İstanbul

Haftasonu İstanbul

İstanbul’da yaşamayan okuyucularımız ya da yurtdışından İstanbul’a haftasonu kısa süreli ziyarette bulunacaklar için bir haftasonu rehberi hazırladık. Bu rehber size Cuma akşam üstünden Pazar akşam dönüş yolculuğunuza kadar İstanbul’da yapmanız, yemeniz ve gezmeniz gereken ‘bizim listemizi’ sunmaktadır. Klasik yapılacaklardan çok farklı bir keyifli, çok koşturma içermeyen bir İstanbul haftasonu diyebiliriz…

Hafta sonu için 2-3 günlük araç ihtiyacınız olabilir, bunun için tavsiyem anadolu yakasındakilerin Sabiha Gökçen araç kiralama firmalarını, avrupa yakasındakilerin ise Atatürk havalimanı rent a car şirketlerini tercih etmelerini öneriririm. www.vivi.com.tr üzerinden istanbul araç kiralama firmalarını ve fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Cuma akşamı otelinize ya da konaklayacağını yere eşyalarınızı bırakın. Doğruca soluğu İstanbul’un kalbinde Beyoğlunda alın. Taksim’den Asmalımescit – Tünel bölgesine kadar yürüyün. Vaktiniz varsa Galata ve Doğan Apartmanı’nı pas geçmeyin. Yürürken sokak’tan mevsime göre kestane, sütlü mısır, Beyoğlu çikolatası ve Yapı Kredi Sanat’ın önündeki Sabırtaşı’nın içli köftesinin tadına bakın… Gece istanbul yemek geç ve uzun uzun yenir. Dolayısı ile miğdenizde hala yer varsa, Çiçek pazarında Şampiyonda çeyrek ekmek kokereç ve ayran ile midenizi bastırın… Bir tane de midye dolma götürün…

istanbul

Arriving your hotel on a friday,get ready to stroll along Beyoğlu which is in the heart of the city. The best walk would be between Asmalımescit-Tünel. If you have enough time to discover more do not miss out the Galata region and its beautifull architecture especially Doğan apartment. Why not taste the traditionally made chestnut, corn and hand made Beyoğlu style chocolate when you are wandering around. Dinner is a festivity and takes long hours to wine and dine in İstanbul, is a real pleasure for Turkish people. I recommend not to full yourself up with nibbles before dinner but on the other hand strongly suggest you have a little bite at Çiçek pazarı trying mussels and fried kokorec which is similar to tripe.

Gece acıkınca daha önceden rezervasyonunuzu yaptığınız Lokanta Maya’ya gidin. İstanbul’un  genç, yetenekli, güler yüzlü şeflerinden Didem Şenol’un restoranı Lokanta Maya, muhteşem yemekler sunuyor. Öğle ve akşam farklı mönüsü olan Lokanta da bütün lezzetler mevsimsel olarak hazırlanıyor. İç dekorasyonu son derece hoş olan restoranın, aynı zamanda yemek kitabıda bulunuyor. Geleneksel Türk mutfağını modern şekilde sunan Maya, son derece revaçta, özellikle akşam yemekleri için en az bir kaç hafta öncesinden rezervasyon yaptırmak gerekiyor.

As for dinner head for the Lokanta Maya, which serves the best Turkish food with a modern twist. The owner of the restaurant is Didem Senol, voted as the best chef of the year by Time Out İstanbul. The modern and cosy interior of the welcomes you. I bought the cook book of the restaurant and cant live without it now, published bilingual Turkish and English. I advise to book in advance as it has become a trendy and favourite place to gather with friends.

Geceyi noktalayacağınız en güzel yerler ya Boğaz’ın gece klüpleri, barları ve deniz kıyısı mekanları Anjelique, Bebek Bar veya Lucca. Bizim tercihimiz ise Beyoğlu, Tünel ve Cihangir’deki barlar ve gece klüpleri. İyi müzeik için hedefiniz gene önceden alınmış biletiniz ile Babylon Tünel. İyi bir vodka kokteyl için Changa Cihangir kışın bir numaramız.

For a night out you can go to the nightclubs along the Bosphorous such as Angelique, have a drink at  the Bebek Hotel bar, or hang out at Lucca which is a to or be seen place in Bebek. My favourite hang out is the Beyoğlu, Cihangir ang Tünel region which attracts more bohemian and creative types. İf you prefer live music  Babylon Tünel is the place for it and to try different cocktails head for the trendy, sophisticated Changa  restaurant on Sıraselviler.

Cumartesi sabah uyandınız. Kahvaltı için Hisarda Kale, Aşşk Kafe, Galata ya da Kuzguncuk’taki Çınaraltı kahveye gidip taze ekmeğinizi yumurtaya bandırın.

Waking up on a Saturday morning, you have a few options for breakfast. Either go to Aşşk Cafe by the sea, Kale cafe in Hisar or why not try something different and go to Kuzguncuk on Asian side which is situated along the Bosphorous. You can dip your toasted bread in soldiers at Çınaraltı cafe.

Sonra kalabalıklaşmadan Sabancı Müzesini gezin. İstanbul’un özel müzelerinden SSM muhteşem konumu ve koleksiyonları gezenleri hayran bırakır. Hat sanatının en güzel örneklerini görmek mümkün. Erken dönem Türk resim sanatı, 18-19.yy dekoratif sanat eserleri ve arkeolojik ve taş eserler koleksiyonu bulunuyor.

After breakfast have a bit of art tour at the Sabancı Museum, a privately owned museum. You can discover amazing calligraphy collection written by well known calligraphers, as well as early examples of Turkish paintings from 18-19th century, collection of furniture and decorative arts and collection of archeological and stone pieces. The museum also stands out with its temporary collections. 

Güncel sergileri ile ses getiren müze, sanat severler için vazgeçilmezler arasında. Güzel havalarda bahçesinde oturup, içerisinde bulunan Changa restoranın da keyif kahvesi içebilirsiniz. İslam sanatının en güzel örneklerinin sergilendiği müzenin çıkarmış olduğu sergi katalogları ve sanat kitapları özenle hazırlanmış. Boğazın en güzel yerinde konumlanmış olan müzeyi ziyaret etmenizi öneririz.

Feeling a bit exhausted, have a cup of coffee at Muze de Changa with its amazing views over the Bosphorous. I love museum shops so it is a good idea to purchase the art boos and exhibit catalogues while you are there.

Yürüyüşünüzü Emirgan’dan Ortaköy’e kadar uzatın. Hava ne olursa olsun bu rotada yürümek herşeye değer. Türkiye’nin en etkileyici oteli en güzel sarayında bulunmakta. Çırağan Kempinski’de vereceğiniz 2-3 saatlik mola ile Cumartesi gecesi geç saate kadar kalmak için enerjiniz toplayabilirsiniz. Nasıl mı ? Tabii ki de Spa ve Hamam keyfi ile.

Depending on the weather you can walk from Emirgan to Ortaköy, I wouldn’t miss that walk as it is very scenic, and inhaling the fresh breeze coming from the sea is wondrous.
Now is the time to pamper yourself at the most stunning hotel in İstanbul. That is Çırağan Palace Kempinski. To feel more energetic and being in İstanbul, one should not miss out Spa experience.

Boğaz’ın en güzel oteli Çırağan Palace Kempinski‘de SPA ayrıcalığını yaşamak isteyenler için çeşitli terapiler bulunuyor. İstanbul’da hamam deneyimi ve keyfini en iyi şeklde yaşamak için adres Çırağan Kempinski olmalı.

Dedicate a few hours at this beautiful hotel which once used to be a palace, and try Turkish hamam (bath), different therapies and treatments. Cıragan Kempinski is the right place for relaxing your soul and experiencing classical massages, facial and body treatments, Asian massage therapies and of course Turkish bath.There is also a heated indoor pool and for summer the outdoor pool is heaven on earth.

Geleneksel Türk hamamı, egzotik masaj terapileri, yüz ve vücut bakımları, klasik masaj terapileri, açık ve kapalı havuzu ile Çırağan Palace Kempinski otel de kendinizi ve sevdiklerinizi ödüllendirebilirsiniz. Eski bir Osmanlı sarayı olan otelde kendinizi kral ve kraliçe gibi hissetmek için spa keyfini yaşamanızı öneririz.

Gece’ye devam ve noktalamak için en güzel yer İmroz. Hiç vazgeçemediğimiz bu restoran Beyoğlu Nevizade’de. Zeytinyağlılarıyla ün yapmış olan İmroz’da 35-40 çeşit meze bulunmakta ve özellikle rakı sever olarak benim favorim beyin salatası ve deniz börülcesi. Bu eski Rum meyhanesinin taze balığı ve deniz ürünleri çok meşhur.

To continue with your evening, ı recommend trying a traditional, long established meze house and that is to be İmroz. It is off İstiklal caddesi Nevizade. You can find 35-40 different types of mezes accompanied by rakı which is a very strong Turkish drink. İs open everyday until midnight but reserving your place is advised.

1941’de Balıkpazarı Krepen Pasajı’nda açılan İmroz, 1982’den beri Nevizade Sokak’ta. 60 Yıllık patron ortağı Yorgo Okumuş hala işin başında. Muhabbeti bozmamak için hiç müzik çalınmıyor. Lakerda, fava ve ciğer masada olmazsa olmaz. Her gün 24:00’e kadar açık. 19:00’a kadar rezervasyon yapılıyor. Adres: Nevizade Sk. No: 24 Balıkpazarı Beyoğlu – İstanbul Tel: 0212 249 90 73

Pazar günü artık yolculuk vakti. Uçağınız ya da ötobüsünüzü gece almayı unutmayın. Bu şehri bitirmeniz kolay değil. Doğruca sokağa çıkıp bir simit, sokak poğaçası ve çay ile kahvaltınızı yapın ve Arkeoloji Müzesinin yolunu tutun. Arkaik Dönem’den Roma Dönemi’ne Antik Çağ heykellerini, sol tarafta ise Sidon Kral Nekropolü’nden gelen İskender Lahdi, Ağlayan Kadınlar Lahdi, Tabnit Lahdi gibi dünyaca ünlü eşsiz eserleri göreceğiniz bu müzeye hava güzelken gidip merdivanlerinde kitap okumanızı ve kediler ile sessizlikte vakit geçirmenizi öneriyorum. İki katlı binanın üst katında ise Hazine Bölümü, Gayri İslami ve İslami Sikke Kabineleri ile Kütüphane bulunur. Şanslı iseniz yazın harika klasik müzik ve caz konserlerine denk gelmeniz mümkündür.

What to do on a Sunday?Returning back home with a late flight , you can grab simit, poğça on the street for breakfast and visit the archaeological museum, located in the old part of the city in Sultanahmet. It has a beautiful garden, perfect place to read your book. The museum is housing various artefacts from civilizations  You can see the famous Alexander Sarcophagus, the Sarcophagus of crying women and Sarcophagus of Tabnit. On the upper floor, there are treasury section, the Non İslamic and İslamic coin cabinets. If you are lucky enough to have your visit during summer months, you are likely to encounter classical music concerts in its garden.

Daha sonra rotanızı Rüstem Paşa Camii‘ne çevirin.

Mimar Sinan’nın en güzel eserlerinden bir tanesi olan camii, Sultan Süleyman’nın damadı olan Rüstem paşa için yapılmıştır. Eşsiz Iznik çinileriyle ünlü camii Eminönünde bulunuyor. Osmanlı sanatının en güzel örneklerinden olan camii ziyaret için İznik çinilerinin en güzel örneklerini görmek isteyenleri bekliyor.

Öğle yemeği için Eminönü-Kadıköy vapuru 25 dakikada sizi dünyanın en özel restoranlarından birine Kadıköy Çiya restoran’a götürsün.  Antepli Şef Musa bey’in Japonya’dan Newyork’a kadar ünü yayılan restoran da Kilis tava, nalı kızlı, ekşili köfte , lahmacun ve sumak şerbeti ni tatmanızı ve çıkarken meşhur Yemek Kültürü dergisinden alabildiklerinizi almanızı öneriyorum. Adres: Caferağa Mh., Güneşli Bahçe Sokak 43, Istanbul Tel: 0216 330 3190

Visiting a museum is a must in İstanbul, and for that ı choose Rüstem Paşa Mosque, located in Hasırcılar çarsısı in Eminönü. İt was designed by the imperial architect Mimar Sinan, fot Grand Vezir Rüstem Paşa. It is famous for its exquisite İznik tiles, the tiles exhibit the early use of red colour of İznik pottery. İt is one of the best examples for Ottoman architecture.
For lunch you can catch the boat from Eminönü to Kadıköy which takes around 25 minutes and you are in one of the best restaurants in İstanbul. Famous for its regional cooking Çiya restaurant is a marvel in Kadıköy district of the city.

Best to explain Çiya briefly, I think we should leave the words to Sabri Koz who have wrote the “Dinning at Çiya” A Small Dictionary of Food and Selected Dishes. From the owner of a modest kebab restaurant, the adventure of Ciya is a journey built on passion, keen desire, research and love through the world of food.

Çiya — like its name, brings to mind high mountain peaks and mountain flowers. Located in the Fish Market district of Kadiköy, where one’s path will definitely be drawn to one of these establishments . The cache of culinary knowledge at Çiya which quite honestly comes from the hands of its creators or “culinary engineers”; Zeynep and Musa who make it all possible. The creators, will take you for a journey in their kitchen, rich in “dishes from a broad geographical space, spanning from Mesopotamia to the Ottomans, from the Balkans to the Caucasus and from Asia to the Arabian Peninsula.” To me the “Çiyas” are not just eateries, but a center of culinary research and application.”

Bütün fotoğraflar Lokanta, otel ve Müzelerin web sitelerinden alınmıştır.

istanbul

1 Yorum

1 Yorum

  1. Adnan

    Kasım 4, 2012 at 10:16 pm

    Çok güzel bir yazı yazmıisınız.
    Günlük kiralık evlere de
    bakmanızı tavsiye ederim.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı