Bisiklet

Paris Bisikleti: Velib

Paris‘e gittiğim zaman hava soğuk olacak binemesem bile incelemek ve fotoğraflamak istiyorum…

Velib… Fransa’nın Başkenti olan Parisin Belediyesi’nin hayata geçirdiği “özgür bisiklet” (Velo Libre) otomobillerin tarfikteki yoğunluğunu azaltarak bisiklet kullanımını arttırmayı hedefliyor.  150 Euro’ya isterseniz satın da alabiliyorsunuz. Şehrin çeşitli yerlerine yerleştirilen bisiklet park alanlarında istenilen sürede kiralanabilen bisikletler bulunuyor. Haftalık veya aylık kullanım süresi alarak şehir trafiğinin yoruculuğundan kurtulurken çevrenin karbonmonoksite boğulması da azaltılmış oluyor. ( Alıntı: http://tasarim.alternaturk.org/velib-bisiklet/ )

Artık dünyada bisikletle ulaşımın önemi fark edildi ve ediliyor. Bu sene İtalya ulaşım bütçesinden ekstra yatırım yaparak satın alınacak tüm bisikletlerin %30’una devlet sübvansiyonu getiriyor.  Haftasonu katlanır bisikletimin lastiklerini tamir edip bagaja koyacağım; acil durum için çünkü bizim ülkemizde Velib yok ve zor 🙂

Çaba gösteren Alanya ve Yalova belediyelerini hariç tutuyorum…

VELIB LINKLERI

http://www.en.velib.paris.fr/
http://2teker.com/2008/04/08/pariste-bisikletli-ulasima-cozum-velib/
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=velib
http://tasarim.alternaturk.org/velib-bisiklet/
http://www.sansursuz.com/haberler/templates/sansursuz-yazar.asp?articleid=67186&zoneid=7&y=44

Tags: Fransa Gezisi, Paris Gezisi, Velib


2 Yorum

2 Comments

  1. serap

    Ocak 25, 2009 at 10:35 pm

    Geçen sene sömestr tatilinde gitmiştik Parise. Havanın keskin soğuğuna karşı yinede çok sayıda bisiklet sürücüsü vardı.
    Biz çoluk çocuk gittiğimizden ve Almanyadan araba kiralayıp geçtiğimizden kullanmadık ama hatıra olsun diye birkaç resim çekmiştim. 🙂 Türk aklı işte neye lazım olacaksa.

  2. Pingback: Arabalar ve Velib - Paris | Geziyorum.net

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı