UTMB TDS 2011

UTMB TDS yarışına çok az kaldı. Heyecan her zamanki gibi dorukta. Bu sene bu yazımda belirttiğim gibi 8 türk arkadaş beraber Chamonix”de olacağız ve 3 parkurda beraber yarışacağız. Geçen seneye göre heyecanımın bu sene daha fazla olduğunu görüyorum. Daha önceki yıl ne göreceğimi bilmediğimden şaşkın idim. Ama bu sene neler ile karşılaşacağımı biliyorum.

There is not much time left for my second UTMB attempt. Last year due to avalanche the race stopped when i was in the 72nd km. this year we are 8 Turkish runners in UTMB and TDS. i am more excited as i am aware of what will be happening this year 🙂

Bu sene en büyük şansım yanlız olmamak olacak. parkurda tek başıma değilim. Bu çok önemli. Özellikle Dağ maratonları ve koşulardan yakın dostum Caner Odabaşoğlu ile fiziksel olarak tamamında beraber olmasakta, mental ve hayal ortağı olarak beraber hazırlandık. Malzemelerimizi genelde beraber planladık. Oradada yarışta birbirimizden sakatlık olmadığı sürece kopmamak ve birbirimize destek olarak yarışı bitireceğiz. Caner’in kaleminden heyecanı ise okurken gerçekten beni çok etkiledi, tıklayarak ulaşabilirsiniz.

This year the most important thing is that i am not alone in the course. i have my best buddy Caner with me. Caner is an experienced mountanieer and trail runner. We are trying to change the trail running community`s point of view by guiding them and Caner organizes trail races in the heart of Istanbul; the deer runs. We worked and dreamed together for this race with Caner even we are apart from each other in London and Istanbul.

Yarış için takip ettiğim programımda özellikle %60’a yakın bir başarı oranı ile uymaya çalıştım. Yarışa kadar toplam 1.150 Km yapmayı umuyorum. Tabii ki İngilterede çalışmam, yeni bir düzen, yeni bir hayatın getirdiği artıların dışında karmaşa ve yoğunluk gibi faktörler de etkilenince istediğim performansın biraz altında kalsamda kötü olmayan bir hazırlık dönemi geçirdiğimi düşünüyorum.

I tried to apply the ultra marathon training program. this year i was successfull to complete almost %60 of my program but i did more longer runs. I did more then 11 runs than are longer than 30kms. I did one 35mile ultra, 1 official Marathon and a mountain marathon which is 80km 3500m+. i fell excited but ok.

UTMB Gece Parkur Yürüyüşü

Geçen seneye oranla kilo olarak 2 kg fazla gidiyorum.  Aşağıda son 18-19 haftalık antreman planımı, gerçekleşme yüzdelerini, 30Km üzerinde yaptığım koşuları ve çalışma tablosunu bulabilirsiniz. Resmin üzerine tıklayarak daha büyük halini görebilirsiniz.

I have 2 kg excess weight this year, will try to loose 1 kg of it till to the race. You can click to the below picture to see my training programs details.

UTMB TDS 2011 Training Plan

Yarış ekipmanlarından bu sene en belirgin özellik yarışın yaklaşık 5 saat daha uzun olması ve geçen seneki soğuk, çığ düşmesi gibi tecrübelerden alınan deneyimin bu sene zorunlu malzeme listesini farklı kılması. Geçen seneden farklı olarak, daha geniş bir çanta taşıyacağız. Ben 12 litrelik Salomon Advanced Skin S-Lab’i seçtim. Alışık olduğum bir çanta formu ve çok fazla cebi var. Dezavantajları su torbası olması, kolay su doldurmayı biraz geciktirecek. Ve biraz ağır olması.


Due to the cahnges in the obligatory equipment list as the officials explained before the race entries, our bags will be slightly heavier than last year. Last year i had 3.5KG pack, this year it will be 1 kg heavier due to the largeness of the pack, water proof pants, gloves, second layer clothes and hats. I choosed 12 litrelik Salomon Advanced Skin S-Lab as my main pack which is brand new, used and tested and will be tested due to the race 🙂 It is little more heavier but fits perfectly.

Salomon Advances Skin S-Lab 12L Pack

Diğer kullanacağımız ek malzemeler ise: Su geçirmez yağmur pantalonu North Face 220 Gram, ek ara katman uzun kollu, su geçirmez eldiven ve. Bu sene baton konusunda ise Caner’in tavsiyesini dinledim ve daha ağır olmasına rağmen Caner’in test ettiği Leki batonları kullanacağım. Bu bana eğimi çok daha sert olan TDS’de büyük kolaylık sağlayacak. Teşekkürler Ortak !

Other materials that i will use are North Face Water Proof pants, Terranova extrimities GTX gloves, and Leki walking sticks.

UTMB CCC Gear 2010

Diğer bir önemli konu ise yemek ve enerji. Bu yarış daha dik ve tırmanışlı geçecek. Benim aklımdan ve kalbimden geçen gündüzün güneşli gecenin ise daha zor geçeceği. Parkur geçen seneki CCC’ye göre oldukça farklı. Özellikle yarışın ilk 60-65km’lik bölümünün çok kritik olduğunu , kendimizi harap etmeden , gerekirse frenleyerek doğru tempoda enerjimizi saklayarak kapı saatlerine uymamız gerektiği. Bunun içinde hem kapıdaki yemeklere hem de enerji jelleri, elektrolit haplarına ihtiyacımız var ve doğru zamanda bunları kullanmalıyız.

This yar we will be carrying more gels, electrolytes and MyoCramp gels. The course more steep this time and 6 hours longer than CCC. The first 60Km we have to be stable, high in motivation and before the midnight we have to be in good shape in terms of stomach and energy.

You can see my complete list of UTMB TDS gears and brands with their weights.

UTMB 2011 TDS EQUIPMENT 
Malzeme (Equipment that will be carried) Ağırlık (grams)
Salomon Advanced Skin S-Lab 12L Pack + Whistle 570
Kişisel Yemek Kabı (Personal Beaker) 25
Su (Water Rezerve 1.2 Liters) 1200
Acil Durum Battaniyesi (Survival Blanket) 30
Pasaport+Para (Passport + Money) 40
1 Yedek Çorap (1 Spare Sock) 20
1 Paket Selpak (1 Paper Tissue) 10
Gerekli İlaçlar, AntiChaft Cream (Necessary medicines) 50
Buff 30
Yağmurluk (Salomon Minim Pack UltraLite Goretex Jacket ) 295
Minimum 80cm x 3 cm Elastik bandaj (Bandage) 30
Ara katman uzun kollu- (Salomon Second Layer Long Sleeve) 180
Yagmur pantalonu- (North Face Water Proof Pants) 220
Bere – Warm Hat (Second Buff) 30
Su geçirmez eldiven- (Terra Nova Extrimities Water Proof Gloves) 150
Su Sisesi (330 ml Regular Plastic bottle) 20
Beslenme – Nutrition Ağırlık (grams)
18 adet Enerji Jeli- (18 units GU Gel in different flavors) 576
Toz İçecek- ( 1 Perpetum Drink Mix ) 70
Enerji Şekeri- (1 Pack Energy Beans) 25
Enerji Şekeri- (2 Pack Cliff Blocks Candy ) 35
Elektrolit Hapı- (30 SaltSticks ) 30
Elektrolit Hapi- (4 Pieces of Nuun) 10
8 Myo Cramp lactic Acit remove gel 240
İlave Toz içeceklı hazır su- (300ml perpetium drink ) 300
Elektronik Malzeme – Electronics Ağırlık (grams)
Kafa Feneri- Petzl Tikka XP with batteries 100
5 Yedek AAA Pil (3 Spare AAA Batteries) (2 for GPS+Headlamp) 65
Yedek Kafa Feneri – (Petzl E-Lite Spare Torch) 30
Cep Telefonu – (Mobile Phone) 125
Yedek Pil- Additional Mobile Phone Battery 20
1  Malzeme ve Çöp Çantası (Small Packs) 20
GENEL TOPLAM – GRAND TOTAL 4546
Giyilecek Malzeme (Clothing) Ağırlık (grams)
Tayt- Salomon Exo Tayt Tight 3/4
T-Shirt – Salomon Exo T-Shirt
Salomon Exo Calfs
Salomon XT Wings S-Lab 2/Salomon Fellcross s-Lab 1 (Shoe)
Salomon S-Lab Trail Gloves
Salomon XA Cap Şapka (Hat)
Salomon Sentetik Çorap (Socks)
Garmin Foretrex 401 GPS
Yürüyüş Batonları (Walking Sticks)

Oxygen Outdoor’da yayınlanan Yarış Hazırlıkları Vıdeolarımı aşağıdakı bağlantılardan bulabilirsiniz.

http://www.dailymotion.com/O2OutdoorMedia#videoId=xjvcn2

Twitter hesabımdan beni takip ederseniz sürekli olarak yarış anından bizden bilgileri alabileceksiniz.

Eklemek için tıklayınız. http://www.twitter.com/emretok   @emretok

Please add my twitter account to follow me during the race.

Her seferinde izlediğimde gözlerimi dolduran bu muhteşem video ile bizlere 25 Ağustos sabahından itibaren şans dilemenizi istiyorum.

Diğer Yarış Raporları – Other Race Reports

Paylaş

“UTMB TDS 2011” üzerine 6 yorum

  1. Sevgili Emre TOK merhabalar. malzeme listesini okuduk . Ancak cep telofonu var ama GPS yok . GPS zorunluluğu varmı .yanımızda sağlık belgesini getirecekmiyiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir