Yunanistan

Sifnos

Sifnos bu tatilimizde uğradığımız 3. ve son ada oldu. Burada 2.5 gün kaldık ve fazlası ile dinlenerek Yunan Adaları tatilimize noktasyı burada koyduk. Küçük bir ada Sifnos. Serifos’tan 25 dakikalık feribot seferi ile geldik. 55km kare yüz ölçümü var. Toplam 2.200 kişi yaşıyor. Kiklat takım adalarının batısında kalıyor.

Sifnos (3)

Eski zamanda Altın ve Gümüş madenleri ile ün yapmış. Hala da üzerinde çalışıyorlar. 6.yy’da Yunanistanda en zengin ve görkemli adalardan biri imiş. Yunanlı tarihçi Pausanias’ın kayıtlarına göre büyük bir deprem sonucunda adanın madenleri yokolmuş.

Sifnos (7)

Adanın batı kısmında liman var ve feribot buraya yanaşıyor. Arkasında Feribota rağmen olağanüstü temiz bir plaj var. Biz de burada yakın konakladık. Doğu tarafı ise daha yeşil daha bakir bölge.

map-sifnos

Pire’den direk buraya gelmek yaklaşık 3 saat. Yazın çok kalabalık oluyor ve rezervasyon yapmazsanız bilet bulmanız çok düşük ihtimal.Sifnos’ta küçük bir heliport var ve buradan atinaya 4 kişi 250 Euroya tek yön gidilebiliyor.

Sifnos (4)

Biz yukarıdaki haritaya bakarak söylersem Kamares’de kaldık. Plaj olarak hemen önümüzdeki plajı kullandık. Tüm adayı gezmemize rağmen Platis Gialos ve Vathi plajlarında denize girdik ve yemek yedik. Adanın Hora yani eski şehri apollonia’da ise yemek yedik gezdik ve gördük.

Sifnos (8)

Sifnos gene araba kiralayarak keyifle gezebileceğiniz bir ada. Taxilerle de uaşım kolay olmasına rağmen araç ile keşfetmek son derece keyifli. Biz genelde öğlen sıcağında klimalı araba ile gezerek çok yer görme fırsatı bulduk.

Sifnos (25)

Adanın başşehri olan Apollonia  aslında bir çok küçük köylerin birleşiminden oluşuyor. Burada banka, posta ofisi, taxi durağı, cafeler, gece klüpleri ve hediyelik eşya dükkanları var.

Sifnos (38)

Biz gitmedik ama Folk Art Museum müzesi Nisan -Ekim arası açık.Yokuştan yukarı çıktığınızda Artemonas, daha az hareketli ama güzel Kiklat mimarisi ile görülmeye değer.

Sifnos (36)

Eski madenler ve kliseler alacağınız turist haritasında mevcut. Buraları gezmek isterseniz yön tabelları ve yürüyüş rotaları mevcut. Ancak dediğim gibi kesinlikle sıcakta su almadan çıkmayın.

Mycenean Citadel, Aghios Andreas tepesinden sonra görülebilen bir kilise. Dik bir yokuştan çıkılıyor. Bu yol Vathi plajının batısında kalıyor ve Apollonia’nın 2km güneyini denk geliyor. Gene buna benzer Aghios Nikitas ise Apollonia kasabasının 5 km kuzey batısında.

Vathi plajını biz çok sevdik. Geniş, rahat.. Güzel restoranlar var. Burada çok kaliteli bir otel’de vardı. Burası büyük ve az kalabalık. Tercih etmenizi öneririm.

Sifnos (24)

Kastro ise şehrin eski merkezi. Genelde diğer ada hikayelerimizde anlattığımız gibi, kiklat adalarında genelde şehir merkezleri istiladan ve korsanlardan da korunmak için genelde şehrin ortasında ve tepede. Bembeyaz evleri, sokakları ile güzel bozulmamış bir yer.

Sifnos (17)

Kastro’dan Apollonia’ya 3 kilometrelik yolu yürümeniz mümkün. Yürüyüş yolları adada bolca var. Kastro’da aynı zamanda küçük ve güzel bir Arkeoloji müzesi de var. Salı ve Pazar arası 15:00’e kadar açık.

Sifnos (19)

Cheronisos ise bir balıkçı kasabası. Küçük plajı ve tavernaları ile görülmesi gereken diğer bir yer. Chrisopigi adanın doğusunda küçük bir kilise.

Sifnos (29)

Kamares adada bizim kaldığımız Feribot’un da yanaştığı liman şehri. İner inmez her yer kafe, restoran ve rent-a-car firmaları ile dolu.

Sifnos (39)

Sifnos (5)

Buradaki plaj ise Feribot’a rağmen mavi bayraklı ve biz yüzmeye doyamamıştık. Ulaşım açısından kalmak için çok keyifli.

Sifnos (1)

Sifnos (6)

Biz ayrıca adadayken Plati Gialos isimli plaja gittik. Burası en uzun plaj. Yazın çok kalabalık. Plati Gialos yanında ise Lazarus plajı var.

Sifnos (22)

Burası özel, girişi ücretsiz ancak sanıım şezlonglar 5 euro idi. Muhteşem güzel bir yer. Servis kaliteli, çok pahalı değil. Kayalardan denize giriyorsunuz. Çok güzel bir denizi var.

Sifnos (23)

Bizim gitmediğimiz diğer bir plaj ise Faros idi. Rüzgarlı ancak yanındaki tavernadaki ahtapot ızgarasını herkes methetmişti.

Sifnos (20)

Sifnos (16)

Sifnos’tan biz Ouzo, küçük hediyelikler aldık. Ancak capari turşusu ya da çiçeği, kurabiyeler ve tatlıları da genelde buradan alınıp götürülenler arasında geliyor.

Sifnos (27)

Gerontopoulos tatlı dükkanı’na uğramanızı öneririm. (22840 32207)  Cheronisos’tan ise el yapımı kap almak iyi bir fikir olabilir.

Sifnos (30)

Gelelim yemek konusuna.. Bizler limanda bulduğumuz muhteşem Argyris isimli lokantada iki gece yemek yedik. Başka alternatif aratmayacak kadar muhteşem.  Kalitesi çok iyi. ,

Sifnos (11)

Yemekler leziz. Bitmeden Kuzu etini denemenizi öneririm. Mezeler ve balık taze. Porsiyonlar kocaman.

Sifnos (12)

Sifnos (14)

Denize nazı, bol gürültülü ailelerin gittiği bir restoran. Kalabalık ve neşeli. Servis hızlı ve çok iyi. Sahibi ile Istanbul muhabbeti yaptık iki gece gidip iyi bahşiş bıraktığımızdan dolayı.

Sifnos (13)

Diğer önereceğim restoranlar ise :

 • Artemonas’da Liptrivi,
 • Apollonia’daki tatlıcı Gerontopoulos,

Sifnos (10)

 • Kastro’da To Astro ve Leonidas  tatlı için To Konaki. Ekmek tatlısını denemeniz için enteresan.
 • Faros balıkçı kasabasındaki Tavernalar taze balık ve meze için ideal.

Sifnos (28)

 • Sifnos’un eritme peynirini beyaz peynire bu adada tercih etmeniz lazım. Manoura isimli diğer bir yoğun peynir ise kırmızı şarap işle muhteşem gidiyor. Varsa ısrarla isteyiniz.

Sifnos (9)

Gece yaşamı Apollonia’da. Burada barlar ve klüpler mevcut. Küçükler ama haftasonu çok kalabalık oluyorlar. Argo ve Angel bunlardan ikisi. Kastro’da ise Dolci’ye gidebilirsiniz. Beach Club ise Lazarou.

Sifnos (31)

Konaklama önerilerimiz ise şunlar:

 • Bizim kaldığımız otel ALK. Kamares’de. Güzel bir otel. Temiz ve sahiplerinin yanında çalışan arkadaşın eşi İzmir göçmeni.
 • The Petali Village Hotel Ano Petali tel: +30 22840 33024 fax: +30 22840 33391  Bu en klas otellerden biri.

Sifnos (33)

 • Hotel Alexandros, Platis Gialos,  +30 22840 1300-2 Aile oteli. 50 odası var.
 • Elies ise Plati Yialos bölgesinde. Yeni bir yerleşim bir çok küçük konaklama imkanı sunan alternatif bulabilirsiniz.
 • Camping Makis veCamping Plati Yialos bize önerilen iki önemli kamping alanı idi.


Sifnos (21)
Sifnos (26)
Sifnos (32)
Sifnos (34)

Sifnos (35)

Diğer Yunan Adaları gezilerimize de göz atmanızı öneririm.

http://www.geziyorum.net/milos

http://www.geziyorum.net/serifos

http://www.geziyorum.net/meis 

1 Yorum

1 Yorum

 1. Alper Tunga

  Ağustos 10, 2016 at 4:18 pm

  Apollonia’dan Artemonas’a çıkarken κίτρινο ποδήλατο yani sarı bisiklet diye bir tatlıcı var tüm Yunanistan’da ünlüdür. Vathis plajının sonunda kilisenin altındaki tünelden geçerek muhteşem lezzete sahip 2 balıkçı restoranına ulaşabilirsiniz. Kastro illa görülmesi gereken bir yer ama öğle sıcağında gitmeyin büyük hata olur sıcaktan buharlaşma riskiniz var.

  Kiklades adalarının hepsi çok güzel ama Sifnos ve Milos favorilerim. Birde minik Kimolos adası

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı