Hırvatistan Zadar Zaton Vodice Gezisi

Zagreb‘deki hostelden gene bisiklet ve paketlerimiz yüzünden maalesef taksi ile çıkıyoruz. yolda pinpon masasında Can’ın fotoğraf makinesi unuttuğunu fark etmesi ile ortalık şenleniyor… Neyseki telefon ile hostel’e erişip geri döndüğümüzü anlatıyoruz….Artık havalimanındayız. Normalde 15 kilo olan bagaj hakkımızı ikimiz toplam 48 kilo aştığımızdan extra bagaj ücreti ödüyoruz. rica minnet 30 kiloya iniyoruz 140 KUNA ( 20 EURO) bayılıp… Check in yapıp uçağı beklemeye başlıyoruz. … 30 dakika delay 🙁

42 kişilik pervaneli uçağımız saatte maksimum 450 km/h yaptığından yolculuk 45 dakika sürüyor… 🙂 Zadar havalimanında bagajlarımızı alıyor ve sadece Can ve Benim olduğum servis otobüsüne binip şehirdeki terminale ilerliyoruz.

20 Kuna’ya (3 Euro) 20 dakika sonra terminaldeyiz… terminalde gölge bir yer bulup başlıyoruz bisikletleri paketlerinden çıkarıp monte etmeye. bu işlem litrelerce su içerek sıcağın alnında tm 3.5 saat sürüyor. 19:30’da inik lastiklerle benzinliğe zor atıyoruz kendimizi.

Benzinlikte araba yıkıyan güzel kızlar dikkatimizi çekiyor ve Hırvatistan da olduğumuzu hatırlamamıza sebep oluyor. Hedef Zaton Zaton, Hırvatistan‘ın en büyük kamp alanlarından biri 5000 konaklama kapasiteli, içinde barlar, disco, havuz, duş restoran.. aklınıza ne gelirse var … ama Problem rotamızın dışında. Benim merakım gidiş geliş 40 KM olarak hesabımıza ilk gün yazılıyor. Gece 21’de Zaton‘a varıyoruz.

Güzel duş. Çadır konaklama.. Sahilde Vodka Keyfi….

Ertesi gün kalkış 8 planlanıyor evet kalkıyoruz ama deniz keyfi… Hareket 10:00 olmasına rağmen 11:30da Zadar şehrine doğru pedal basmaya başlıyoruz. Zadar‘da bisikletçi arıyoruz. Can’ın frenleri problemli.. kendimiz tamir edip devam ediyoruz. dar sokakları ile meşhur kale içine giriyoruz. Kamera kaydı ve Roma zamanından kalan kalıntıları inceliyoruz. süper marketten Can’a çadır + yemek ve su alıp başlıyoruz Pirovac yoluna basmaya.

Yol düz, trafik yoğun ama keyifli.. Yol boyunca ve tatil boyunca Can ile 10-20 dakika farklarla ayrı ayrı bisiklete bindik… Böylelikle hem yanlızlığı hemde iki ekip arkadaşı olmayı başardık. Yanlız kadığımızda MP3 player ile müzik dinledik. yollarda bağırdık. Yolda şaşkın bakışlı insanlara HVALA, DOBRDAN (Teşekkürler, İyi Günler) diyerek selam verdik. Yollarda bazı restoranlardan buz doldurduk su çantalarımıza mataralarımıza… sorunları, yaşadığımız anları düşündük… Gerçekten herkes iyi bir kişisel meditasyon yaptı diyebiliriz…Pirovac şehrine varıken harika koylar ve adriyatik’in büyüsüne kapılmamak elde değil. gerçekten su çok temiz, durup denize girip serinleyip sonra aldığımız içme suları ile duş alıp devam etmek bizi gerçekten serinletti.

Zaton-Zadar 16km
Zadar şehir içi 10km
Zadar-Sukosan 10km
Sukosan-Biograd 16km
Biograd-Pakostane 6km
Pakostane-Pirovac 17km
2.Gün TOPLAM: 75KM

Tags: Hırvatistan Gezisi


Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir