Uzunpatika.com

Caner Odabasoğlu benim yaklaşık 6-7 senedir tanıdığım, organize ettiği yarışlarla macera yarışı ve doğa sporları dünyasına adım attığım arkadaşım. Sonrada bir çok projede hayal ortağı olduk ben onun eşşiz dağcılık ve doğa deneyimlerinden , o da benim bitmek tükenmek bitmeyen teknik spor malzemeleri ve blog dünyamdan beslenir olduk. Bugün sizlere Caneri ve Caner’in blogunu tanıtmak istemekteyim, nam-ı diğer Uzun Patikasını…  www.uzunpatika.com

Caner`i kendi tanımıyla anlatırsam sanırım daha anlamlı olacak. Bu ay bir dergide çıkan yazısında Caner kendisini bu şekilde tanımlıyor:

1975 doğumlu ve Hande Odabaşoğlu ile evliyim. 2008 Temmuz undan beri Can Berk’in babasıyım. Makine Mühendisliği diplomam var ama daha çok macera ve etkinlik mühendisliği yapıyorum ve İstanbul’da nefes alıyorum. Macera Akademisi‘nin kurucu ortağıyım. Dağcılıkla başlayan spor hayatı oryantiring, bisiklet ve macera yarışları ile devam ederken oğlumla yol koşularına başladım. 10-15-21,1-42,2 km koşuları tamamladıktan sonra ultra mesafelere merak sardım. 50k ve 120k tamamladım, yeni mesafeler hayal ediyorum. Uzunpatika.com da blog yazıyorum. Dağcılık Düğümleri (2002) isimli bir kitabım da var.

Caner ile dostluğumuz Macera yarışlarından sonra özellikle benim üçüncü, Caner’in ise ilk maraton hazırlıkları sırasında başladı.  O dönemlerde fikir ve hazırlık aşamasında olan blogu daha sonra 2010 yılının ilk yarısına doğru devreye aldı. Bu süreç içerisinde özellikle benim CCC ve TDS antremanlarım için beraber Belgrad ormanında arazi koşuları, Yıldız parkı ve bebek sahil antremanları, Anadolu Dağ Aşma Maratonunun 2010 uzun versiyonunu ilk defa denemem, 2011’deki ADAM’da ise kırıcı parkurda kaçırdığımız üçüncülük gibi maceralarımız oldu.

2010 kış aylarında ise şirketimin Caner’in evine yakın olmasından dolayı sürekl olarak sabah çok erken saatte beraber antreman yapma şansı elde ettik. Beraber katıldığımız TDS’ye hazırlık süresince Caner’in özellikle dağcılık, kamp ve spor geçmişi ile ilgili uzun ve keyifli sohbeter yapma şansı buldum ve ondan çok şey öğrendim.


Daha sonra 2010 yılında Caner blogu olan www.uzunpatika.com u hayata geçirdi.  Türkiye’de sınırlı sayıda kişinin yaptığı ve mutevazılık etmeden öncülük ettiğimizi düşündüğüm Patika Koşularının ilk gerçek yarışlarını Belgrad ormanında 2 seri Geyik Koşuları ismi ile kışın organize eden Caner blogunda daha çok arazide ve doğada hem kendisinin yaşadığı deneyimleri yazıyor hem de farklı bir açıdan dünya şekeri oğlu ve eşi ile çocuklu bir ailenin doğada çocuğu ile nasıl spor yapabileceğini kaleme alıyor.

Eğer çocuğunuz varsa onu nasıl bisiklete, koşuya ya da kampa alıştıracak ve paylaşacağım diyorsanız, doğru adres Caner’in blogu ! 

Blogunda bunların dışında Türkiye’de Oryantiring yön bulma sporu için de çok fazla çaba gösteren Caner’in  oryantiring malzemelerinin ithal eden www.geven.net isimli bir şirketi daha var ve Oryantiring sporu hakkında haberleri de paylaşıyor. Bu spor dalı içinde Türkiye’de elinden geleni yapmaya ve dünya standartlarında macera yarışları ve müsabakalar organize edilmesi için çaba gösteriyor.

     

Tüm katıldığımız yarışlarda harita işini hiç üzülmeyerek Caner’e bırakıp ben daha çok malzemeler, beslenme ve konuşup kafasın şişirme ve sınırlarını deneme görevini üstleniyorum.

Caner’in blogundaki diğer bir bölüm ise test odası. Burada benim Salomon tutkuma karşılık kendisi ve destekçisi The North Face‘in malzemeleri sağlama test edip bunları koşu ve macera yarışı camiası ile paylaşıyor. Paylaşmayı seviyor, bilgisini saklamıyor, bireysel davranmıyor…

Herkesin biraz emek sarfedip bu dünyaya faydalı birşeyler bırakacağını düşünüyor… Keza ben de…

Caner ile beraber bugüne kadar Avrasya maratonuna, Geyik koşusu parkurunda sayısız antremana, CCC ve TDS için uzun koşulara, Runtalya maratonuna, Riva 15KM koşusuna, iki defa Anadolu Dağ Aşma Maratonu – ADAM’a ve sonuncusunda da bu yaz 25 Ağustosta Dünyanın en zorlu ultra maratonlarından birine, UTMB TDS‘ye katıldık. Bu en son yarışımızı ise Caner’in olağanüstü çabası ve koordinasyonu ile bir belgesel haline getirmeye çalışıyoruz. Bölümlerini http://www.savoydukununizinde.com/ adresinden izleyip palaşmanızı ve beğenmeniz rica ederim.

Küçük bir not: Bu yazıyı 8 Ekim 2011 gece 00:01’de yayına alıyorum… Neden mi :

Doğum günün kutlu olsun ortak ! …


Paylaş

“Uzunpatika.com” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir