Sushi of Shiori

Sushi of Siori‘ye gene Londra’da bize güzel mekanlar tavsiye eden arkadaşımız Eytan ile beraber gittik. İçeri girince bu kadar methedilen bir yerde sadece 9 kişinin bayağı dar bir ortamda yemek yediğine aklınız pek ermiyor. Genelde paket ve catering için çalışan bu restoran internette çeşitli sitelerde, Guardian, Time-Out gibi yerlerden aldığı yorumlara göre mükemmel. Biz de denemek için sabırsızlanıyoruz.

Burada farklı olan şey Ala Carte mönü dışında bizim Eytan ile Şef mönüsünü sipariş etmiş olmamız. Bu size en özel şekilde hazırlanmış, farklı balıklar, malzemeler ile yapılan “Omakase” ismi verilen Şef’in mönüsünü sunuyor. İçeriği ve balığına göre 40 GBP ile 70GBP arasında olan bu mönüden biz 50 GBP olanını seçiyoruz.

Bunun dışında Ala Carte mönüsünde istediğiniz gibi farklı Sushi, Sashimi ve Japon yemeklerini söylemeniz mümkün.

Yemeğimiz çok özel bir Tofu çorbası ile başlıyor. Büyük bir parça ve baharatları çok iyi ayarlanmış şekilde geliyor.

Eytan ve diğer adaş arkadaşı (Bir insan aynı anda kaç Eytan ile aynı masada olur o da ayrı 🙂 ) güzel sunulmuş bir Sake paylaşıyorlar. Biz ise ertesi gün Londra Ultramaratonunu koşacağımdan soğuk içecek ile yetiniyoruz.

Arkasından şefin mönüsü özel bir çorba ile devam ediyor. Miso soup kıvamında ancak daha yoğun ve mantarlı. Porsiyonu küçük ancak bu tadım mönüsü size yavaş ve keyifle bir Japon yemek resitali sunuyor.

Biz bu yemekleri tadarken Sedef’in seçtiği sushi tabağı geliyor. Yılan balığı, Somon ve Tuna balıkları onun seçimi.


Biz çorbamızı bitirince önceden hazırlanmış, güzel ve farklı bir tabakta Sashimi resitali başlıyor. Clam, Somon, ve özel soslu çok ince el işçiliği ve emek ile hazırlanan bu tabak hem görsel hem tat anlamında bir şölen. Olağanüstü keyif alarak kıskanç gözler eşliğinde Eytan ile yemeye çalışıyoruz 🙂

Bu sushi resitaline daha fazla dayanamayan diğer arkadaşlar ekstra Sushi ve Sashimi söylemeyi ihmal etmiyorlar. 🙂

Ancak gene olanlar oluyor ve bu sefer bize gene özel yapılmış Sushi seti geliyor. Trüf soslu olanı (alt foto – en sağdaki) ile ben gecenin artık tat anlamında noktasına gelmiş olduğumu hissediyorum.

Sonra asma yaprağına sarılı Yılan balığı ve pilav ile beraber buharda pişirilmiş sıcak balığımız geliyor.

Onu ise tek parca Kobe etinden yapılmış küçük bir et ile finalize ediyoruz.

Tatlı olarak herkesin farklı seçeneklerde söylediği sorbeleri tırtıklayarak paylaşıyoruz. Kimse vermeye niyetli değil ancak herkesin gözü birbirinin sorbelerinin tadında. Mango, Yeşil Çay ve bal kabağı…

Karı koca tarafından yönetilen, muhteşem bir Japon kültürü ve yemek zevki sunan bu işletmeyi kesinlikle Londra’ya gelmeden listenize alın. Londra’da paket, hızlı, lüks ve pahalı bir çok Sushi restoranı göreceksiniz ve bulacaksınız. Ancak gerçekten binlerce lira verip Japonyaya gidip tadabileceğiniz kadar kaliteli Sushi yapan bu restoranı bir kere olsun denemenizi öneririm. Ucuz değil ancak özellikle Şefin mönüsü ritueli gerçekten olağan üstü bir yemek keyfi için kesinlikle değer.

Adres: 144 Drummond Street, Euston, London, NW1 2PA
Telephone: 0207 388 9962
Nearest Transport: Euston Square, Warren Street or Euston.
Hours:  Tue-Sat 11:30 – 14:30 Tue-Sat 18:30 – 22:00
Web: http://www.sushiofshiori.co.uk


Londra`dan beğendiğimiz Kafe , Pub ve restoranlar / Best Food spots & posts from London

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir