Trilye Gezisi – Dünyanın En Güzel Zeytininin Olduğu Yer

Gece hava kararmadan iniyorum. Eski Bursasporlu futbolcu olan İsmail Emil bey aileminde sık gittiği ve zeytin aldığı müthiş zeytin ve zeytin mahsulleri satan bir dükkana sahip. Saolsun benimle ilgileniyor ve beni önce Mahur restoran’a sonrada onların ayarladığı (Mahur Restoran’ın) sahibi olduğu eski bir RUM evi pansiyona götürüyor. Eşyalarımı pansiyona bırakıyor, duş alıyorum ve doğru kendimi Balık yemeye restorana atıyorum. Kaldığım oda harika, eski tip temiz ve geceliği 20 YTL. 3 odalı bir ev ama kimsler olmadığından ev benim mutfağı ve alt kattaki şömünenin önünde park ettiğim bisikletim ile tam bir keyif mekanı…

Daha Sonra yemeğimi yiyor ve dinlenmeye geçiyorum. Derin bir uyku ve kesinlikle dizime buz koyuyorum restorandan alıp… Gece FlexoGEL ile masaj yapıyorum sabah kalktıgımda devam etmek istiyorum ama Trilye‘de kalıp hem dinlenmek hem de ayağımı bir sonraki günlerde riske atmamak için turu Trilye ‘de noktalamaya karar veriyorum. 2. Gün tüm gün Trilye‘yi geziyorum.

Evler, Sokaklar, Mahalleli ile sohbet, Çantık adı verilen küçük pidelerden yiyorum. Eski Kliseler, Eski okulları foğraflıyorum. Bir zamanlar Kıbrsı’ta Cumhurbaşkanlık yapan zalim Baş Piskopos Makarios’unda eğitim gördüğü Rum okulu ise bir süre Orta okul olmuş simdi ise harap halde. Dündar evi adı verilen eski bina ise Uludağ Üniversitesince restore ediliyor. Daha sonra sizlere Trilye den aldığım broşürlerden tarihi ve gidilip yapılabilecek yerleri yazacağım.Fotoğraflarda özellikle Evlere ve güzelliklerine dikkat çekmek isterim. Her evin önünde çiçekler var. Kediler heryerde. Yaşam rahat ağır, dertsiz tasasız. Herkes birbirini tanıyor. Turistlere alışıklar. 1 Internet Cafesi, 2 eczanesi var.

Tepedeki Çamlıbahçede çay ve manzara harika. Şehir içinde ise Savarona, Liman ve Mahur restoranlar meşhur. Balık tap taze zaten limanda öglene doğru yiyeceğiniz balığa rastalayabilirsiniz 🙂 Kalacak 1 otel var. Hotel Trilye gayet düzgün gecelik yaklaşık 60 YTL idi Pansiyon ve oteller mevcut ama çokda geniş seçenek yok. Hala bayramda gitmek için kafa dinlemek için bir yer arıyorsanız. Bence deneyin.

Tags: Bursa GezisiTrilye Gezisi


Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir