İngiltere

Londra’dan Öneriler

Londra hiç şüphesiz ki her zaman popüler bir destinasyon. Bu aralar neler var, neler yok buyurun bir bakalım. Özellikle okulların yarı yıl tatiline girdiği bu ay için bazı önerilerim olacak.

Londra-Oneriler-2013 (11)

Londra yeşil alanları ile Avrupa’da öne çıkan bir şehir. Hatta en yeşillerinden biri. Şehrin %34′, yeşil ve kulanılabilir halka açık park. Istanbul’da bu oran %5in altında. Benim her daim ziyarete gelenlere önerim parkları ziyaret etmeleri ve Hyde park dışında diğer parkları da keşfetmeleri. Parklar yazımıza göz atmayı unutmayınız.

https://www.geziyorum.net/londra-kosu-rotalari/ 

Londra-Oneriler-2013 (8)

Yeşil alan, park, bahçe insan hayatı için bir lüks değil, bir gereklilik. Çocuklu veya çocuksuz yapacağınız tatilinize parkları gezerek başlayabilirsiniz. Havanın soğuk olması bahaneniz olmasın. Soğuk hava yoktur, kötü giyim vardır.

Londra-Oneriler-2013 (5)

Benim keyif aldığım parklar Londra’nın farklı bölgelerinde. Siz de benim gibi gezip hem parkları hem de bölgeleri keşfedebilirsiniz.

Londra-Oneriler-2013 (1)

Hampstead Heath ve Primrose hill kuzeyin en güzel yerleri. Muhteşem evlerin, malikanelerin, gastro ve geleneksel pub’ların bulunduğu yerler.

Londra-Oneriler-2013 (12)

Bütün bir gününüzü buralara ayırıp gezebilir yorulunca harika bir pub’a gidebilirsiniz. Bull and Last nefis yemekler yiyebileceğiniz bir pub.

Londra-Oneriler-2013 (2)

Buckingham yakınlarına gelirken St James’s Park’ı es geçmeyin zira çok büyük olmamasına rağmen en güzellerinden bir tanesi. Holland Park, Kensington Gardens , Battersea Park ve Kew Gardens benim vazgeçilmezlerim. Vakit bulursanız Richmond Park’a da gitmenizi öneririm, belki geyiklerle bile karşılaşırsınız.

Londra-Oneriler-2013 (13)

Harika oyunlar, müzikaller, danslar ve sergiler ise tam gaz devam etmekte. Çocuğunuzla tatil yapıyorsanız önereceğim oyunlardan bazıları ise şöyle; Charlie and the Chocolate Factory, Matilda the Musical, Emil and the Detectives, The Wind in the Willows.

Londra-Oneriler-2013 (3)

Müze girişlerinin parasız olduğunu hatırlatmakta fayda var. Özellikle resim ve heykel müzelerinin çocukların zihinlerini açtığını söyleyebilirim. Müze dükkanları en sevdiğim yerler arasında, National Gallery ise her daim favorim. Önceden National Gallery’de bulunan ve Bellini tarafından yapılan Fatih’in portresi geçici olarak Victoria & Albert müzesine taşındı. Her iki müzenin koleksiyonu eşsiz.

Londra-Oneriler-2013 (9)

Bu arada British Museum, British Library, Courthauld Gallery, Natural History Museum, Toy Museum, Science Musem ve Geffrey Museum’da unutmamak lazım. Müzelerin haftasonu ailecek yapılan etkinliklerinden birine katılabilirsiniz.

Londra-Oneriler-2013 (7)

Çocukla yapılan Londra tatili kitapçılara uğramadan olmaz diye düşünüyorum. Benim en çok sevdiğim fırsat buldukça gittiğim kitapçılarımdan bazıları ise şöyle; London Review Bookshop Bloomsbury (British Museum arka tarafı), John Sandoe Books Chelsea, Daunt Books Marylebone, Stanfords ve tabiiki Hatchards. Kitapçılara uğrayıp çocuğunuzu ve kendinizi kitaplar ile şımartın.

Londra-Oneriler-2013 (14)

Bir başka konuya dikkat çekmek lazım. Çocuk kitapları arayanlar, okullarının verdiği liste dışına çıksınlar! Evet ısrar ediyorum, okuma oranı son derece düşük olan ülkemizde, belli kalıplar ve kitaplar içinde kalmayı doğru bulmuyorum.

Londra-Oneriler-2013 (15)

Londra son derece child friendly dedikleri çocuk sever bir şehir. Eminin çocuklu aileler restoran ararken ince eleyip sık dokuyolar ve bütçelerine uygun olup olmadığına bakıyorlar. Benim önerim pizzacılar, publar, ard arda açılan hamburgerciler her daim pratik ve bütçeye uygun.

Londra-Oneriler-2013 (6)

Notting Hill ve Shoreditch’de bulunan Pizza East, Soho’da olan Pizza Pilgrims çok rağbet gören yerler arasında. Çocuk olsam herhalde dondurma ve çikolata isteyeceğim şeyler arasında gelirdi. Gelupo, Londra’nın en iyi dondurmacısı olup benim gibi alerjisi olanlar için de nefis sorbetleri bulunmakta.

Londra-Oneriler-2013 (16)

Paul A Young ise çikolatada bir numara, kesinlikle tek geçerim. Yiyecek içecek demişken Wholefoods’a da mutlaka uğramanız gerek diye düşünüyorum. Bir başka sevdiğim adres ise Neal’s Yard Remedies. Vücut yağından, şampuana her şey organik ve hassas ciltlere mükemmel geliyor.

Londra-Oneriler-2013 (4)

Oyuncakçılar da ise başı Hamleys çekmekle beraber alternatifleri belirtmek gerek. Honeyjam, Benjamin Pollock’s Toyshop, Semmalina. Son zamanlarda popüler bir kaç restoran ismini de vermeden geçemiyeceğim. Berners Tavern, Ember Yard, The Modern Pantry, Little Social, Gymkhana….

Keyifli gezmeler…

3 Yorum

3 Comments

 1. Erkut OZEN

  Nisan 9, 2014 at 10:38 pm

  Bir türlü gidemedim şu adanın kentine.. Neyse ki sizler varsınız. Notlara notlar ekliyoruz. Paul a young çikolatayı önce paul young sanıp “everytime you go away” diye mırıldansam da çok uzak kalsın istemiyorum Londra.. :) elinize sağlık

 2. ilaç

  Haziran 30, 2014 at 10:54 am

  faydalı bir bilgi. emeğinize sağlık. teşekkürler.

 3. İstanbul

  Kasım 4, 2014 at 12:58 am

  Hiç sıkılmadan okudum ve gitmiş kadar oldum. Güzel ve faydalı bir blog oluşturmuşsunuz. Vakit buldukça diğer yazılarınızı da zevkle okuyacağım.

  Teşekkürler..

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı