Fransa

Trouville

Trouville Normandiya sahilinde, Honfleur‘ün batısında ve Deauville’in doğusunda bir sahil kenti.  Asıl ve uzun ismi, Trouville-sur-Mer. Son 120 senede çok gelişen bu şehir bir balıkçılık ve turizm şehri. Sahil ve deniz keyfinin yaygınlaştığı 19.yy’da yıldızı parlayan bir yer.

trouville (1)
Bu yüzyıla kadar uzanan mimari etkileri görmek mümkün. Genelde eski apartmanlar ve yapılar çok güzel korunmuş. Savaş sırasında ise çok hasar görmemiş.

trouville (2)

Şehrin en canlı bölgesi sahil kıyısında sıralanan dükkanları, önünde hemen taze balık ve deniz kabuklularını şarap ile tadacağınız küçük balıkçıların olduğu kısım. Balık pazarı 1844’ten beri ayakta. 1937 yılında ise en son şeklini almış. 1991’de tarihi mekan ilan edilmiş ancak 2006’da maalesef bir yangına yenik düşmüş. Şu anda yenilenmesi devam etmekte.

trouville (3)

Şehir merkezinde bulunan şehir binası da önemli yapılardan biri. 8. Louis zamanında yapılan bina özellikle terasından harika bir manzara sunmakta. Sahil ise 1867’den beri tahta uzun yürüyüş yolu ile ünlü.

trouville (4)

1852’den 1870’e kadar Trouville, ‘ plajların kraliçesi’ olarak adlandırılan bir şehir imiş. Açılan Casino ve harika deniz manzaralı villalar ile zenginlerin önemli bir kısmını çekmeyi aşarmış. Bazı yerleri Coco Channel’in hayatını anlatan filmde görebilirsiniz.

trouville (5)

Önemli villalarından  biri olan Montebello villası 1866’da yapılmış. Villa’nın içerisinde Charles Mozin’in çok fazla sayıda resimleri bulunmakta. Charles Mozin’in her zaman Trouville’i keşfeden adam olarak bilindiği söylenir. Şehri 1852’de ilk olarak resmeden ve sergilerinde gösteren bu ressam Monet, Dumas ve Flaubert gibi ressamların şehre gelmesini sağlamıştır.

trouville (6)

Turizm ofisinden rehberli turlar alarak şehri gezmeni mümkün.  Golf, binicilik ve deniz sporları bu küçük kasabanın sakinlerinin ve onu ziyaret edenlerin en çok yaptıkları sporlar. Yürüyüş için ise şehrin arkalarında harika işaretlenmiş patikalar var.
trouville (8)

Şehrin pazarının kurulduğu günleri Çarşamba ve Pazar günleri. Balık pazarı ise her gün açık. Midye ve patates kızartmasını seviyorsanız kesinlikle uğramanızı ve yemenizi tavsiye ederim.

trouville (10)

trouville (11)

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı