Settle

Settle Pennine tepelerinde bulunan yol üstü küçük kasaba. Yorkshire isimli bölge İngiltere’nin en çok yağış alan ve kuzey orta ve doğu bölgesi. Kısmi tepelik bu bölge küçük kasabalardan oluşuyor. Settle küçük tarihi ve korunmuş binaları şirin bir kasaba.

İngiltere’nin lületaşı yataklarına yakın mesafede kurulu kent, mağaralar, tepeler ve yamaçlar ile eşsiz doğa aktiviteleri sunabiliyor.

Ben bu kasabayı Castleberg Outdoors ekibi ile tanışmak ve onların dükkanında vakit geçirmek, yöneticileri James ile dağlarda tepelerde koşmak için geldim. Tam dükkanın bulunduğu Castleberg tepesinde dağ ve kaya tırmanışı, patika yürüyüşü, yokuş antrenmanı yapıp soluklanmak ve aşağıdaki fotoğraflarda göreceğiniz gibi şehri tepeden görmek mümkün.

Salı günleri şehrin pazarı kuruluyor. Meydan da bir iki pub ve restoran mevcut. Şehir dağlık ve kamp bölgelerine yakın olduğundan bir bisiklet, bir kamp ve dağcılık bir de trail ve ultra running üzerine dükkan bulunduruyor. Hava güzel ise motorcular ve klasik araba sahipleri burada mola veriyor. Şehirde park sorunu diye bir kavram yok.

Pazar alanı çevresindeki dükkanlar hafta sonu cıvıl cıvıl. Çoğu aileler tarafından yönetilen bu dükkanlardan pastacı ve tatlıcı benim favorim olmuştu.

Merkezde bulunan Shambles, 3 katlı tarihi bir bina. İçinde dükkanlar bulunan bu binada şehrin ana merkez binası da bulunuyor. Burası buluşmalar içinde kullanılıyor. Bu binanın 1820 yılında yapıldığını belirtmek isterim.


Settle tren istasyonu ise buradan York, Carlise ve Lancastire’ı ve göller bölgesini birbirine bağlıyor. Ünlü Settle-Carlisle yolu ise muhakkak görülmesi gereken ve yapılması gereken tren yolculuklarından biri olarak gösteriliyor.

Bu tren yolu 1869-1876 arasında yapılmış. Buharlı lokomotifler kullanılan bu hat yenilenmiş ve İngiltere’nin en güzel hatlarından biri seçilmiş.

Settle’a gelirseniz hem gezin, hem yürüyüş yapın, spor malzemeleri dükkanlarını gezin, Castleberg Outdoors’a uğrayın ve benden selam söyleyin…

Three Peaks zirveleri: http://www.settle.co.uk/3peaks.htm 

Settle Belediye Web Sayfası: http://www.settle.org.uk/

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir