Trouville

Trouville Normandiya sahilinde, Honfleur‘ün batısında ve Deauville’in doğusunda bir sahil kenti.  Asıl ve uzun ismi, Trouville-sur-Mer. Son 120 senede çok gelişen bu şehir bir balıkçılık ve turizm şehri. Sahil ve deniz keyfinin yaygınlaştığı 19.yy’da yıldızı parlayan bir yer.

trouville (1)
Bu yüzyıla kadar uzanan mimari etkileri görmek mümkün. Genelde eski apartmanlar ve yapılar çok güzel korunmuş. Savaş sırasında ise çok hasar görmemiş.

trouville (2)

Şehrin en canlı bölgesi sahil kıyısında sıralanan dükkanları, önünde hemen taze balık ve deniz kabuklularını şarap ile tadacağınız küçük balıkçıların olduğu kısım. Balık pazarı 1844’ten beri ayakta. 1937 yılında ise en son şeklini almış. 1991’de tarihi mekan ilan edilmiş ancak 2006’da maalesef bir yangına yenik düşmüş. Şu anda yenilenmesi devam etmekte.

trouville (3)

Şehir merkezinde bulunan şehir binası da önemli yapılardan biri. 8. Louis zamanında yapılan bina özellikle terasından harika bir manzara sunmakta. Sahil ise 1867’den beri tahta uzun yürüyüş yolu ile ünlü.

trouville (4)

1852’den 1870’e kadar Trouville, ‘ plajların kraliçesi’ olarak adlandırılan bir şehir imiş. Açılan Casino ve harika deniz manzaralı villalar ile zenginlerin önemli bir kısmını çekmeyi aşarmış. Bazı yerleri Coco Channel’in hayatını anlatan filmde görebilirsiniz.

trouville (5)

Önemli villalarından  biri olan Montebello villası 1866’da yapılmış. Villa’nın içerisinde Charles Mozin’in çok fazla sayıda resimleri bulunmakta. Charles Mozin’in her zaman Trouville’i keşfeden adam olarak bilindiği söylenir. Şehri 1852’de ilk olarak resmeden ve sergilerinde gösteren bu ressam Monet, Dumas ve Flaubert gibi ressamların şehre gelmesini sağlamıştır.

trouville (6)

Turizm ofisinden rehberli turlar alarak şehri gezmeni mümkün.  Golf, binicilik ve deniz sporları bu küçük kasabanın sakinlerinin ve onu ziyaret edenlerin en çok yaptıkları sporlar. Yürüyüş için ise şehrin arkalarında harika işaretlenmiş patikalar var.
trouville (8)

Şehrin pazarının kurulduğu günleri Çarşamba ve Pazar günleri. Balık pazarı ise her gün açık. Midye ve patates kızartmasını seviyorsanız kesinlikle uğramanızı ve yemenizi tavsiye ederim.

trouville (10)

trouville (11)

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir