Bisiklet

Marmara Adası Bisiklet Turu – Marmara Island Bicycle Touring

Aralık bayram tatilinde gittiğim 2 gün geçirdiğim harika marmara adası bisiklet gezimi uzun süredir yazamamıştım. Erim ve iki arkadaşı ile benim toplam 4 kişi beraber gerçekleştirdiğimiz bu tur gerçekten Marmaradaki adaların önemini ve daha detaylı gezilmesi gerektiğini bana hatırlattı. Sabah erken kalkıyoruz, Erim ile Kadıköy’de buluşup Eminönü iskelesine doğru sabahın en erken vapurlarından biri ile ilerliyoruz. Eminönü iskelesinde diğer iki arkadaşımızı da alarak Sarayburnundan kalkacak olan Marmara feribotuna doğru ilerliyoruz. Bayram için ek sefer konması, geminin Avşa’ya da uğrayacak olmasından dolayı geminin önü çok kalabalık. Herkes yolcu etmeye gelmiş yakınlarını. Bayram olmasından dolayı da ek sefer ve kışın bu gemi bir daha sefer yapmayacak…

I couldn’t write my Marmara Island bicycle touring which I went for 2 days in festive holiday in December. This tour which we went as four people with Erim and his two friends reminded me the importance of Marmara islands and that they must be toured more carefully. We woke up early in the morning, met with Erim in Kadıköy and made towards Eminönü port with the one of the earliest boats. After having met with our other two friends in Eminönü port, we made towards Marmara ferry which would depart from Sarayburnu. Because additional trips were added for festival and the boat would also stop by Avşa, the place was very crowded. Everybody came for seeing their relatives. Because it was festival time, there were additional trips and this boat won’t cruise one more time in winter.

Sarayburnu Gemi

Gemiye yerleşiyoruz. Terasta bol bol fotoğraf çektiriyoruz. Bu açıdan deniz üstünde TopkapıSarayı dışında böyle güzel fotoğraf çektirmemiştim. Yanımızda getirdiğimiz kumanyaları yiyoruz ve yolculuk planlarını yapmaya koyuluyoruz.

We settled on the boat and took plenty photographs in terrace. From this angle, I had never such a beautiful photograph taken on the sea except for Topkapı Palace. We ate the food in our lunch box and set to make our journey plans.

Gemide Gemi Kahvaltısı Erim ve Ben

Adaya 5.5 saat içinde , kah uyuyarak, kah sohbet kah kitap okuma seansları eşliğinde iniyoruz. İner inmez şehir merkezinde broşür alıyoruz belediyeden. Vapur boşalıyor. Gima’dan alışveriş ediyoruz. Bol muz ve köy ekmeği ve sağa dönerek adanın doğusuna doğru sahilden pedallamaya başlıyoruz. Hedef Asmalı köyünün kuzeyindeki kamp alanına ulaşmak ve geri dönmek. Acelemiz yok. Yokuşlar bol, yağmur yağıyor ve biz kamp yapıp ıslak toprak ve ağaç koklamak istiyoruz :-) Bu rota 21Km gidiş 21km dönüş yolundan oluşmakta. Gidişin %75i çıkış. Keza aynı şekilde dönüşünde iniş.

We arrived at the island in five and a half hours by sleeping, chatting and reading. We took brochures from the municipality in the city centre as soon as we arrived. The boat became empty. We did shopping in Gima. We started to pedal from the shore towards the east of the island with plenty bananas and village breads. Our aim was to arrive at the camp area which was in the north of Asmalı village and then to turn back. We weren’t in a hurry. Gradients were plenty, it was raining and we wanted to camp and to smell the soil and trees. On this route, the outward journey is 21 kilometres and the journey back is also 21 kilometres. The outward journey contains 75% uphill road and likewise the journey back contains the same per cent downhill.

Marmara Adası harita

Yolda giderken sürekli sağ tarafınız deniz. Hava bazen açıp bazen kapıyor. Çok sık duruyor ve fotoğraf çektiriyoruz. Çok antremansız olduğum bir dönem olduğundan çok yoruluyorum ve diz ağrısı çekiyorum. Gündoğdu ve Topağaç köyleri çok güzel. Küçük ama gerçektensessiz sakin balıkçı kasabaları. Topağaç köyünden de tekirdağ’a arabalı feribotların kalktığını görüyorum. Zaten adanın kuzeyinden tekirdağ ağır gemilerle bile 1.5 saat.

Your right side on the way is always the view of the sea. The air is sometimes bright and sometimes overcast. We constantly stopped and took photographs. Because I was out of training for a while, I got very tired and had knee pain. The villages of Gündoğdu and Topağaç are very nice. They are small but really quiet fishing towns. I saw that there are ferry boats from Topağaç village to Tekirdağ. The distance from the north of the island to Tekirdağ is already one and a half hours even with slow boats.

Marmara Adası Tayfası

Yolda Levent’in dünyayı gezme maceralarını dinliyoruz. 5 Vitesli yeni Dahonu ile dünyayı gezmek istiyor ama bu viteslerle yapması çok zor. Yokuşların çoğunda elinde çıkarıyor bisikleti. Dolayısı ile “senin Dahon Speed TR alman lazım” diyorum. Sanırım alacak :-)

We listened to Levent’s adventures from his world travel on the way. He wanted to travel the world with his new five-gear Dahon and it is difficult for him to do it with these gears. In most of uphill roads, he lost the bicycle’s control. So I said to him that he needed to buy a Dahon Speed TR. I think he’s going to buy it.

Emre-Marmara Adası

Ada’dagüneş batışı yaklaşmaya başlıyor ve bizler gece karanlığına kalacağımızdan eminiz. Yoldaki köylülere kamp alanını soruyoruz. Tariflerine göre az kaldı. Son güç ile pedallara asılıyoruz ve Saraylara 7 km kala en büyük yokuşun sonunda ağaçlar arasında, suyu, elektriği ve mangal için şömine alanları olan banklarla çevrili harika bir piknik alanına rastlıyoruz. Hava zifiri karanlık… Çok yorgunuz. Ama inanılmaz bir kamp alanı. Bulunmaz nimet. Genelde bu tarz alanlara rastlamak çok zor.

The sunset was getting closer on the island and we were sure that we would arrive after dark. We asked the camp area to villagers on the way. According to their descriptions, we were almost there. We pedalled with all our force and came across a beautiful picnic area which was among the trees and surrounded by banks. It had water, electric and fire places for barbecue. The air was as dark as pitch. We were so tired. But it was a magnificent camp area and simply a golden opportunity. It is generally difficult to find such places.

Kamp Alanı Kamp Alanı Kamp Alanı

Bisikletlerimizi kitliyoruz. Çadırlarımızı kuruyoruz. Yemekler yeniyor. Sohbetler ve özellikle yerlerdeki ıslak yaprakların kokusu… Kamp yapmak harika bir duygu. Herşey yolunda gidiyor ve gece bir iki küçük kedinin yaramazlığı dışında deliksiz uyuyoruz.

We locked our bicycles, set up our tents and ate our foods. Conversations and especially the smell of wet leaves on the ground… Camp is a very good feeling. Everything went fine and we slept like a log except for naughtiness of a few little cats.

Marmara Adası Tayfa Sabah Uyanıyor...

Sabah tayfa kalkıyor ve komik fotoğraflar çektiriyor.Dönüş yoluna başlıyoruz. Önümüzde 2 km çıkış. Daha sonra iniş ve çıkışlar var… Ama daha sonra inişe başlayacağız ve 14:00’teki dönüş gemimizi yakalayacağız. Yolda birimizin lastiği patlıyor. Onunla uğraşıyoruz. Adanın bazı yerlerinde telefon çekmiyor. Yağmur başlıyor. Dönüş iniş ağırlıklı olmasına rağmen yağmurda hız yapamıyoruz. Kulağımda Coldplay yokuş aşağı iniyorum…

The group woke up in the morning and took funny photographs. We set out our journey back. There is a two kilometres uphill road before us and then downhill and uphill. Then, we would start to go downhill and catch our ferry boat at 2pm. One of us had a tyre trouble on the way and we struggled with it. In some places of the island, mobile phones had no signal. Then it started to rain and we couldn’t speed up in the rain though the journey back mostly contained downhill road. I went down the hill with Coldplay in my ears.

Dönüş yolculuğu

Şehir merkezine iniyoruz. Asıl turun olayı buradan sonra başlıyor. Açlıktan kıvranan bizler salaş bir balıkçı lokantasına atıyoruz kendimizi. Ev yapımı fava, anne patates, 1.5lt Rakı, Şalgam, karides güveç, mezgit, zargana, peynir, harika zeytinyağı… Roka,Salata ve taze ekmek… Kalamar… Kendimizi kaybediyoruz… Muhteşem bir ziyafet…

We were going to the city centre. The real tour started here. We threw ourselves to a shed-like fish restaurant in a starveling state. Home-made mash feaves, potato, 1,5 litres raki, shrimp stew, whiting fish, garfish, cheese and delicious olive oil… Garden rocket, salad and fresh bread… Calamari… We lost ourselves… A delicious feast…

Marmara Adası Ziyafet

Herkes hafif sallanarak biniyor gemiye…terasa çıkıp güneşin batışına kadar dayanmaya çalışıyorum…İzleyip yatıyorum. Akşam 19:30’da Sarayburnuna kapak atıyoruz… Hafızamdan gitmeyen ve tekrar gitmem gerektiğini düşündüğüm yegane yer… Marmara Adası… :-)

Everyone got on the ship waddling. I tried to bear until the sunset on the terrace and lied down after having watched it. We made our getaway on Sarayburnu at 19:30. The unique place which was jogged my memory and which I thought that I must go there again… Marmara Island…

Balıkçı Mehmet Abi

09-12-2008…Bir bayram tatilinde iki günlük kaçamak ….emre

09.12.2008 Two-day escape in festive holiday… Emre

Marmara Adası Detaylı Bilgiler  (Detailed Information about Marmara Island)

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=5768&start=35
http://www.marmaraadasi.org/
http://www.marmara.bel.tr/
http://www.cinarlikoyu.com/
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=marmara+adas%C4%B1
http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/416322.asp

ULAŞIM (TRANSPORTATION)
19 Haziran 22 Eylül tarileri arasinda her gün Istanbul’da Marmara ve Avsa’ya sabah 9.00’da feribot seferleri var. Dönüs ise Marmara Adasi’ndan 14.15, Avsa’dan 15.00’te.

Between June 19 and September 22, there are ferry boat services from Istanbul to Marmara Island and Avşa at 9am every day. Returning is at 14:15 from Marmara Island and at 3pm from Avşa.

Marmara Adasi’na, Erdek ve Tekirdag’dan motorlar da kalkiyor. Tekirdag’a kadar otobüsle gelip, Marmara Adasi Saraylar köyüne motorla geçebilirsiniz.

There are also motorboats from Erdek and Tekirdağ to Marmara Island. You can come to Tekirdağ by bus and go to Marmara Island Saraylar Village with motorboats.

Istanbul Seyahat otobüsleri, motorlarla karsilikli seferler düzenliyorlar.;

Istanbul Seyahat busses launch correlative expeditions with motorboats.

Istanbul Seyahat, Istanbul Tel: (0212) 658 26 26

Istanbul Seyahat, Istanbul   Phone: +90 212 658 26 26

Motorlarin tarifesi (Timetable of Motorboats):
Tekirda-Saraylar, Sali, Persembe, Pazar, 15.00(Tekirdağ-Saraylar Tuesday, Thursday, Sunday 3pm)
Saraylar-Tekirdag, Cuma ve Pazar günü, 15.00(Saraylar-Tekirdağ Friday and Sunday 3pm)
Bilgi için Tel: (282) 262 00 53(Info Phone: +90 282 262 00 53)

Istanbul Bostanci ve Yenikapi’dan deniz otobüsü ile 2,5 saatte ve Sarayburnu’ndan Mavi Marmara yolcu gemisi ile 5 saatte gerçeklesmektedir.

The journey lasts two and a half hours with fast ferries from Istanbul Bostancı and Yenikapı and five hours with Mavi Marmara passenger ship from Sarayburnu.

LOKANTALAR (RESTAURANTS)
Aba Otel/Restoran 0266 885 52 71 Marmara
Ababurnu Marmara 885 57 77, Marmara
Alaattin Gürses 885 56 81, Marmara
Birol 885 56 96, Marmara
Birsen 885 50 93, Marmara
Bursalilar 885 59 20, Marmara
Et Mangal 885 59 78, Marmara
Demos Restaurant 895 81, Çinarli
Gondola 895 50 45, Çinarli
Kumsal Restaurant Tel: 0266 895 8001, Çinarli
Viking Restaurant Tel: 895 80 42, Çinarli

KALINACAK YERLER(ACCOMODATION)
Aba Otel 0266 885 52 71 Marmara
Boncuk Motel 90 266 885 50 57
Kadıoglu Pansıyon 0266 895 81 92
Çatuk T. Köyü 895 80 90 Çınarlı
Dostlar Pansıyon 895 81 30
Sato Motel 885 50 03, Marmara
Murat Otel 885 52 22, Marmara
Ada Palas otel 885 50 07, Marmara
En ön Tatil Köyü 885 54 05, Marmara
Beyaz Yunus Motel 895 80 65, Çinarli
Viking Motel 895 80 87, Çinarli
Kumsal Motel 895 82 31, Çinarli
Otel Özdemir 887 70 90, Çinarli
Devran Motel 885 54 33, Marmara
Dogan Motel 885 60 51, Marmara

Tags: Marmara Adası,  Dahon Speed TR


6 Yorum

6 Comments

 1. akif kıral

  Mayıs 4, 2009 at 11:06 am

  çok özendim.harika.Yaşasın ıslak toprak ve ağaç koklamak!!!

 2. Mavi Yolculuk

  Mayıs 29, 2010 at 8:23 am

  internetde olasırken sayfanıza denk geldik ve sayfanızı çok beğendik eğitici ve öğretici keşke herkez sizinkadar doğru düzgün anlaşılır sayfaya sahip olsa sayfanızda mavi yolculuk ve Kiralık tekne adı altında bize yerverdiğiniz için çok tesekkür ederiz ayrıca başarılarınızın devamını dileriz.

 3. Kiralık Gulet

  Haziran 19, 2010 at 8:59 am

  Bu Güzelim sayfanızın bu bölümünde eşi ve benzeri bulunmayan ülkemizi anlatmamıza yer verdiğiniz için teşekkür ederiz, Ülkemizde geçmiş uygarlıklardan kalma binlerce tarihi kalıntı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu kalıntıların bir kısmı güney sahillerimizde bulunmaktadır eskiden ticaretin genelde deniz üzerinden yapıldığ ve yerleşim alanları deniz kenarlarına yakın inşa edilip fazla zaman kaybetmeden biryerden biryere gitmek için ozamana özgü yapılmış sandala binip işine bakarlarmış veya denzde avlanırlarmış, bunu günümüzde açık olarak görmek mümkündür kiralık tekneyle güney sahillerimizi dolaşanlarımız mutlaka kalıntılara raslamışdır eğer sizlerde tarihi gezisiyle ilgileniyorsanız kiralık yelkenli gulet veyahut kiralık motoryat ile haftalık tekne tatiline akdneizde Fethiye göcek kıyılarından başlayıp kalkan kaş ve dermeye kadar bir hafta deniz yolculuğu içersinde görebileceğin kalıntılar sizleri geçmişde yaşayan insanların ozamanki doğa şartlarında neleri başardığını hayretler içinde izleyeceksiniz,

 4. Nurcan

  Kasım 29, 2010 at 10:21 pm

  Herkeze selam.Bisiklet turu için avşa adasınıda tercih edebilirsiniz.Ada merkezinden başlayacak güzergahtan sahil boyunca tüm adanın çevresini boydan boya gezebilirsiniz.Bu arada karşınıza çıkan enfes güzellikteki koyları fotoğraflama imkanıda bulunmaktadır.Ayrıca adanın tam merkezinde bulunan constantin tepesinden güzel havalarda tüm marmara takım adalarını izleme imkanıda mevcut.Temiz bir hava muhteşem doğa manzarası ile adaya bekleriz.Ayrıca ada hakkında bilgi almak isteyenler için adreste önereyim.

 5. erdek

  Haziran 7, 2011 at 1:52 pm

  Paylaşım ve yorumlar gerçekten hoş kapıdağ yarımdasında doğanın içinden bir turda belki planlanabilir ?

 6. sefer kirmizigül

  Temmuz 28, 2011 at 11:45 am

  cok güzel bir gezi yapmişsinız behendik
  yanlız kumsal motel telefonu yanlış yazmışsınız 0266 895 8001 dir
  dehiştirirseniz memnun olurum selamlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı