Yemek

Manisa Gülcemal Köfte – Manisa Gülcemal Meatball

Çeşme‘den yazın yola çıkıp gelirken yolda Manisa ve Akhisar köfte salonlarının meşhurluğunu bildiğimden bu konuda uzman ve köfte gurmesi arkadaşım Hakkı’nın (namı-ı diğer Hakkı Dayı) telefonunu çaldrıyorum. Bana tek cümle ediyor… “Gülcemal” başka yere gitme sakın… Peki diyorum… 3dk sonra SMS ile telefonunuda gönderiyor dayıcım…Blogumda yazacağımı ve ona gol atacağımı bile bile kırmıyor beni…

This summer when I was coming back from Çeşme I called a friend of mine who is a meatball gourmet to ask a good restaurant as I know Manisa and Akhisar are renowned for meatballs. My friend, Hakkı, recommended me to go to Gülcemal by claiming that there is no better place than this one.  Of course I said ok. Just 3 minutes later, he also texted me the phone number of the restaurant. Even though he knew I would mention this place on my blog, he did not let me down.


gulcemal-manisa-kofte-2009-agustos

Zar zor buluyoruz lokantayı. Tarifi yapan çocukla 10 defa görüştüğümden beni sokaklarda karşılıyor.  Restoranda herkes restoranının ismi gibi güler yüzlü. Muhteşem bir ilgi ve alaka ile ağırlanmak inanılmaz.

It took me time to find the restaurant, but I finally got there. The waiter to whom I talked on the phone like 10 times to get the directions to the restaurant welcomed me at the door. Everyone working at the restaurant was very hospitable and cordial, and I was being served with a great kindness, which was amazing.

Gülcemal Kebapçısının Tarihçesi

Halep’ten gelen ustanın yanında yetişen İbrahim Usta, Manisa’da açtığı iş yerinde Osman Usta kalfalık, Cemal Bey’de çıraklık yapmış  ve Cemal Bey 1957 yılında kendi dükkanını açmıştır. Arkadaşlarının ısrarı ile güler yüzlü oluşundan dükkanın ismini de “Gülcemal Kebapçısı” olarak yazılmıştır. Cemal Bey son yıllarda yaşının gereği işini, oğlu Nuri Bey’e bırakmış, Nuri Bey’de, aynı geleneği sürdürerek, şu an  üniversitede bu mesleği okuyan oğlu Cemal Bey’e devretme düşüncesindedir.İşletmede sadece tereyağlı Manisa Kebabı yapılmaktadır. kuzu ve dana etinin kıyılmasından sonra şişlere sarılan kıyma odun kömürü ateşinin közünde pişirilip dilimlenmiş pide ile bakır tabaklara koyularak üzerine kızartılmış tere yağı ilave edilerek servis edilir. İsteğe göre yoğurtlu olarakta sunulur.

The History of Gülcemal Kebab

Chef İbrahim, who was trained by a competent chef coming from Halep, ran a restaurant in Manisa. While Osman Usta worked as the master chef at the restaurant, Mr Cemal was an apprentice cook. Eventually, in 1957 Mr Cemal opened his own restaurant. Mr Cemal’s friends wanted to associate the name of the restaurant with its owner, so they offered this name “Gülcemal Kebab” (Smile Cemal) considering Cemal’s being smiley. Therefore, upon his friends’ constant insistence, he resolved to name his restaurant “Gülcemal Kebab”. Recently, Mr Nuri who is Mr Cemal’s son took over the restaurant as his father was getting older. Following the same tradition, Mr Nuri will also leave his place to his son Cemal who is studying in this field at a university. At this restaurant, only buttery Manisa Kebab is cooked and served.  Here is the process of cooking Manisa Kebab. First, lamb and beef meat is minced and it is put on skewers. Then, the skewers are lain on the embers of the charcoal fire to grill the meat.  At the end of this process, Manisa Kebab is served with sliced pita bread cooked on a copper plate. Fried butter and. Yoğurt is added according to customer’s content.


Gülcemal Manisa Köfte

Gittiğimizde bomboş. Çünkü ters vakitte geldk, 1 saate kapatacaklar. Köfte diyoruz. Ayran ise eğer açık ise bu tarz restoranlarda açık ayran denemeyi ihmal etmem…  Biz beklerken karnımız zil çalıyor. Ama imdadımıza yetişiyor bu güler yüzlü harika arkadaşlar ve tertemiz, mis kokan söğüş salatamızı ikram ediyorlar.

When we arrived at the restaurant, it was empty as they were going to close it in an hour. We ordered meatballs and ayran ( it is a Turkish drink made out of yogurt and water). I would rather drink home-made ayran instead of having it in a bottle. While we were waiting for our orders, we were starving to death, but fortunately, they brought a delicious salad to the table, so we could satisfy our hunger till the main course was served.

Soğanlı salata

Salatamıza gömülmüşken İstanbul’a da götürmek istediğimizi belirtip onunda hızlıca siparişini veriyoruz. Onlarda özenle hazırlanırken köftelerimiz geliyor. Muhteşem… Hem servis, temizlik hem de lezzeti.

When we were gobbling the salad down, we asked the waiters to prepare one take-away, as well. Our orders arrived when take-away was getting prepared. It was awesome. The food was great, the service was terrific and the place was very decent…

Manisa Köftesi

Sedef’in bitiremeyip bir iki tanesini bırakacağını düşünüyorum ama yanılıyorum:-) Açık ayran inanılmaz, ekmek taptaze ve hafif baharatlı pidesine akan yağı ile çıldırmamak elde değil.

I thought , Sedef, could not eat them all and leave 2-3 meatballs on her plate, but I was wrong indeedJ We were like in a dream. Home-made ayran with the crispy bread and spicy pide (flat bread) was just perfect for our taste.

Gülcemal Köfte Salonu

Biz kendimizden geçerken garson arkadaş abi “tatlı” alırmısınız diyor. Soruyoruz ne var ? diye … Tahinli Kadayıf dediğini hatırlıyorum en son…  :-) Sonra bu aşağıdaki fotoğrafı…

Having been fascinated by the lip-smacking meal, the waiter came along and asked “Would you like to order a dessert?” and I replied “What is on the menu?” the last thing I remember saying was Kadayıf with tahini. :-) The following picture can tell the rest…

Tahinli Kadayıf Tatlısı

Manisa‘dan geçerken Gülcemal Kebapçısına uğramadan gelmeyin derim siz sevgili okurlara… Temizlik, itina ve özenli servisin yanında bu meşhur tadı denemek bambaşka bir 40 dk yaşattı bize. Fiyatlar ise tekrar tekrar hesabı soracak kadar uygun…

Dear readers, you should stop by at Gülcemal Kebab, while passing by Manisa. That we had the chance to taste the best meal, desert ever and were hosted by the best service ever ensured us to have an unforgettable 40 minutes of our lives.

Tags: Manisa Restoran, Manisa Lokanta, Manisa Restaurant, Manisa Köfte, Manisa Meatball, Gülcemal Köfte, Gülcemal Meatball

Sedef-Emre Gülcemal Köftecide

Faydalı Bağlantılar/Useful Links

http://www.gulcemalkebap.com/index.html

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=manisa+kebab%C4%B1

http://www.agzimintadi.blogspot.com/

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=37443

Londra`dan beğendiğimiz Kafe , Pub ve restoranlar / Best Food spots & posts from London

Türkiye`den Mekan Önerileri / Turkish Food Related Reviews

Dünyadan Mekan Önerileri / World Wide Food Spots & Posts


 

4 Yorum

4 Comments

 1. Sami TEMİZ

  Ocak 17, 2010 at 12:50 pm

  köfte gerçekten harikaymış

 2. okan

  Ocak 31, 2010 at 10:10 pm

  harika köfte

 3. duygu

  Mart 19, 2010 at 5:51 am

  yahu kardeş ne yaptın gecenin bi vakti ağzımızın gözümüzün suyu aktı

 4. ALi özakcan

  Mart 23, 2010 at 9:56 am

  tahinli kadayıf süper görünüyor. Teşekkür Emre abi bilgiler için.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı