TEMA Yeşiliz Dergisi

TEMA vakfının Yeşiliz dergisinin bu sayısının ana konusu Bisiklet ve çevreye duyarlılığı… Dergi’de ben de bu sayıda bir bölümde konu oldum. Ayrıca dergiye bağlantılar sayfasının hazırlanmasında katkıda bulundum… Alırsanız TEMA’ya ve bu güzel derginin devamlılığına katkıda bulunursunuz ! Lütfen daha fazla bilgi için bu yazının altındaki devamını oku bağlantısına basınız…

Tekerlekler doğa için dönsün: Bisiklet

Bisiklet insanoğlunun bildiği en yararlı araçtır. Diğer tüm ulaşım araçları gün geçtikçe kâbusa dönüşüyor. Sadece bisiklet‘in kalbi hâlâ temiz”

İris Murdoch/ “Kırmızı ve Yeşil” adlı kitabından…

yeşilİZ dergisi, sekizinci sayısının dosyasında doğa dostu ulaşım aracı bisiklet‘i konu aldı. yeşilİZ bisiklet dosyasında yerel yönetimlerin dünyada ve Türkiye’de bisiklet‘e yaklaşımını, şehir içinde bisiklet‘li ulaşımın önündeki engelleri, bu konudaki önerileri, bisiklet‘in çevreye, topluma, bireye, sağlığa ve ekonomiye olumlu katkılarını araştırdı.

TEMA Vakfı tarafından 38 sivil toplum kuruluşuyla birlikte hazırlanan yeşilİZ dergisinin mart-nisan sayısında dosya konusu “Bisiklet”…

Bisiklet‘e ulaşmak bisiklet‘le ulaşmak…

Dünya metropollerinde nüfusla birlikte motorlu araç sayısı her geçen gün artıyor. Hava kirleniyor, gürültü çoğalıyor, trafik kilitleniyor, küresel iklim değişikliği hızlanıyor, petrol bağımlığı ve trafikte kaybedilen zaman ülke ekonomisine büyük zarar veriyor. Yapılan araştırmalar özellikle büyük kentlerde hareketsizliğe ve strese bağlı kalp, obezite, hipertansiyon ve depresyon türü sağlık sorunlarının da ciddi bir artış eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Hollanda, Danimarka ve Almanya gibi ülkeler yaşanan tüm bu sorunlara yönelik bir çözüm olarak kalbi hâlâ temiz bisiklet için yollar, parklar, projeler, eğitimler yapıyor ve daha da yaygınlaşması yolunda ciddi adımlar atıyorlar. Bu adımlar neler? Türkiye ne durumda, ne yapmalı? Bisiklet‘in çevreye, topluma, bireye, ekonomiye, sağlığa yararları neler, şehir içinde bisiklet kullanımı için neler öneriliyor? yeşilİZ sekizinci sayısının dosya konusunda bu soruların yanıtlarını arıyor.

yeşilİZ okurları, derginin mart-nisan ayısında ayrıca;

 • Sosyal sorumluluklarını ürettikleri bisiklet‘li projelerle yerine getiren 4 doğa ve bisiklet tutkununu,
 • Bisikletsever, yazar ve çizer Aydan Çelik’in bisiklet için kaleme aldığı “manifesto”yu,
 • TEMA Vakfı’nın bisikleTEMA Projesi’nin ayrıntılarını ve ilki düzenlenen bisiklet sempozyumu’nu,
 • Bozayıları ve Doğa Derneği’nin bozayı projelerini,
 • Güzelliği nedeniyle koleksiyoncuların kıskacındaki Apollo Kelebeği’ni,
 • Bali’de gerçekleşen iklim değişikliği toplantısından izlenimleri,
 • Bisiklet sporunun efsane ismi Lance Armstrong’u
 • Çevre ve insan sağlığı için büyük tehdit olan atık yağ sorununu ve çözüm önerilerini,
 • Deniz dostu balıkçılığı ve bu alanda yürütülen proje örneklerini,
 • Levent semtinin bisiklet ustası Yılmaz Ülker ile söyleşiyi…

Ve daha pek çok konu bulacaklar…

“Biriniz yoksa eksiğiz, sizinle yeşilİZ” sloganıyla bir yıl önce yola çıkan, TEMA Vakfı tarafından 38 sivil toplum kuruluşuyla birlikte hazırlanan yeşilİZ dergisinin sekizinci sayısı tüm dergi ve gazete bayilerinde ve www.yesiliz.net adresinde satışa sunuluyor. Dergiye dijital abonelik de www.emecmua.com adresinde yapılabiliyor. “Paylaşın herkes okusun” diyenler ise www.devredergi.com adresinde derginin son sayısıyla birlikte dört adet farklı dergiden oluşan yeşilİZ paketini bulabilecek.

Tags: Tema Vakfı, Yeşiliz Dergisi


Paylaş

“TEMA Yeşiliz Dergisi” üzerine 4 yorum

 1. Merhaba..
  Bisikletle yeni ilgilenmeye başladım.Mart/Nisan 2008 sayınız çok dikkatimi çekti,nasıl bulabilirim,bu sayınızı nasıl edinebilirim.
  Bisikletle ilgili Belediye ile paylaştığım ve hayata geçirmeye çalıştığım projelerim var.Daha da bilgili olmak adına derginizin bu sayısı çok değerli benim için.Yardım edebilirseniz çok sevinirim.
  Saygılarımla
  Sibel Vancı
  sibelvanci@gmail.com

 2. bende bir tema üyesiyim tema türkiye erozyonlala mücadele ağaçdikme şeyidir sizde tema çocuğu olun ülkemizi kurtarın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir