Fransa Villa Ephrussi – France Villa Ephrussi

Saint-Jean-Cap-Ferrat‘da bulunan villa, belki de Fransız rivierasının en güzel yapılarından biri. Bir köşesinden Villefranche koyunu, diğerinden ise Beaulie koyunu görüyorsunuz. Villa da 9 adet her biri, birbirinden farklı bahçe bulunuyor. Bunlar Fransız, İspanyol, Floransa, Japon, taş, Floransa ve Provansal usülde düzenlenmiş bahçeler.

The Villa Ephrussi that is located in Saint-Jean-Cap-Ferrat is one of the best constructions/structures in French Riviera. You can see the coy Villefranche from one side of it while you can look at the coy Beaulie from the other side. Villa has 9 distinct gardens. They have been decorated in French, Spanish, Florence, Japan, stone, Provansal styles.

Villa_efrussi_de_Rotzchild_2009 (17)

Villa, Belle Epoque döneminde yapılmış. Cap Ferrat varlıklı avrupalılar ve kuzey amerikalılar için yazlık sayfiye yeriymiş. Bugün de pek farkı yok biz hayran olduk, muhteşem evlerle dolu bir yer. Biz öğleden sonra burayı gezmeye geldik, hava güzel güneşli bir günde gezme fırsatı bulduk.

Villa was built in the Belle Epoque period. Cap Ferrat was used to be a summer resort for wealthy Europeans and North Americans. There was not much difference today; it was still adorable. A place full of wonderful houses worth seeing! We came here in the afternoon, so we enjoyed visiting this place on a sunny day.

Villa_efrussi_de_Rotzchild_2009 Villa_efrussi_de_Rotzchild_2009 Villa_efrussi_de_Rotzchild_2009

Villa_efrussi_de_Rotzchild_2009 Villa_efrussi_de_Rotzchild_2009 Villa_efrussi_de_Rotzchild_2009

Barones Ephrussi burayı yaptırırken Venedik ve Floransa‘nın rönesans saraylarından etkilenmiş.Villa da her oda özenle seçilmiş mobilyalarla dolu. Özellikle Barones’in yatak odasındaki antika mobilyaların yanısıra, XV. ve XVI. Louis kostüm koleksiyonu bulunuyor. XVI. Louis salonu, orjinali Paris Crillon otel’de bulunan ahşap panellerle kaplı.

Baroness Ephrussi was influenced by Renaissance palaces in Venice and Florence while he was having it built. In Villa, each room has been decorated with exclusive furniture.  Especially, XV. and XVI. Louis costume collection draws the attention of visitors besides the antique furniture in Barones bedroom, XVI. Louis lounge is covered with wooden panels which’s original ones are in Paris Crillon hotel.

Villa_efrussi_de_Rotzchild_2009 Villa_efrussi_de_Rotzchild_2009 Villa_efrussi_de_Rotzchild_2009

Varlıklı bir bankacının eşi olan Barones servetinin büyük bölümünü sanat eserleri, antikalar ve görkemli rezidanslara ayırıyor. Doymak bilmeyen bir gezgin aynı zamanda. Cap Ferrat‘daki villayı yaptırırken bir ordu dolusu eksper ve sanatçıyla çalışıyor. 1934 yılında öldüğünde, villa ve sanat koleksiyonlarını Güzel Sanatlar Akademisine veriyor.

The wife of a wealthy banker, Barones invested the large part/most of her fortune in Works of art, antiques and magnificent residences. At the same time, she had an insatiable appetite for traveling. She worked with a bunch people composed of experts and artists in the process of the Villa’s construction. She donated the Villa and her art collections to the Academy of Fine Arts.

Villa_efrussi_de_Rotzchild_2009 Villa_efrussi_de_Rotzchild_2009 Villa_efrussi_de_Rotzchild_2009

Giriş katında bulunan XV. ve XVI. Louis odalarında 18. yüzyıl mobilyaları,resim ve çin porselenleri var. Her yeri hayranlıkla geziyoruz, inanılmaz görkemli. Buradan üst kata çıkıyoruz, Sevres ve Vicennes porselenleri, hepsi de kraliyet porselen fabrikasından çıkma.Villa için pembe renk seçilmiş.

In XV. and XVI. Louis’ rooms which is on the ground floor, there are Chinese porcelains, furniture and paintings belonging to 18th century. We were dazzled by the majestic atmosphere of the Villa. Then we went upstairs and saw Vicennes Sevres porcelains which were all manufactured in the royal porcelain factory. The pink color was selected for the Villa.

Villa_efrussi_de_Rotzchild_2009 Villa_efrussi_de_Rotzchild_2009 Villa_efrussi_de_Rotzchild_2009

Villa’nın ortasında çay içmek için oda ve dışarda terasta da restoran var. Biz açıkçası bir şey yiyip içmedik, buradan sonra gezmemiz gereken başka yerler olduğu için işimiz bitince arabamıza doğru yol aldık.

There is a room at the center of the Villa to drink tea and a restaurant on the terrace. We did not want eat or drink something. When we were done, we directly went to our car since there were more places to see.

Villa_efrussi_de_Rotzchild_2009 Villa_efrussi_de_Rotzchild_2009 Villa_efrussi_de_Rotzchild_2009

Güney Fransaya gelirseniz Cap Ferrat ve Villa Ephrussi‘ye mutlaka uğrayın.

If you ever happen to come to the South of France, you should visit Cap Ferrat and the Villa.

Faydalı Bağlantılar/Useful Links

http://www.villa-ephrussi.com/en/ephrussi/
http://en.wikipedia.org/wiki/Villa_Ephrussi_de_Rothschild

http://www.bing.com/images/search?q=villa+ephrussi&FORM=BIFD#
http://tr.wikipedia.org/wiki/Mayer_Amschel_Rothschild

Villa_efrussi_de_Rotzchild_2009

Tags: Güney Fransa Gezisi, South France Trip, Villa Ephrussi France, Villa Ephrussi Trip, Villa Ephrussi Müze, Villa Ephrussi Museum


Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir