Stamford Bridge

Chelsea futbol klübünün sahası olan Stamford Bridge 42 bin kişilik bir complex. Burada ilk defa Chelsea-Birmingham City maçını izledim ve 4 gol görme şansı buldum. Maç 3-1 ev sahibinin üstünlüğü ile sürdü. Maça Fulham Broadway İstasyonu’ ndan çıkıp , stadium tabeleasını takip ettiğinizde 2 dk sonra ulaşıyorsunuz.

Stamford Bridge is a complex for 42 thousand-people that is of Chelsea football club. For the first time, I watched Chelsea-Birmingham City game here and saw 4 scores. The game finished by 3-1 with the beat of home team. You can reach there in 2 minutes after you take off from Broadway Station and follow “Stadium” sign.

Stad ve çevresi tertemiz. İzin verilmiş 1-2 tezgah dışında kesinlikle kaşkol vs satılmıyor. Stadın Lower West Corner denen alt sol en köşesinde oturduk. Ertuğrul isimli arkadaşım uzun süreden beri Londra’da yaşıyor ve kendisinin daveti ile maça geldim.

Everywhere is super clean in the stadium and around. Selling miscellaneous stuff for fans is only available on 1-2 stands. We sat down on the Lower West Corner on the left in the stadium. I came here with my friend Ertuğrul, who has been living in London for a long time. 

Stadın girişinde biletinizi kendiniz okutup geçiyorsunuz. Polis araması yok. Ama çok sayıda güvenlik ve Atlı polis var. Deplasman taraftarları da otobüslerle gelmişler ve tamamen stadın dibinde ve hepsinin camları sağlam.

In the entrance area, you can scan your ticket and pass. There is no control of the police but there are lots of security guards and troopers. The other team’s fans were also there when we came, and they are also under protection. 

Stadın içinde sürekli bir bira, kola ve sosisli sandeviç kuyruğu var ve bitmek bilmiyor. Bir bira ve bir sosisli sandeviç 6 pound. Dışarıya gore biraz daha yüksek.

There is always a line for beer, coke and hot-dogs in the stadium and it never ends. A beer and a hot-dog is 6 GBP, a little more comparing to the normal places.

Stadda herkes yerinde oturuyor, neredeyse her yer pankartlarla kaplı. Herkes formalı, tüm formalar lisanslı ve orjinal,  kaşkollarda öyle ve sezonun forması ne ise genelde o giyiliyor.

Everybody was sitting with posters, having the uniforms and scarves. Whatever the uniform for the season is, it is worn. 

Chelsea çok zengin bir kulüp dolayısı ile çevrede yaşayan ruslar, araplar, kıbrıslılar ve almanlar kulübe çok destek veriyor. Kapalı tribinde orta kata localar var. Başka yerde Loca yok. Fenerbahçe ve Galatasaray’ın yeni stadı ile boy ölçüşecek bir stad değil.

Chelsea is really a rich club so the Russians, Arabs, Germans and the Cyprians around support it much. There are lodges only in the grandstand. It is not something that would compete with the stadiums of Fenerbahçe or Galatasaray. 

Taraftar genelde suskun. Bizdeki coşku yok. Sinema tadında maç izleniyor. Sadece bazı pozisyonlarda çok heyecanlanıp bağırıyorlar. Ancak golde çıkardıkları YEEEEAAAH şeklindeki ses çok etkileyici.

The fans are generally quiet. There is no loud mood like in Turkey. They watch the match like a movie. But in some position, they get excited a lot and they yell but the cheering as “YEEEEAAAH” when there is a goal is really impressive. 

Tabi zor bir maçta 90. Dakikada gelen bir galibiyet golünde ciddi tepki olabilir. Bunu göremedim.Çıkış rahat ve kolay. Sadece Biranızı içmek istiyorsanız sıraya katlanmalısınız.

But in a serious match and at a winner score at last minute would create a different reaction but I haven’t seen it. The exit is easy and open. You only have to endure the line if you want to drink a beer.

Tags: Londra Gezisi,Chelsea FC,Stamford Bridge


Paylaş

“Stamford Bridge” üzerine 2 yorum

  1. Tek kelimeyle harika face de yazdıktan sonra sitende ne zmn yazacan diye sabırsızlıkla bekledim süper olmus….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir