Koşu

Visa Reklamı – Bill Shannon

Internetten bulduğum bir yazıyı sizlerle paylaşıyorum. Son zamanlarda gördüğümüz Visa reklamındaki akrobatik hareketleri koltuk değnekleri ile yapan kişi de bir engelli olan bill Shannon. Yazının sahibi : Özlem Ermiş Beyhan /VATAN

Bill Shannon Visa Reklamı

Çok az insan onun gerçekten de koltuk değnekli biri olduğunu farkediyor. Doğuştan kalçasında eklem bozukluğu olan Bill Shannon, Visa reklamında engellerin sadece insanların beyninde olduğunun bir simgesi gibi izleyenleri büyülüyor

Visa’nın payWave temassız kredi kartlarını tanıtan reklam kampanyasında koltuk değnekleri ile uçarcasına dans eden Bill Shannon, doğuştan iki taraflı eklem bozukluğu olan bir performans sanatçısı. Shannon kalçasındaki bu bozuklukla koltuk değneğine mahkum olunca, kendisini dansla ifade etmenin yolunu bulmuş. Yaratıcılığı ve becerisiyle, hayatta bütün engellerin insanın zihninde olduğunu gösteren bir simge haline gelen Shannon’u Visa’nın keşfetmesi ise “Work it out” adlı videosu sayesinde olmuş.

Kendi tekniğini geliştirdi

Reklamda kendi geliştirdiği “Bill Shannon Tekniği” ile yer alan Shannon, koltuk değnekleri ile yaptığı özel hareket ve danslarıyla büyük bir ilgi çekiyor. Brooklin’de yaşayan 1970 doğumlu ABD’li sanatçıyı izleyenler, onun bir illüzyonist olduğunu, hatta ayakkabılarında tekerlek bulunduğunu düşünüyor. Oysa Shannon tamamen gerçek. Doğuştan gelen hastalığı nedeniyle normal hayatını koltuk değnekleriyle sürdürüyor. Yarattığı dans tekniği ile de giderek ününe ün katıyor.

Visa’nın reklam ajansı Saatchi & Saatchi, her yıl Uluslararası Cannes Reklam Festivali’nde yeni reklamcıların keşfedildiği “New Directors Showcase” adında bir etkinlik düzenliyor. 2008 yılındaki etkinliğe Bill Shannon’un başrolde olduğu, fiziksel akışın gösterildiği bir film de katıldı. Filmde Bill Shannon, özel hareket ve danslardan oluşan “Bill Shannon Tekniği” performansı ile yer aldı. Bu performanstan çok etkilenen Visa, reklamında vermek istediği “Akış” temasının görsel olarak çok iyi bir şekilde ifade ettiğini düşünerek Shannon’a film teklifinde bulundu. Bill Shannon dans dünyasının aslında çok yakından tanıdığı bir isim. Çok sayıda ödülü var. Kayarcasına akan danslarının koreografileri de tamamen kendisine ait.

http://en.wikipedia.org/wiki/Bill_Shannon
http://whatiswhat.com/


2 Yorum

2 Comments

 1. Vildan Gümüşoğlu

  Nisan 8, 2009 at 12:40 pm

  Visa reklamında engelli kişinin gerçekten engelli olduğunu farkettim ancak yanımdakiler yok canım o sanatçı engelli rolü yapıyor dediler bugün aldığım bir gönderide reklamdaki kişinin Bill Shannon adında engelli bir dansçı olduğunu öğrenince çok duygulandım.İnsan isterse hayatındaki tüm engelleri kaldırabilir.Yeterki beynimizdeki engelleri kaldıralım.Bende yapabilirim başarabilirim cesaretini göstermeliyiz..
  Vildan

 2. savaş

  Mayıs 6, 2009 at 11:10 am

  reklamı çok başarılı bulmuş ve favorilerim arasına koymuştum ama işin gerçeği engelli olabileceğini hiç düşünmemiştim. bu haberden dolayı beğenim bir kat daha arttı. bence burda sanırım engelli ben oldum:)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı