Yemek

Mishkin

Ezra Mishkin bir yetim. Ailesi maalesef savaş sırasında 1919 civarında öldürülmüş ve uzun süre zor şartlar altında siyah ekmek, çorbaya benzeyen az katkılı çorba ile beslenerek sırtındaki gri babasından kalan mantosu ile Ukraynadan Londraya bir şekilde 1931 yılında göç etmeyi başarıyor. Yanı 12 yıl sonra Ezra Mishkin isimli restoranını açmayı başarıyor.

Jewish Deli tipinde yani yahudilere özgü yemeklerin, tuzlanmış bifteğin, doğu avrupada meşhur özel sosislerin yapıldığı bir restoran haline geliyor.Aslında kosher usulü sosis ve et hazırlanması New York’a Almanya ve Avrupa’dan göç eden Yahudilerin Manhattan adasına yerleşmesi ile ilk olarak 1905 yılında Romanyalı bir kasap olan Isadore Pinckowitz tarafından başlatılsa da ünü çok çabuk yayılıp. ABD’den sonra Avrupalara yayılıyor.

New York ziyareti sırasında gittiğimiz Deli tarzı restoranları yazacağız. Ancak Mishkin Londrada ve onu keşfetmeye gidiyoruz. Aslında içeri girince Brooklyn tarzı bir American diner’ın andırsada çalan müzikler ve Spuntino‘dan transfer tarz elemanları ile buram buram Londra kokuyor…

Covent Garden’daki restoran’ın sahibi Russell Norman ayrıca bizim çok sevdiğimiz Polpo, Polpetto, Spuntino gibi restoranların da sahibi. Italya Venedik köylerinde yenen küçük tabak yemeklerini Londra’ya taşıyor. Uygun fiyatlı restoranları dolup taşıyor. Mishkin‘in içi diğer restoranlara göre daha ferah. Barı çok daha küçük ama masa sayısı ve oturma alanı diğerlerine göre daha büyük.

Menü’de Salted Beef yani tuzlanmış biftek li sandwich, soslu köfteler, ciğer, büyükçe ızgara et ve harika atıştırmalar var. Bunlar harika soğan halkaları, patates kızartması, lahana salatası…

Bizim yemedeğimiz ama gene yahudi yemek kültürüne has Reuben, Boğa kuyruğu, Tavuklu çorba, İsli yılan balığı da bulunmakta.

Özellikle New York’takilerden en büyük farkı, gelen bifteğin boyutu tabiiki daha küçük. Ancak eti daha az yağlı. Ekmeğine maalesef hardalı tereyağ ile karıştırıp sürmüşler, bunu gelmeden engellemenizi öneririm. Et hardal ile güzel ama İngilizlerin tereyağı hayranlığı hardal ile karışınca keyifli değil.

Soslu köfteye gelince ise muazzam. Hafif baharatlı ama akıllara zarar. buraya gelirseniz çok aç değilseniz bir köfte, bir tuzlu biftek sandwich alıp yanına soğan halkaları söylemeniz yeterli olur. Biz hata yapp iki sandwich aldık. Ama çok fazla geldi.

Mishkin’e hava kararmaya yakın gittik. Ancak iki farklı havası var restoranın. Öğlen normal bir diner havasında iken akşam müziğin sesi açılıyor, perdeler iniyor ve restoran cool kimliğine bürünüyor. Barda ise Negroni yani gin bazlı kokteyl ve martinileri denemenizi öneririm.

25 Catherine Street, Covent Gardenö London. www.mishkins.co.uk

Londra`dan beğendiğimiz Kafe , Pub ve restoranlar / Best Food spots & posts from London


Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı