Paris Bisikleti: Velib

Paris‘e gittiğim zaman hava soğuk olacak binemesem bile incelemek ve fotoğraflamak istiyorum…

Velib… Fransa’nın Başkenti olan Parisin Belediyesi’nin hayata geçirdiği “özgür bisiklet” (Velo Libre) otomobillerin tarfikteki yoğunluğunu azaltarak bisiklet kullanımını arttırmayı hedefliyor.  150 Euro’ya isterseniz satın da alabiliyorsunuz. Şehrin çeşitli yerlerine yerleştirilen bisiklet park alanlarında istenilen sürede kiralanabilen bisikletler bulunuyor. Haftalık veya aylık kullanım süresi alarak şehir trafiğinin yoruculuğundan kurtulurken çevrenin karbonmonoksite boğulması da azaltılmış oluyor. ( Alıntı: http://tasarim.alternaturk.org/velib-bisiklet/ )

Artık dünyada bisikletle ulaşımın önemi fark edildi ve ediliyor. Bu sene İtalya ulaşım bütçesinden ekstra yatırım yaparak satın alınacak tüm bisikletlerin %30’una devlet sübvansiyonu getiriyor.  Haftasonu katlanır bisikletimin lastiklerini tamir edip bagaja koyacağım; acil durum için çünkü bizim ülkemizde Velib yok ve zor 🙂

Çaba gösteren Alanya ve Yalova belediyelerini hariç tutuyorum…

VELIB LINKLERI

http://www.en.velib.paris.fr/
http://2teker.com/2008/04/08/pariste-bisikletli-ulasima-cozum-velib/
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=velib
http://tasarim.alternaturk.org/velib-bisiklet/
http://www.sansursuz.com/haberler/templates/sansursuz-yazar.asp?articleid=67186&zoneid=7&y=44

Tags: Fransa Gezisi, Paris Gezisi, Velib


Paylaş

“Paris Bisikleti: Velib” üzerine 2 yorum

  1. Geçen sene sömestr tatilinde gitmiştik Parise. Havanın keskin soğuğuna karşı yinede çok sayıda bisiklet sürücüsü vardı.
    Biz çoluk çocuk gittiğimizden ve Almanyadan araba kiralayıp geçtiğimizden kullanmadık ama hatıra olsun diye birkaç resim çekmiştim. 🙂 Türk aklı işte neye lazım olacaksa.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir