Ürün

Haglofs Gram 15 Rucksack

I have been testing and using the Haglofs Gram 15 pack since 3 months. London had much more rain compared to last year during this spring. Starting from april the weather got worse and not stopped raining till this week. Sometimes showers, sometimes sprinkles… But rained and rained and still rains :-)

During these rainy days, you need to have a full rain proof or resistant clothes and packs. Haglofs is the one ! This pack is very much resistant to water. Period. We had 30kms of trekking in the Lake district and carried phones, chargers, food and all our stuff and nothing got wet ! This is crucial for a trail and ultra runner or walker in rainy areas. Haglofs does the best water resistant pack i have ever seen. The inner compartment have a small zipped pocket for phones, money, ID and key ring. This pocket can hold almost two smartphones.


The side pockets shown above helped us carry two bottles (Nalgene 1 liter) on each side. Also you can use them to access food or other stuff. These mesh pockets also can be adjusted by elastic cords. Infront of the side pockets belt system has two zipped pockets help you to stabilise the back load balance on your waist and carry phone, gels and emergency stuff. the sides of the pack can be tightened by two straps. This makes pack a bit smaller and eliminates the bouncing.

Single long vertical zip along the back part of the pack helps you to easily access your goods. The only negative bit is if you have a full bag, be carefull while opening for not dropping anything.

The bag`s front shoulder pads have fully customisable system designed and integrated. You can add shoulder pockets or bottle holders to your pack if you are a serious trail runner to increase your hydration and fueling capacity. The pack has a seperate bladder compartment where you can put a 2 Lt bladder easily.

Daily, during running, medium and long distance single stage races or day hiking…If you are into these, you can definately select Haglofs Gram 15. I have seen many runners using Haglofs due to weather in Ultra Trail Mt. Fuji race in the editorial contents from Japan.The third runner was using Haglofs pack series. it has a beatiful blue and black colors for this pack.

Video Review

This video is produced by Haglofs to show the features of Gram Pack series.

Haglofs Gram 15  Short Info.

– The Haglofs Gram 15 is a hydration pack for fast movers
– Great for Running, Cycling and hiking
– Lots of features and storage options
– 520g Weight; 15L capacity

Haglofs Gram 15 Specs.
– Foam padded back panel with cut-outs for weight reduction and ventilation.
– Shoulder straps with offset inner seams to prevent chafing on the neck.
– Attachment loops on shoulder straps for added accessories.

– Hipbelt with stomach pad to prevent chafing from center buckle.
– Hipbelt pockets with bellows opening, easily operated with one hand.
– Foam pads in hipbelt that molds around the hips for improved stability.
– Separate hydration system pocket (accessible from back side) with attachment points for different kinds of bladders.
– Side pockets for drinking bottles with unique one-handed opening/closing system. (Shown in below picture)


– Side compression wings that stabilize the load.
– Internal safety pocket with key holder in see-through mesh.
– Stow able bungy cord that can be used in various configurations. (Shown in below picture)


– Tow loop on front.
– Safety whistle on chest strap.
– Reflective hits on back and front.
– Elastic strap keepers to fixate excess webbing on hipbelt and shoulder straps.

Fabrics

75D Recycled Ripstop Polyester 75 denier Polyester ripstop fabric made of recycled PET bottles. Extremely tear resistant in relation to its weight. PU-coated for improved waterproofness. Water column: >1,000mm Weight: 130 g/m²

75D Recycled Plain Polyester 75 denier Polyester plain weave fabric made of recycled PET bottles. Extremely durable in relation to its weight. PU-coated for improved waterproofness. Water column: >1,000mm Weight: 150 g/m²

Accessories

Haglofs Gram Bottle Holder and Pouches can be found here to customise your pack.

Where to Buy ?

You can buy Haglofs Gram 15 from Castleberg Outdoors Online Shop

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı