Tophane Gezisi – Tophane Trip

Salı Öğlen gezimizde Galatasaray Lisesi yanından Tophane‘ye indik.

On Tuesday at our mid-day tour, we went down to Tophane next from Galatasaray High School.

Karabaş Camii, Kılıç Ali Paşa Camii, Tophane-i Amire, Nuretiye Camii, Çeşme, Mimar Sinan Universitesi Misafirhanesini ve sahilden Karaköy Limanına doğru ilerlerken gümrük, eski borsa, Fransız iş Merkezi Gümrük ve Denizcilik Binalarını görme fırsatıımız oldu.

We saw lots of places on our way like Karabas Mosque, Ali Pasa Mosque, Tophane-i Amire, Nuretiye Mosque, Cesme, Mimar Sinan University…

Nargilecilere uğrayamadık ama burada keyif yapan öğle molası vermiş banka ve firma çalışanlarını ve güneşlenen miskin kedilerle karşılaştık. Havanın güzel olması ayrı bir keyif idi…

We couldn’t stop at the hubble-bubble places but here we saw some bank and company workers resting and the cats sunbathing. Its being sunny was another joy… 

Tophane İstanbul‘un Beyoğlu ilçesindeki bir semttir. Osmanlı dönemindeki İstanbulunun en eski sanayi bölgesidir. Tophane binası, Fatih zamanında top dökümü için inşa edilmiştir.

Tophane is a locality in Beyoğlu county of  Istanbul. It is the oldest industry region of  Istanbul. Tophane building was built for cannonball casts in the times of Fatih.

Melling gravüründe kıyıda görünen Tophane kışlası bugün yoktur. 1823’de Firuz Ağa yangınında kışlalar yanmış, sonra yenilenmiştir. Bu yenileme sırasında Nusretiye Camisi de yapılmıştır. Tophane‘deki eski askeri yapılardan en son ortadan kalkan, 1958’de yol genişletmesi nedeniyle, eski müşirlik binası ve Salı Pazarı’na dek uzanan sanayi kışlasıdır.

Tophane Barrack that is seen in Melling gravure is not there today. In 1823 with Firuz Aga fire, the barracks burnt and they got renewed. During these renews, Nusretiye Mosque was established. The last military structure in Topkapı is industrial barrack. 

Kışlalar sahasında bugün sadece 1848 tarihli saat kulesi ve Mecidiye Kasrı (1848-1849) kalmıştır. Tophane binası bugün Mimar Sinan güzel Sanatlar Üniversitesi Kültür Merkezi olarak kullanılmaktadır. Her yıl mart’ın ilk haftası okulun kuruluş yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde geleneksel kıyafet balosuna da ev sahipliği yapmaktadır.

In the barrack fields only a clock tower from 1848 and Mecidiye Kasrı (1848-1849) are left. Tophane building is used as a culture center by Mimar Sinan Fine Arts University. Every year on first week of march, it also holds the ball night for the foundation celebrations. 

Şu anda da nargilecileri ve Amerikan pazarıyla günlük bir çok kişinin buraya uğramasını sağlamaktadır.

It also makes lots of people come here by with its hubble-bubble places and American bazaar. 

İlgili Bağlantılar – Related Links

http://www.tophane.org/Sayfala.asp?nereye=YAZILIST&ID=5
http://www.trekearth.com/gallery/Middle_East/Turkey/Marmara/Istanbul/Tophane/
http://www.tophane.org/

Tags: İstanbul GezisiBeyoğlu Gezisi,  Tophane Gezisi,  Firuz Ağa yangını


Paylaş

“Tophane Gezisi – Tophane Trip” üzerine bir yorum

  1. yha ne diim süper olmuş oraları çok sewiorum ama dha güsel resimler çekilebilirdi yani ama buda yeterli görenler hayran kalıo eee FARKIMIZ TARZIMIZ TOPHANE ÇOCUĞU OLMAMIZ!!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir