Istanbul – Iznik Gezisi Yol Notları 1

Sabah erken kalktım. Gece uyuyamadım heyecandan… Amacımın heyecanından.. Yeni yerler yeni insanları tanıma şansımı düşündükçe… Bisikletime atladım Bostancı deniz otobüsü iskelesine geldim. Saolsun şirketten arkadaşım ve bisiklet sevdalısı Özer ve www.engelliler.biz sitesinin moderatörü ve organizasyonun en önemli kişilerinden Gülçin sabah 5.45 te beni yolcu etmeye gelmişti…. Özer Pendiğe kadar yolcu etti beni saolsun. Yola çıktık. Pendikten kalkan Yalova Hızlı feribotunun önünde ilk lastik patladı.

Lastiği değiştirmeden 15 dakikası olan feribota bindim… Özer’e el salladım. Çok soğuk değildi ama rüzgar denizde çok etkiliydi. Feribot muhteşem temiz, süratli kablosuz internet bile var…

Çay içtim ve iner inmez feribottan site üyelerimden Vehbi Misilli abim beni karşıladı bisikleti ile. Çok yardımcı oldu, koşuşturdu artı üstüne üstlük birde hediye verdi… Çok saol Vehbi abi…

Yalova bisiklet şehri… Hemen bisikletin lastiğini yaptırdım… Komik çıkartmalar aldım. Vehbi abi çay ısmarladı. Yola döküldüm. Orhangaziye kadar yokuş çok, kamyon çok, çamur çok. Yağmur var… Orhangazi’ye gelene kadar yolun sağ tarafında kamyoncular tarafından atılmış çiş dolu pet şişelerle gitmek keyifli değildi. Ama Komyoncular yolda bisikletçilere ayrı saygılı gerçekten bu doğru. En ufak sorun yaşamadım. Hepsi korna çalıp selam verdi.

Orhangazide harika inegöl köfte yedim ve yağmur durdu. İznik sapağından saptım. Sağ’da 15 km sonra göl başladı. Çok köpek var ve hepsi peşimdeydi. Yolda 15. km civarı ılıcalar vardı sıcak su. soğukta harika geldi.

Daha sonra sabah İznik’e vardım. İznikte de lastiğim patladı. Çocukların peşimde olması işime yaradı. Ve beni bisikletçiye götürdüler. Bende onların fotolarını çektim. İznik surlarla çevrili… Gördüğüm önemli tarihi eserler; Göl Kapı, İstanbul Kapı, Lefke Kapı, Aya Sofya Müzesi, I.Murad’ın hamamı, Çini atölyeleri ve Abdülvahap sancaktar…İznik’e bir kez daha kesin gitmeye karar verdim ama yazın ve haftasonu çünkü sahili harika. İmren Köftede yemek yedim. İnanılmaz bir köfte gidenlere öneririm. Yorumcu gazetesine röportaj verdim. Ve Berlin Motelde konakladım. Gece dinlendim ve sabah 7:30′ da pedal basmaya başladım.


Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir