Karadağ Montenegro – Virpazar

Manastırdan sonra deniz kıyısına doğru ilerlemeden önce iki yer daha görüyoruz. Bunlardan biri Podgoricanın güneyinde Shkodar (İşkodra) gölünün sınırında bulunan Virpazar köyü ve onun 3 km güneyindeki Godinje.

Before moving on towards coast side after monastery, we stopped at 2 more places. One of them was Virpazar village that in on southern Podgorica, on the border of Shkodar lake and the other one was 3 km away from the village, Godinje. 

Podgorica’nın güneyi, İşkodra Gölü kıyısı ve Ulcinj bölgesi müslüman ağırlıklı Karadağlıların yaşadığı yerler. İşkodra ulusal parkına tüm bot turlarının kalktığı küçük liman burası.

The south of Podgorica, İskodra lake side and Ulcinj region are generally full with muslim and Montenegrin people. This is also a little seaport for the boats that work to İskodra national park.

Kente geldiğinizde etrafınızı bot turu ve otel satıcıları sarıyor. Girişte küçük bir çeşme ve turizm ofisi var. Nilüferlerin süslediği nehir ve göl birleşimi kıyısı maalesef burada gördüğümüz çöp olan nadir yerlerden biri idi. Garip bir şekilde diğeri de Arnavut ve Kosovalılarla dolup taşan Ulcinj bölgesi. Maalesef diğer bölgelerde gram çöp olmayan bir yer Karadağ

When you arrive at the town, the boat tours and hotel sellers come around you. There is a little tourism office and a fountain in the entrance. The picture of a lake with lilies was broken here because of garbage in it unfortunately. The other one is interestingly the Ulcinj region full with Albanian and Kosovan people. The only place where is no garbage is only Montenegrin .

Bot turlarının kalktığı yerde ise bronz bir heykelin yüksekçe bir kayalığa dikildiğini ve üzerinde yerel dilde bazı isimlerin yazılı olduğunu görüyoruz. Bu ikinci dünya savaşındaki partizanlar anısına yapılmış ve her daim çiçeklerle korunuyor.

At the place where boat tours are taken, we saw a bronze statue in a big rock and there was some names on in it in native language. This was made for the memorial of partisan in World War II and it is always protected with flowers.

Burada ayrıca 15 Km uzunluğunda bir dağ bisikleti parkuru da bulunmaktaymış. Şarap festivali ve İşkoda Gölü festivali Temmuz ve Ağustos aylarında ev sahipliği yapılan festivaller.

Here there is also a 15-km racetrack for mountain bikes. Wine festival and Iskoda Lake Festival are also held in July and August. 

Tepede bulunan Besac kalesine çıkmıyoruz. 1702’de Türkler ve Karadağlılar arasında ciddi savaşlara sahne olmuş bu kaleye şehir çıkışından yürüyerek ulaşabilirsiniz.

We didn’t go to the Besac Castle. You can reach to this castle which was a stage for severe wars between Turks and Montenegrin in 1702 by walking from the city exit.

Biz onun yerine şehrin 3 km dışındaki taş evleri, şarap mahsenleri ile ünlü tepeköyü Godinje‘ye gidiyoruz.

Instead, we visited stone houses 3 km away from the town, wine cellars and famous Godinje.

Godinje bana Gökçeada‘daki Eski Bademli ve arkadaşım Suna Altan’ın ziyaret etme fırsatını bulduğum muhteşem rum taş evini anımsatıyor.

Godinje reminds me my friends Suna Altan’s amazing Greek stone house in Gökçeada

Çiçekler, kelebekler ve yemyeşil doğa. İşkodra gölünün buradan görünümü ise inanılmaz….

Flowers, butterflies and green nature… The view of Iskodra lake is simply gorgeous from here. 

Büyüleniyoruz ama yola devam ediyoruz.

We were mesmerized but we went on.


Tags : Karadağ MontenegroKaradağ, Virpazar, İşkodra, Shkodar, Godinje

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir