Vize

Vize konusunda ülkemizin çektiği sıkıntılar malum. Özellikle yurtdışında Avrupa’ya yönelik yaşadığımız sorunlar maalesef artık ciddi insan hakları ve ayrımcılık örneği teşkil etmeye başladı. Turizm ve uçak bileti konusunda hizmet veren SkyScanner firmasının yaptırdığı araştırmayı sizlerle paylaşıyorum. Son derece dikkat çekici…

Avrupanın en çok tercih edilen uçak bileti arama ve karşılaştırma motoru Skyscanner, Türkiye den bini aşkın katılımcının cevapladığı anketiyle vize konusunda seyahat severlerin görüşlerini ortaya koyuyor.   Anketin sonuçlarına göre katılımcıların 92’si vizenin seyahat özgürlüğünü kısıtladığını düşünürken, 71’i vize isteyen ülkeleri ziyaret etmek istemediğini belirtiyor. Katılımcıların 84’ü Türkiye için Schengen vizesinin kaldırılmayacağını düşünürken, 78’i ise Türkiye ye vize uygulayan ülkelere Türkiye’nin de karşılıklılık ilkesine göre vize uygulamasını istiyor.

Seyahat etmek, tatile çıkmak ve dünyanın farklı yerlerini keşfetmek isteyen Türkler vize engeliyle karşılaşıyor. Skyscanner, Türk seyahatseverlerin en çok yakındıkları konulardan biri olan vize uygulamasıyla ilgili kapsamlı bir anket çalışmasıyla, Türklerin vizeyle ilgili görüşlerini ortaya koyuyor.

Vizenin kalkacağına inanmıyoruz

Son zamanlardaki girişimlerle yaklaşık 70 ülkeyle olan vize uygulamasının kaldırılması bir ölçüde seyahat severleri memnun etse de Avrupa Birliği’nin Türkiye ye vize uygulamasını kaldıracağına olan inancımız zayıf gibi duruyor. Katılımcıların 84’ü Türkiye için Schengen vizesinin kaldırılmayacağını düşünüyor.

Vize isteyeni istemeyiz

Ankete katılan seyahat severlerin 71’i, vize isteyen ülkeleri ziyaret etmeyi düşünmediğini ve seyahat planlarına dahil etmediklerini belirtiyor. Bu oran, vize uygulamasının Türklerin seyahat planları üzerinde ne kadar büyük bir etkisi olduğunu ortaya koyuyor. Vizenin önemli olmadığını söyleyenlerin oranı ise 21.

Belgelerde boğuluyoruz

Katılımcıların 82’si vize başvurularının kabul edildiğini belirtiyor. Ancak vize alırken karşılaşılan prosedürlerin ne kadar pahalı, uzun ve can sıkıcı olduğunun her fırsatta altı çiziliyor. En çok hangi kısmının başvuranları rahatsız ettiği sorusuna ise katılımcıların yarısına yakını “ talep edilen belgelerin fazlalığı ” olarak cevap verirken, vize ücretinden sadece 27 si çok rahatsız oluyor. Araştırmaya katılanların 16’sı bekleme sürelerinin uzun olduğunu düşünüyor. Katılımcıların 9 unun ise vize görevlilerinin kaba tavırlarından rahatsız olması dikkat çekiyor. Neredeyse on kişiden birinin vize alırken görevlilerin tavrından hoşlanmaması, güler yüzün de bizim için önemli olduğunu gösteriyor.

İngilizce konuşulan ülkeleri tercih ediyoruz

“Vize uygulaması olmasaydı ilk hangi ülkeyi ziyaret ederdiniz? ” sorusuna katılımcıların 40 ı Schengen ülkeleri olarak yanıtlıyor. Ancak İngiltere, ABD ve Avustralya ya gitmek isteyenlerin toplam 53 ü bulması, Türklerin İngilizce konuşan ülkeleri tercih ettiklerini gösteriyor. En yaygın olarak bilinen yabancı dilin İngilizce olduğu göz önünde bulundurulduğunda, çoğunluk seyahat sırasında derdini anlatabilmek istiyor.

Kısasa kısas olsun!

Ankete katılanların 92’si vize uygulamalarının dolaşım özgürlüğünü ihlal ettiğini düşünüyor. Bu durumdan oldukça rahatsız olduğu göze çarpan seyahat severlerin 78’i, Türkiye ye vize uygulayan ülkelere Türkiye’nin de vize uygulamasını istiyor.

vize

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir