A.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı