Visa Reklamı – Bill Shannon

Internetten bulduğum bir yazıyı sizlerle paylaşıyorum. Son zamanlarda gördüğümüz Visa reklamındaki akrobatik hareketleri koltuk değnekleri ile yapan kişi de bir engelli olan bill Shannon. Yazının sahibi : Özlem Ermiş Beyhan /VATAN

Bill Shannon Visa Reklamı

Çok az insan onun gerçekten de koltuk değnekli biri olduğunu farkediyor. Doğuştan kalçasında eklem bozukluğu olan Bill Shannon, Visa reklamında engellerin sadece insanların beyninde olduğunun bir simgesi gibi izleyenleri büyülüyor

Visa’nın payWave temassız kredi kartlarını tanıtan reklam kampanyasında koltuk değnekleri ile uçarcasına dans eden Bill Shannon, doğuştan iki taraflı eklem bozukluğu olan bir performans sanatçısı. Shannon kalçasındaki bu bozuklukla koltuk değneğine mahkum olunca, kendisini dansla ifade etmenin yolunu bulmuş. Yaratıcılığı ve becerisiyle, hayatta bütün engellerin insanın zihninde olduğunu gösteren bir simge haline gelen Shannon’u Visa’nın keşfetmesi ise “Work it out” adlı videosu sayesinde olmuş.

Kendi tekniğini geliştirdi

Reklamda kendi geliştirdiği “Bill Shannon Tekniği” ile yer alan Shannon, koltuk değnekleri ile yaptığı özel hareket ve danslarıyla büyük bir ilgi çekiyor. Brooklin’de yaşayan 1970 doğumlu ABD’li sanatçıyı izleyenler, onun bir illüzyonist olduğunu, hatta ayakkabılarında tekerlek bulunduğunu düşünüyor. Oysa Shannon tamamen gerçek. Doğuştan gelen hastalığı nedeniyle normal hayatını koltuk değnekleriyle sürdürüyor. Yarattığı dans tekniği ile de giderek ününe ün katıyor.

Visa’nın reklam ajansı Saatchi & Saatchi, her yıl Uluslararası Cannes Reklam Festivali’nde yeni reklamcıların keşfedildiği “New Directors Showcase” adında bir etkinlik düzenliyor. 2008 yılındaki etkinliğe Bill Shannon’un başrolde olduğu, fiziksel akışın gösterildiği bir film de katıldı. Filmde Bill Shannon, özel hareket ve danslardan oluşan “Bill Shannon Tekniği” performansı ile yer aldı. Bu performanstan çok etkilenen Visa, reklamında vermek istediği “Akış” temasının görsel olarak çok iyi bir şekilde ifade ettiğini düşünerek Shannon’a film teklifinde bulundu. Bill Shannon dans dünyasının aslında çok yakından tanıdığı bir isim. Çok sayıda ödülü var. Kayarcasına akan danslarının koreografileri de tamamen kendisine ait.

http://en.wikipedia.org/wiki/Bill_Shannon
http://whatiswhat.com/


Paylaş

“Visa Reklamı – Bill Shannon” üzerine 2 yorum

  1. Visa reklamında engelli kişinin gerçekten engelli olduğunu farkettim ancak yanımdakiler yok canım o sanatçı engelli rolü yapıyor dediler bugün aldığım bir gönderide reklamdaki kişinin Bill Shannon adında engelli bir dansçı olduğunu öğrenince çok duygulandım.İnsan isterse hayatındaki tüm engelleri kaldırabilir.Yeterki beynimizdeki engelleri kaldıralım.Bende yapabilirim başarabilirim cesaretini göstermeliyiz..
    Vildan

  2. reklamı çok başarılı bulmuş ve favorilerim arasına koymuştum ama işin gerçeği engelli olabileceğini hiç düşünmemiştim. bu haberden dolayı beğenim bir kat daha arttı. bence burda sanırım engelli ben oldum:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir