İtalya – Siena

Ortaçağın tüccar,tekstil şehiri olan Siena gotik mimarisiyle karşımıza çıkıyor. Burada aynı zamanda güzel sanatların kolun olan resim okulu var. Siena sanatından biraz bahsetmek gerekirse, kısa bir zaman Floransa kadar önemliydi.Fakat rönesanas ta büyük rol oynamadı(sanat açısından).

Siena which was the city of merchants and fabric in Middle Ages comes our way with its gothic architecture. The school of painting which is a subsection of fine arts is also here. To speak of the art of Siena, it can be said that it was important as much as Florence for a short time. But it didn’t play an important role in Renaissance (in terms of art).

Siena çok güzel bir şehir. Avrupanın en büyük meydanlarından biri burada. 13. yy sonlarına doğru gotik sanat eğilimi başladı, daha önceleri bizans stili yaygındı.14.yy Lorenzetti kardeşler isimli sanatçılar renkleri canlı tutup paletlerini zenginleştirdiler. Bu arada Floransada başlayan rönesans bütün italyayı kasıp kavuruyodu. Siena‘da hakim olan gotik stil buna yenik düştü. Ekonomi olarak da zayıf olan ve kendini yapılandırmaya çalışan şehir, sanata ayıracak para ve zaman bulamadı.

Siena is a very beautiful city. One of the biggest squares of Europe is here. Towards the end of 13th century, Gothic art tendency started, Byzantine style was common before. In 14th century, Lorenzetti brothers enriched their palettes by freshening up their colours. Renaissance that began in Florence during this time stormed through the whole Italy. Gothic style that was dominant in Siena was defeated by this. The city which was economically weak and trying to reconstruct itself didn’t find the time and the money for designating for art.

Biz yine arabamızı şehirin dışına bırakıp yürümeye başladık. İlk durağımız duomo grubu. Bu muhteşem katedrale gotik heykel hazinesi, ilk zaman rönesans resimleri ve barok dizayn hakim. Burası gotik mimarinin İtalyadaki en önemli örneklerinden biri.

We started to walk after having left our car outside the city. Our first station is the group of cathedrals. The treasure of Gothic statues, early Renaissance paintings and the baroque design are dominant in this magnificent cathedral. This place is one of the most important examples of Gothic architecture in Italy.

Sıena Duomo

Duomo grubu denmesinin nedeni meydanda diğer yapılarında bulunması. Santa Maria della Scala hastanesi, meydanın tam karşısı. Metropolitane müzesi ve vaftiz yeri. Duomo 13. yy’da inşaa ediliyor fakat 14. yy’da genişletme çalışmaları başlıyor. Amaç hristiyanlık için en büyük katedrali meydana getirmek.

The reason for their being called as the group of cathedrals is the existence of other structures in the square. Santa Maria della Scala Hospital is the exact opposite of the square. The museum of metropolitan and the baptistery. The cathedral was constructed in 13th century but enlargement efforts were started in 14th century. The aim is to construct the biggest cathedral for Christianity.

Sıena Sehre Gırıs Sıena Duomo 2 Sıena Sedef

Duomo‘yu gezdikten sonra hemen karşıya Santa Maria della Scala‘ya koştuk. Burası bize daha enteresan geldi çünkü eski bir hastane. Duvarlarda o zamandan kalma resimler var. Geniş birbirine bağlı uzun odalar ve koridorlar var. Aynı zamnada yetim çocuklarada burada bakıyolar. İyi birer hristiyan olarak yetişip, eğitim alıyolar ve buradan evlenip ayrılıyorlar.

After touring the group of cathedrals, we immediately run to the Santa Maria della Scala. It seemed to us as more interesting because it is an old hospital. There are paintings on the wall dating from that time and also large and interconnected rooms and corridors. Besides, orphans are looked after in here. They are raised as a good Christian, educated and left this place after marrying.

Yani kimsesiz çocukları yetiştiriyorlar. Burası 1440’dan kalma. O zamanlar hasta ya da yaralı olanlar da burada tedavi ediliyorlar. Bizim resimlerde o zaman yapılan ameliyatları gördük.

So, they raise orphan children. This place was dated from 1440. In those times, patients or injured people were treated in here. We saw the surgeries that were operated at that time in the pictures.

Öğle yemeğimizde de gene tipik italyan lokantası, yavaş servis, güzel yemek, ağır ve uzun ama keyifli. Retoranımız fiyatları uygun ve garsonumuz komik…

We went to a typical Italian restaurant for our lunch. The service was slow, the food was delicious and it was pleasant anyway. Prices of the restaurant were high and our waiter was funny.

Sıena Yemek

RISTORANTE MUGOLONE

Via pellegrini, 8 53100 – Siena (SI) Italia  Tel. 0577.283235

Sıena Makarna

Burada çıkıp Piazza del Campo‘ya gidiyoruz. Aynı zamanada İl campo da deniyor. Avrupanın en büyük ve çekici meydanlarınadan biri.Yarım ay şeklinde, etrafı kafelerle dolu. Meydanın tam karşısında Palazzo Publico var, zamanında hükümet bianası olarak kullanılıyomuş. Campo meydanı Sienalılar için başka önemi de var. Sienalılar kendilerini önce contrada (bir çeşit heyet) sonra Sienalı sonrada İtalyan olarak tanımlıyor. Contrada kilisesinde vaftiz ediliyolar,kendi içlerinden evleniyor, iş bulmalarına yardımcı olunuyor. Bir çeşit sosyal grup görevi görüyolar. Suça hiç bir şekilde tolerans gösterilmiyor. Bu yüzdende suç oranı burada çok düşük.

We went to Piazza del Campo after this place. It is also called as IL campo. It is one of the biggest and the most attractive places of Europe. It is crescent and there are cafés all around it. Palazzo Publico is in the exact opposite of the square, it was used as the state house. Campo square has another importance for the people in Siena. People in Siena identify themselves as “Contrada” (some kind of a group) at first and then from Siena and Italian. They are baptised in Contrada church, married with people from their community and get help for finding a job. They act as some kind of a social community. Crime is never tolerated so, crime rate is very low.

Sıena Pıazza Del Campo

Sıena Pıazza Del Campo Sıena Pıazza Del Campo Sıena Pıazza Del Campo

Palazzo publico şu anda müze olarak kullanılıyor. Campo meydanı öyle bir yerki her sene 2 kere geleneksel ortaçagdan kalma kostümlerle at yarışları yapılıyor. İnsanlar meydanda bulunan kafelerin üstlerindeki evlerin balkonlarını yada özel olarak düzenlenmiş oturma yerlerini kiralıyolar. Bedava seyretmek için ayakta aşağıda durmanız gerek ama inanılmaz kalabalık var bunu hatırlatmakta fayda var. Bu yarış sadece 90 sn sürüyor!!!!. Hazırlıkları ise bir hafta. Yinede çok güzel bir deneyim.

Palazzo public is now used as a museum. Campo square is such a place in which horse races are carried out twice in every year with traditional costumes dating from middle ages. People rent the balconies of the houses over the cafes in the square or the seats that are peculiarly made. For watching free, you have to stand up but it must be noted that it is very crowded. This race lasts only 90 seconds and its preparations a week. Still, it is a great experience.

Sıena Pıazza Del Campo Sıena Pıazza Del Campo Sıena Pıazza Del Campo

Sıena Sokak Lambası 1 Sıena Sokak Lambası 2 Sıena

Vakit ilerliyor bizim kahve krizimiz geliyor. Güzel bir yer arıyoruz. Nannini. Siena’nın en iyi kahvelerinden burada içmek mümkün. Hemen ayak üstü birer espresso içiyoruz. İtalyada kahve genelde ayakta, kafelerin bar kısmında içiliyor ve espresso her zaman bir numara. http://www.guidonannini.it/

As the time goes, we want coffee more. We looked for a good place and then found Nannini. You can drink one of the best coffees in Siena. We immediately drank espresso. Coffee is generally drunk standing in bar part of cafes and espresso is always the number one. http://www.guidonannini.it/

Sıena Nannını

Sıena Nannını Sıena Nannını Sıena Nannını

Kahvelerimiz bittikten sonra sokaklarda gezinmeye başlıyoruz. Diğer gezdiğimiz şehirler, kasabalar gibi burasıda rüya gibi. Gitme vakti geldiğinde arabamıza doğru şehirden aşağıya doğru inmeye başlıyoruz.

After having drunk our coffees, we started to wander in the streets. Like other cities and towns that we visited, this place is also like a dream. When it was time to go, we began to walk downwards to our car.

Sıena Sıena Sıena

Sıena


Faydalı Bağlantılar (Useful Links)

http://tr.wikipedia.org/wiki/Siena

http://en.wikipedia.org/wiki/Siena

http://www.italyguides.it/us/siena_italy/siena_italy.htm

http://www.bing.com/images/search?q=siena&FORM=BIFD

http://www.aboutsiena.com/

Siena Haritası (The map of Siena)

piazza del campo

Tags : İtalya, Siena, Duomo grubu, Santa Maria della Scala hastanesi, Metropolitane müzesi, Piazza del Campo,Palazzo Publico, Nannini

Paylaş

“İtalya – Siena” üzerine 3 yorum

  1. sanırım görüpte en çok etkilendiğim ve en yaşamak istediğim yer siena diyebilirim..özellikle mahallelerin kendi içindeki özerklikleri bana çok ilginç gelmişti..sienada yaşayabilirim…

  2. kendinizi ortaçağa gitmiş gibi hissedeceğiniz, hayran olunası yer…ben kalbimin bir kısmını orada bırakıp geldim…sizin içinde muhtemelen öyle olacak:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir