Wembley

Ingiltere-Galler Avrupa Şampiyonası eleme Grubu maçlarını izlemek üzere internet üzerinden Wembley biletimi aldım ve 6 Eylül Salı günü maçı izledim. Wembley Stadyumu Eski stadın yerine yapılmış olağanüstü büyük bir stadyum komplexi.

Stada Londra metrosunun Jubilie hattından direk ulaşabiliyorsunuz. Hattın ortası olan Victoria’dan bu yaklaşık 20dk sürmekte.

Metro çıkışından sonra yürüme ile 6-7 dakika içerisinde kapılara ulaşabilirsiniz. Çok geniş olan bu yol maç günleri yoğun güvenliğe sahip anca stad içine giriş dışında arama ve kontrol yapılmıyor. Kocaman polis atları ise sizin ürkmenize yeterli.

Bu yol üzerinde kaşkol ve hatıra alabileceğiniz dükkanlar ve hamburger, sosisli ve içecek alabileceğiniz  küçük dükkanlar var. Burda kaşkollar 10 Pound ama çeşit bol. İçeride ise resmi dükkanlarda çeşit bol değil ancak fiyatlar biraz daha ucuz. Önerim maç sonrası kaşkol almanız. 10 poundluk kaşkol 6 pounda inebiliyor ya da ellerinde kalmamış da olabilir, risk sizin.

Stadyuma girdikten sonra ise sizi etkileyici bir görüntü bekliyor. Stad 90.000 kişi kapasiteli ve 3 ana kattan oluşuyor. Tamamının üstü kapalı. Stad tribünlerinin 3.katından itibaren ciddi rüzgarlı ve serin. Bunun için iyi giyinmenizde fayda var.

Stadyumun panaromik görüntüsü için resme tıklayınız.

Daha sonra stadyumda seromoniler düzenleniyorç Maç başlamadan önceki bu bayrak töreninde çalan müzik ve veteran savaş gazisi askerlerin taşıdığı bayraklar ile milli duygular kabartılıyor.

Stadyumun içerisinde bahis oynamak ve yemek yemek için alanlar var. Bolca tuvalet var. Kuyruk yaşamıyorsunuz. Burada bir hamburger, pataes ve içecek 9 pound gibi pahalı bir rakama satılıyor.

Rakip takım taraftarları için ayrılan bölüm:

Stad çıkışında sıradan kaçmak için ben 82.dakikada ayrıldım ama hrkes maçında 1-0 rölanti gidişinden dolayı düşündü ve metroya inanılmaz bir hücum başladı. Dolayısı ile kalabalık ve derbi maçlarında geri dönüşte çok ama çok kalabalık bir 25 dakikalık metro yolculuğuna hazırlayın kendinizi derim.


Paylaş

“Wembley” üzerine 3 yorum

  1. güzel olmuş Emre teşekkürler…takip eden bloglarını bekliyoruz…sevgiler

  2. Süper bir stad olduğunu söylemeliyim. Ben de gittim. Ancak Emre Bey’in yazdığı yazı da stad kadar güzel olmuş. Çok güzel anlatmışsınız Emre Bey.

  3. gerçekten güzel stad. panoramik fotoğraf güzel çıkmış, konum süper, onun daha büyüğü de vardır siteye yükleyince küçülmüştür herhalde.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir