Yemek

Asma Yaprağı

Ege yemekleri, zeytinyağlılar, salatalar, soğuk küçük tabaklarda sokaktaki tahta masalarda kurulup saatlerce oturmak, sohbet etmek, keyif çatmak… Tatil köyüne gitmeyip belki ondan kat be kat daha pahalıya gelsede hep özlediğim ve hayalini kurduğum tatil şekli…

Hele yurtdışında yaşıyor ve memleketin bu yemeklerini özlüyorsanız gelmeniz gereken yerlerden biri Çeşme ve Alaçatı. Her ne kadar popüler olup , gösteriş meraklıları ile dolup taşan ve fiyatları artan bir yer olmasına rağmen senede 3-4 gün uğramamayı atlamıyoruz son 3 senedir. Bu sefer de öyle yaptık ve destinasyonumuz çok zor rezervasyon yapılan, son iki senenin favorisi Asma Yaprağı Restoran.

Aslında yukarıda bahsettiğim bir vaha ve hayal benzeri bir sokak üstü restoranı. İzmirli eski ailelerinden sahibesi Ayşe hanım, küçük mutfakta yardımcıları ile beraber, hep kendilerinin ve ailesinin yaptığı, beğendiği ege tatlarını uygun usülde, doğru kıvamda ve basitçe yapıyor ve sunuyor. Tamamen bu. Temiz, özenli, basit ayrıştırıcı küçük farklar ile bezenmiş bir ege restoranı. Yer bulmak mucize. Son anda açılan yere, en dip masaya yer bulduğumuz için bile şanslıyız.

Mutfak içi eski aksesuarlar, plakçalar, ege usulü beyaz mutfak dolapları ve tahta kocaman masadan oluşuyor. Bildiğiniz herşeyin hazırlandığı mutfak zaten. Bu masa üstündeki büyük tepsilerden yemeklerinizi sipariş edip masanıza geçiyorsunuz. Neler mi var ?

Zeytinyağlı dolma, enginar, enginar yatağında deniz börülcesi , kuzu tandır, kabak çiçeği dolması, favalı enginar, sinkonta, erikli pestilli pırasa ve erişte genel olarak soğuk ve sıcak yemeklerin bazıları.

Toplam 30-40 kişi aynı anda yemek yiyor. Erken gitmek bazı yemekleri bitmeden sipariş etmeniz demek. Ancak Ege’de yemek geç yenir. Ben 20:45’ten önce gitmenizi önermiyorum.

İçki siparişleriniz alındıktan sonra masanıza geçiyorsunuz ve harika ekmekler ve güzel klasik tabak, çatal ve bardaklar ile ev örtüleri ile bezenmiş tahta masanıza oturuyorsunuz.

Mezeler nefis. Enginar, dolma inanılmaz. Genelde biz her bir yemekten dörder küçük parça ısmarladık. Masada dört kişi olduğumuzdan. Kabak içeği dolması, Boşnak mantısı ve enginar masaya iner inmez süpürüldü diyebilirim. Tabii ki kullanılan zeytinyağı ve tüm gün yüzmüş ve yorulmuş bizlerin midelerinin etkisi büyük.

Altta gördüğünüz yoğurtlu muhteşem yemek Boşnak mantısı :-)

Masadaki sürahi, suluk, buzluk gibi aksesuarlar hep köylerden ve Ege evlerinden toplanmış. Eski, temiz ve size farklı bir keyif veriyor.

Ana yemek olarak ise muhteşem pamuk gibi bir kuzu alıyoruz. Yanında annenizin yaptığı pilav. Biraz yağlı ama kuzu dediğin hafif yağlı olsun. Kesinlikle kokmuyor. o kuzunun kokusunu sevmeyenler için güzel pişirildiği için çok leziz.

Gene Ege usulü köfte ise bir arkadaşımızın seçimi. O da çok leziz, köy yoğurtlu ve kendi küçük tavasında sunuluyor.

Tatlı almayalım dememize rağmen ev baklavası olayın koptuğu an. Ben normalde baklava tarzı tatlıları çok aşırı sevmesemde inanılır gibi değil. Ne çıtır, hem sulu hamur. Ağzınıza layık. Giderseniz yemeğin başında ayırtın bir porsiyon.

Ellerimi yıkamak için gittiğim tuvaletleri bile özenli. Eski mis şişeleri, musluğu ve tası ile tertemiz ve özenli. Fiyatları 3 aylık sezonluk bir yere oranla tabiiki de çok ucuz değil ama alaçatındaki çoğu yere göre ucuz ve kalitesi ile daha da ucuz hale geliyor. 1 şişe içki , 2 kadeh şarap 5 adet dört kişilik meze, ortaya tatlı, 4 ana yemek için ödediğimi ücret kişi başı 65-75 TL civarı.

Asma Yaprağı benim gerçekten Çeşmedeki bu son tatilimde kesinlikle Alaçatında yediğim en güzel yemek diyebilirim. Ellerine sağlık, umarım başarılarından taviz vermezler.

Web: http://www.asmayapragi.com.tr/index.php
Adres: Tokoglu Mahallesi 1005 Sokak No:50 Alaçatı  Çeşme  İzmir Telefon : 232 – 716 01 78

3 Yorum

3 Comments

 1. lulu's life

  Ağustos 10, 2012 at 9:50 am

  Alacati’Dayim bayram ve sonrasi ve Asma yaprayi denenecek lezzetlerin basi.. bakalim nasil gececek cok meraktayim :) deneyimlerimi paylasacagim elbett ;)

 2. AhmeD

  Ağustos 12, 2012 at 11:50 am

  Asma yaprağı gurbet hastreti çekenLerin özLeyeceği en büyük tatlı.. Çok özLedim..

 3. betül

  Ağustos 26, 2013 at 10:52 am

  bir egeli olarak gitmediğim için eksikliğini hissettim. kurban bayramı tatilinde ilk işim çeşme alaçatı kaçamağı yapıp burada yemek yemek… teşekkürler güzel paylaşımlar için

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı