Ultra Trail Mont Blanc

Heyecan hala dinmiyor. Dünyanın en elit dağ maratonlarından birine (Ultra Trail du Mont Blanc) ilk defa Türkiye’den katılmaya hak kazanan 3 Türk’ten biriyim. Bunun için UTMB yetkilileri ile çok fazla yazıştım. Daha önceden katıldığım Anadolu Dağ Aşma Maratonu‘nu dünyanın en elit bu yarışı için ön şart haline getirmek için bir çok bilgiler yazdık.

My excitement did not subside at all. Once for all, I was one of 3 Turks who got the opportunity to participate in one of the world’s most elite mountain marathons (Ultra Trail du Mont Blanc). To attain this opportunity, I had corresponded with UTMB officials for several times. Previously, I attended Anatolian Mountain Climbing Marathon and I made a great effort to turn this race into a pre-condition to participate in this world’s most elite marathon.

UTMB Başlangıç

Bunun karşılığını gördüm. Ve 28-29 Ağustos 2010’da yapılacak yarış için heyecan ile bekliyorum. Tek amacım bitirmek. Ama katılmak bile inanılmaz heyecan verici…

I got rewarded in return. I have been waiting with excitement for the race to be held on 28th-29th August. My sole purpose is to finish the race. But even participating is incredibly exciting…

UTMB CCC Yarış Kayıdı

UTMB 4 farklı yarıştan oluşmakta. Her yarış için son sene devreye giren bir puan sistemi mevcut. Bu sisteme göre 2007, 2008 ve 2009’da Dünya üzerindeki prestijli yarışlardan en az belli puan almanız gerekiyor. Bu puanlar; UTMB CCC yarışı için 1, TDS için 2, UTMB için 4. DASK- ADAM yarışı da artık 2 puanlık bir yarış olarak başvuru için kabul edilen bir yarış.

UTMB consists of 4 different races. For each race, a point system updated last year is available.  According to this system, we should reach a certain/particular score at the prestigious races in 2007, 2008 and 2009. These scores; for UTMB CCC, 1 point for TDS, 2 points, for UTMB 4 points. DASK-ADAM is now also accepted as a 2 point race to be able to apply for UTMB.

UTMB Trail Mont Blanc CCC DASK

Benim katılacağım yarış UTMB CCC yani ana yarışın küçük kardeşi. Toplam 98 KM etap ve 12 adet kontrol noktasını geçmek zorundasınız. Bu kontrol noktaları belirli bir sürede kapandığından yetişmek için hızlı olmanız gerekiyor. Tüm yarışı ise 26 saat’te bitirmeniz lazım. Özellikle dik yamaçlar ve hızlı çıkışların sonunda hızlı inişler diz kapakları ve eklemler için inanılmaz zorlayıcı. CCC parkurunun iniş ve çıkış grafiği ve kapıların maksimum bitiş saatleri aşağıdadır.

I am going to attend the race UTMB CCC that is like a younger brother of the main race. You have to pass 98 km lap and 12 checkpoints. These checkpoints are getting closed at a certain time so you must be fast to catch up. You are supposed to finish the whole race in 26 hours. Particularly, after running or cycling on steep slopes and running or cycling fast uphill, fast downhill running or cycling is incredibly compelling for the kneecap and joints. Uphill and downhill graphics of the CCC racetrack and the maximum closing time of gates are shown below.

UTMB CCC Parkur Analizi

UTMB Kapı Bitiş Saatleri

Yarışların ana kamp üssü Fransa‘nın İsviçre sınırındaki Chamonix. Ünlü kayak merkezi. Burada toplanıp kayıt olup daha sonra ünlü 25KM’lik Mont Blanc tüneli ile İtalya‘nın Courmayeur şehrine geçiyorsunuz ve CCC burada başlıyor. UTMB ise Chmonix‘de başlayıp bitiyor. Dünyada 3 ülkenin sınrılarından geçen ender yarışlardan biri. İtalya‘da başlıyor, dağlarda Champex yani İsviçreye geçiyor ve daha sonra Chamonix Fransa‘da bitiriyorsunuz.

The main camp of races is Chamonix which is at the border of Switzerland. It is a famous ski resort. You will come together and register here and then you pass to Courmayeur city of Italy through Mont Blanch tunnel which is 25 km length and CCC starts here. UTMB starts and finishes in Chmonix. It is one of the rarest races which pass through three countries in the world. It starts in mountains in Italy, it passes Champex that is Switzerland and later it finishes in Chamonix, France.

UTMB CCC Harita

Maraton için Runtalya maratonuna katılıp 42KM’yi ikinci kere koştuktan ve kısa bir tatil yaptıktan sonra Ultra Maraton antreman’ına ve özellikle tırmanış antremanlarına başlayacağım. 24 Hafta sürecek bu antremanlarda haftasonu Riva Yol yarışları, Riva triatlonları, macera yarışları ve 9-11 Temmuz’da yapılacak olan DASK- Anadolu Dağ Aşma Maratonu‘na uzun parkur’a katılacağım.

After attending Runtalya marathon for Marathon and running for the second time the 42 km lenght and having short vacation, I will start to training for Ultra Marathon and especially for climbing. During the trainings which will last 24 weeks I will attend Riva Road Races, Riva triathlons, adventure races and DASK-Anatolian Mountain Surpassing Marathon long lap between 9-11 July.

UTMB Katılımcısı

Bu hazırlık döneminden sonra 25 Ağustos’ta Cenevre‘ye uçup 26’sında kaydımı tamamlayıp 27’si sabah 10’da yarışa başlayacağım. 28înde yarışı tamamlaıp , kısmet ise 30 Ağustos’ta ülkeme döneceğim. Otel rezervasyonlarımı tamamladım. Sırada uçak kaldı. Zaten 2 yıllık Schengen vizem olduğundan şu anda o açıdan bir problem yok.

After the preparation period I will start to race on 27th at 10 a.m. fulfilling register on 26th and flying to Geneva on 25th August. I hope I will turn back to my country on 30th August completing the race on 28th August. I accomplished hotel bookings. Flight is the next. As I have already schengen visa for 2 years I do not have any problem related to flights.

UTMB Katılımcı

Yarış hakkında hazırlık, çalışma ve diğer konularda tüm bilgileri sürekli güncel tutacağım. Burayı günlük gibi antremanlarım için ve detaylarını sizlerle paylaşmak için kullanacağım.

I will keep you posted about all the preparations and events related to the race.

UTMB Sitesi : http://www.ultratrail.com

UTMB Web Site: http://www.ultratrail.com

DASK-ADAM: http://www.dask.org.tr/dag_asma/dag_maratonu.htm

Yarış resimleri Guardian’dan alınmıştır.

Race photos were taken from the Guardian.

Tags: Ultra Trail du Mont Blanc, UTMB, Dağ Maratonu, Mountain Marathon, Ultra Maraton, Ultra Marathon

 

Diğer Yarış Raporları – Other Race Reports

 

 

Other Salomon / Products Reviews

 

 


Paylaş

“Ultra Trail Mont Blanc” üzerine bir yorum

  1. merhabalar.sizleri tskdir ediyorum ve yarışınızı kendim koşacakmış gibi bekliyorum inanılmaz heyecanlar yaşayacaksınız.Ben 2003 yılınnın ağustos ayında isviçr bern alplerinde 4300 m yükseklikte trail race dağ ultra maratonunu koştum ve rekor kırdım. hala öyle zorlu bir yarış görmedim. zor ve güzel başarmanın sırları zor olanı başarmakta gizlenmiş başarılar dilerim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir