Bisiklet

KKTC Gazi Mağusa Bisiklet Turu-3

Kale kapısından çıkıp sola dönüyorsunuz. 200 metre sonra sağda askeri lojmanlar ve kısmi kapalı maraş vesol tarafınızda Laguna Apartları uzanmakta. Gerçekten manzarası ile huzur veren öğrencilik zamanlarında alkol tüketimini had safhaya çıkaran bir manzarası bulunan Laguna apartmanları. Arkadaşım Deniz’in de bir süre oturduğu bina eski, asonsörleri vs hep 1974 senelerine ait. Laguna apartmanlarının önünde bulunan küçük körfezde balık tutanlar ve önünde manzaraya karşı sohbet ettiğimiz Yunus heykelleri. Laguna apartmanlarının KKTC‘deki adı ise; Vakıflar İdaresi Deniz Yıldızı Apartmanı’dır.

Turn left from the castle door. 200 metres ahead, military dwelling houses and partly closed Varosha on the right and Laguna aparts on the left lie. Laguna apartments give you peace and raises alcohol consumption to advanced stages with their views. The building in which my friend Deniz resided for a while and its elevators are dated from 1974. People catch fish in little gulfs in front of Laguna apartments and we talked towards the view in front of dolphin sculptures. The name of Laguna apartments in TRNC is Foundations Directorate Starfish Apartment.

Laguna Beach Apartmanları

1974 Mutlu Barış harekatı sırasında tahrip olmamış bir bina. Hemen 100 metre yanında ise Palm Beach Otel.  Onun yanında ise 100 metre sonra askeri Kapalı Maraş Sınırı.

It is a building which didn’t fall into ruin during Peace Operation in 1974. There is Palm Beach Hotel 100 metres near it. There is also military closed Varosha boundary next to it 100 metres ahead.

Laguna Beach Yolu Laguna Beach Heykel Laguna Beach Denizi

Bisiklet yolları ile ilgili bir Kıbrıslı Profesörün yazısı : http://www.kibrispostasi.com/printa.php?col=97&art=2330

The article of a Cypriot professor about bicycle roads:  http://www.kibrispostasi.com/printa.php?col=97&art=2330

Palm Beach Hotel‘in önünde katlanır bisikletimi sahile taşıyorum. En etkileyici anlardan biri tatilin. Palm Beach Kapalı. Ama sahil açık. Hemen sahildeki izbe ama sıcak insanların çalıştığı derme çatma kafe’den bir bira alıyorum . Buz gibi.. Ayağım Kıbrıs’ın kumsallarında…

In front of Palm Beach Hotel, I carried my portable bicycle to the shore. It was one of the most impressing moments of the holiday. Palm Beach was closed but the shore was open. I bought a beer from the rambling and isolated café in which friendly people work. It was cold as ice. My foot was on the sands of Cyprus.

Kumsaldayım

Turistler Kapalı Maraşı (Hayalet Şehir) en yakından görecekleri alandalar. Fotoğraf çekmek yasak. Binaları çekmeden uzun mesafeden çaktırmadan fotoğraf alıyorum. Çok yakında ilk bombalanan otelin önünde bir koruma görevlisi var. Bu bina harekat’ın ikinci bölümü 14 Ağustos’ta Kıbrıslı Türklerin kurtarılması için yapılan hava saldırısı sırasında ilk bombalanan bina. Ondan dolayı özel olarak bakılıyor. Boyanıyor ve korozyona karşı önlemli. (BKNZ FOTO)

Tourists are in a place from where they can closely see the closed Varosha. Taking photographs is forbidden. I stealthily took some photographs from a far place without shooting the buildings. There is a bodyguard in front of the hotel which was first bombed. This building is the first bombed building during the air attack for protecting Turkish Cypriots in 14th August which was the second part of the operation. For this reason, it is specially protected. It is painted and protected against the corrosion.

İlk Bombalanan Bina

Diğer binalar ise terkedilmiş durumda. Üfleseniz yıkılacak durumdalar.  Kapalı Maraş’ın hikayesi aslındaçok derin. Uluslararası anlaşmalarla tekrar bir Federatif çözümiçin Türkiye’nin elinde tuttuğu en büyük koz. Bugün arazi değeri 100 Milyar dolardan fazla. Zamanında 30senelik otel rezervasyonları bile kapalıolan maraşta Richard Burton’dan Sophia Loren’ kadar çok fazla ünlünün evi bulunmakta. Ancak bölgede üç yapının sürekli bakımı gerçekleştirilirken, Birleşmiş Milletler askerleri tarafından da özel koruma altına alındı.

Other buildings are desolated. It seems like that it is going to be destroyed at any moment. The story of the closed Varosha is actually deep. It is the most important ammunition of Turkey for a federative solution with international agreements. The value of this land is more than 100 billion dollars. Many famous people from Richard Burton to Sophia Loren have houses in Varosha whose reservations were closed for 30 years at one time. Three buildings in the region are constantly renewed and put under protection by blue helmets. 

Özel koruma altındaki bu yapılar; İngiliz Kraliyet Ailesi’ne ait Golden Sands Oteli, eski adıyla Ay Yuvanis Aziz Yahya Kilisesi ve Sophia Loren’in evi.

The buildings which are put under protection are Golden Sands Hotel belonging to English Royal Family, Saint John Church and Sophia Loren’s house.

Kapalı Maraş Palm Beach İskele Palm Beach Hotel

Kapalı Maraş Hakkında Bilgiler(Information about Closed Varosha)

http://tr.wikipedia.org/wiki/Mara%C5%9F,_K%C4%B1br%C4%B1s
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=kapal%C4%B1+mara%C5%9F
http://ikikelam.blogspot.com/2008/05/kapali-mara.html

http://www.artificialowl.net/2008/08/ghost-town-of-varosha-famagusta.html
http://www.rhinocarhire.com/Car-Hire-Blog/January-2009/Varosha-Ghost-Town.aspx
http://www.pbase.com/pavlos/ammohostos_then&page=all

Salamina Tower

Kapalı Maraş hakkında bunları:

 • 1974 Model Opel ve Toyotaların hala paslı halde sıfır km olarak durduğunu ( 1996’da Orduevi sahilinde yüzmek için Kapalı Maraş’a izinli olarak girdiğimizde kapı girişindeİkona müzesinin yanında gözlerimle gördüm) http://www.flickr.com/photos/canissa/338731983/
 • 1974 model rusty and brand new Opel and Toyota cars are still there. (When we entered to the Closed Varosha in 1996 for swimming at the Officer’s Club beach, I saw them with my own eyes in the entrance and near the Icon Museum) http://www.flickr.com/photos/canissa/338731983/
 • Bankaların içinde hala paraların olduğu ve Türk askerlerinin bu bankaların önünde hala nöbet tuttuklarını,
 • There is still money in the banks and Turkish soldiers are still on guard in front of these banks.
 • Kapı girişindeki İkona müzesinin ziyaret aldığını,
 • The Icon Museum in the entrance is visited.
 • İçeride bir ordu evi olduğunu,
 • There is an Officer’s Club inside.
 • Bu ordu evinin dışında yaz aylarında sahillerinde asker gözetimindeki plajlarda denizin kullanıma açık olduğunu,
 • Except for this Officer’s Club, beaches that are in military trust can be used in summer.
 • Golden Sands Otelinin kumlarının Fil dişi sahillerinden tankerler ile geldiğini,
 • Sands of Golden Sands Hotel’s beach are brought from Ivory Coasts with tankers.
 • 19 Temmuzda açılışı olan 25 senelik yaz rezervasyonu dolu otelin sahibinin 20 ağustosta harekat tamamlanınca lobisinde asılı bulunduğunu
 • The owner of the hotel which was opened in 19th July and whose reservations are closed for 25 years was found as hanged in the lobby when the operation was completed in 20th August?
  biliyor muydunuz ?

Tags : KKTC, Kapalı Maraş, Palm Beach Hotel, Golden Sands Oteli, Kıbrıs


1 Yorum

1 Yorum

 1. ceren

  Eylül 8, 2011 at 9:27 pm

  bnde gitmiştim kıbrısa askerler lüks otellerde de kalıyorlarmış
  ve sahilinin kumlarında altın tozları varmış

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı