İtalya Vatikan – Italy Vatican

Vatikan‘a pazartesi günü sabah erken bir saatte gittik. Hava çok sıcaktı. Dünyanın nüfus ve yüzölçümü açısından en küçük ülkesi. Devlet başkanı olarak Papa’nın sözleri yasa hükmünde. Papa hem devlet başkanı, hem de Katolik dünyanın ruhani lideri. Vatikan’ın 100 kişilik küçük bir ordusu var. Ana meydan olan St. Peter Meydanı‘nı İtalyan polisler, geri kalan yerleri İsviçreli Muhafızlar kıtası koruyor. Bizde İsviçreli korumaları görüyoruz. Papa’nın kabul günü haftada bir gün ve çarşamba günü. Biz pazartesi gittiğimiz için bunu kaçırıyoruz, zaten kalabalığı tahmin bile edemiyorum.

We arrived in Vatican early on Monday morning. The weather was very hot. It is the smallest country on the earth in terms of population and acreage. What the Pope says is counted as law since he is the president. Actually, the Pope plays two major roles in this country as both the president and the spiritual leader of the Catholic world. Vatican has a small army consisting of 100 soldiers. St Peter, the main square, is protected by the Italian police; the rest is protected by the Swiss Guards. We saw the Swiss guards. the Pope’s concession day takes place once a week, and it is Wednesday. We missed the chance witnessing such an occasion as we were there on Monday. I can’t even imagine how much crowded it would be.

VATIKAN (6)

VATIKAN VATIKAN VATIKAN

Vatikan‘ı ziyaret ederken kıyafetinize de dikkat etmeniz gerek. Etek boyu diz altı olması lazım, kolsuz kıyafet ile de giremiyorsunuz. Vatikan‘ın etrafı duvarlarla çevrili ve kameralarla izleniyor.

While visiting Vatican, you are supposed to pay attention to what you wear. Skirts should be knee length, and sleeveless t-shirts/clothes are banned. Vatican is surrounded around by walls and is monitored with cameras.

VATIKAN

Biz St. Peter Meydanı‘na varınca kiliseye girmek için kuyruğa giriyoruz, önümüzde çok uzun bir kuyruk olmasına rağmen çabuk akıyor.

We got in the line to enter the church when we had come to St. Peter Square to enter the church. Although there were many people before us on the line, it was flowing fast.

VATIKAN

Hava çok sıcak ama erken gittiğimiz için henüz dayanılmaz değil. Biraz bekledikten sonra içeri girmeyi başarıyoruz. Meydanda İsviçreli muhafızlar renkli üniformalarıyla varlar, insanlar resim çektirmek için birbiriyle yarışıyor.

The weather was very hot and stuffy, yet it was not so unbearable as  we came at an early hour. We managed to get in after waiting for a while. There were the Swiss Guards with colourful uniforms in the square; people were getting turns to take pictures with them.

İsviçreli Korumalar İsviçreli Korumalar

St Peter Basilikası‘nın içi muhteşem.İçeride Michelangelo‘nun 1499 yılında yaptığı muhteşem eseri Pieta var. Bazilika’nın kubbesinide Michelangelo yapmıştır,  Pantheon‘a karşılık olarak. İçeride Bernini’nin eserlerinide görmek mümkün. Burada durup da büyülenmemek mümkün değil. Vatikan dünyanın en önemli sanat eserlerini barındırıyor, bunların çoğu yapılan bağışlar sonucu yada din adamlarının uğraşları sonucu elde edilmiş. Arkeolog din adamları var burada. Yani anlayacağınız burası yağmacı müzeler topluluğu değil, son derece önemli eserleri barındırıyor.

The inside of  St. Peter’s Basilica was magnificent. There was Michelangelo’s outstanding work, Pieta, which was built in 1499. The dome of Basilica was also built by Michelangelo in return for Pantheon. We were able to see the works of Bernini there, as well. You cannot help not being fascinated by the works of art exhibited there. The world’s most important Works of art has been preserved in Vatican. In fact, most of them were attained with the help of the donations and the efforts of clergy. There were Archaeologists clergymen serving. Needless to say, Vatican is a hosting place of invaluable works of art rather than being a collection of predatory museums.

VATIKAN VATIKAN VATIKAN

VATIKAN VATIKAN VATIKAN

Bazilikadan sonra gezmeyi planladığımız yer Sistine Şapel fakat dışarı çıktığımız da hava 41 dereceyi bulduğundan ve Şapeli gezmek için kuyrukta beklememiz gerektiğinden bir başka sefere bırakıyoruz ve üzülmeden de edemiyoruz.

After leaving Basilica, we were planning to visit Sistine Chapel, but we found out that the weather was too hot like 41 degrees to wait in the queue, so we decided to go there at another time. We still grieved at being unable to visit the Chapel though.

VATIKAN

Sistine Şapel‘in freskoları rönesans‘ın en büyük sanatçıları tarafından yapılmıs ve hepsi bir hikayeyi anlatıyor. Şapel’in tavanı Michelangelo‘nun en önemli eserlerinden biri. İçeride Perugino, Botticelli, Roselli, Luca Signorelli, Fra Diamente’nin de eserlerini görebilirsiniz.

The frescoes of the Chapel were made by Renaissance‘s greatest artists, and each of them reflects a story.  The ceiling of the Chapel is one of the most important works of Michelangelo. You can also see the Works of Perugino, Botticelli, Roselli, Luca Signorelli, Fra Diamente inside.

Vatikan‘a erken saatlerde ve sıcak bir günde gitmemek lazım. Buradan ayrılmadan önce postaneye uğruyoruz kendimize anı olarak ilk zarfıyla kart atıyoruz, bir hafta içinde İstanbul’da elimize geçiyor

I will give you a piece of advice! You should not visit Vatican on a hot day. Before leaving Vatican, we had stopped by a post office to send a card to ourselves as a souvenir. We were able to get it within a week in İstanbul.

Tags: İtalya GezisiItaly Trip, Vatican İtalya, Vatican Italy, Vatikan Müze, Vatican Museum

VATIKAN POSTANE

Faydalı Bağlantılar

http://www.bing.com/images/search?q=vatican+city&FORM=BIFD#

http://www.bing.com/videos/search?q=vatican+city&FORM=BVFD#

http://www.vatican.va/

http://tr.wikipedia.org/wiki/Vatikan

http://tr.wikipedia.org/wiki/Vatikan_tarihi

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=vatikan

vatikancity-bing


Paylaş

“İtalya Vatikan – Italy Vatican” üzerine 2 yorum

  1. Geri bildirim: Roma |

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir