Yunanistan

Serifos

Daha  önce sizlere Milos adası turumuzdan bahsetmiştik. Bu adadan sonra dalgalı bir feribot yolculuğu ile Serifos adasına geçtik. Milos ve Sifnos arası yaklaşık 1.5 saat sürüyor.

Serifos (36)

Her gün 3 tane feribot rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Feribotlar son derece rahat ve keyifli ama yaz aylarında rezervasyon şart.

Serifos (40)

Ana limanın adı Livadhi. Ve bizde buraya yakın bir otelde konakladık. Burada konaklama olanakları çok fazla. Yukarıdaki romantik fotoğrafımızın çekildiği tepe şehir ise Hora , bazen Pano Hora ‘da deniliyor adanın eski başkenti.

Serifos (1)

Bembeyaz daracık sokaklar, aralıklar, yapışık evler ile muhteşem bir nokta. Burayı detaylı anlatacağız.

Serifos (2)

Serifos küçük bir ada. 1.100 gibi bir nüfusa sahip ve 65 km kare büyüklüğünde. Her zamanki gibi araba kiraladık ve bakir, dar yollardan oluşan çevresini iki kere turladık.  Harika plajları, dokunulmamış tarihi şehiri Hora ile çok ama çok güzel bir ada.

Serifos (3)

Bakır madenleri teee Minoan zamanlarından 1960’lara kadar dünyaya ithal edilmiş. Hala bazı yerlerde bunlara ait tren rayları ve işaretleri görebiliyorsunuz.

Serifos (5)

Pers savaşlarında önemli bir aktarma yolu olan Serifos, Roma zamanında ise sürgün adası olarak kullanılmış.

Serifos (7)

Daha önceden bahsettiğimiz gibi Pire limanından çıkan Katamaran, ya da Hydrofoil tekneler Milos, Sifnos, Serifos, Amorgos ve Mikanos şeklinde çoğunu turluyor ve ulaşım kolay.

Serifos (16)

Ada da ise bence araç kiralamak hem ucuz hem de en güzel keşif yöntemi. Ada içinde Kaiki yani Kayık denen sahilden plajlara düzenlenen plaj turlarına ve kiralama opsiyonlarına da limanda akşam göz atmanızı öneririz.

Serifos (15)

Livadhi plajı hemen şehrin yakınında. Buraya ulaşmak için Agios Yiorgos kilisesini geçmeniz gerekiyor.Patikadan giderseniz daha hızlı.

Serifos (9)

Biz ilk gün arabamızı alıp doğruca  Vagia, Psili Ammos ve Ganema isimli plajları keşfe çıkıyoruz.

Serifos (8)

İlk durağımız ilk gün için hemen şehrin biraz uzağındaki  Livadakia plajına gidiyoruz. Hava biraz dalgalı. Kalabalık ama bol müzikli bir plaj. Hemen yanında kamping var.

map_of_serifos

Ertesi gün hedefimiz ise Ganema var. Burası harika bir plaj. Arabanızı yolun kenarına koyuyorsunuz. Plaja doğru yürürken rüzgar sert esecek korkmayın, plajın sonuna doğru gidin.

Serifos (22)

Deniz taşlık. Ayağınızda terlikle girip sonra çıkmadan kıyıya atmak akıllıca çözüm. Şemsiye yok. Kendiniz getirin ya da çocuğunuzu yakındaki ağaç altına oturtun…

Serifos (19)

Buradaki salaş restorana yakında olmakta her zaman fayda var. Yemekleri muhteşem. Ahtapot, patates kızartması, enginar, beyaz peynirli salata… Hepsi nefis ve çok ucuz.

Serifos (20)

Serifos (21)

Biz ikinci günün tamamını bu plajda geçirdik ve çok keyif aldık. Diğer önerilen plajlardan Megalo Livadi, Vagia ve Psili Ammos ise bizim zamanımızda fazla rüzgarlı idi.

Serifos (18)

Serifos yürüyüş yapmak içinde nefis bir ada. Hava çok sıcakken dikkat etmenizi ve su almanızı öneririz. Bir çok kilise ve eski binayı görmek için bol yokuşlu doğu kısmından başlayabilirsiniz. Ada çok dik ve yokuşlu ama manzaraları nefes kesici.

Serifos (6)

Yemek ve içecek konusunda ise önerilerimiz şu şekilde, öğlen yemekleri için güzel tavernalar Psili Ammos’da Stefanakos ya da Manolis ve Plati Gialos’da Nikoulias.

Serifos (13)

 

Akşam yemeklerinden çnce ya da sonra birer içki almak isterseniz limanda deniz kıyısında değil kaldırım tarafında 80 ve 90’lı yıllara ait müzikleri dinleyerek güzelce Ouzo, Bira ya da Metaxa içemenizi öneririm.

Serifos (14)

Serifos (12)

Bizim Ganema plajındaki tek restoran amcamızda enfes. Akşam yemekleri için biz limandaki Takis’i tercih ettik. Burada Kiklopas ve Ouzeri tis Kalis ya da Hora’ya çıkarsanız yani tepede Plakes en güzel restoranlardan biri.

Serifos (10)

Konaklama için size önerim limanda kalın. Hora’dan arabanız yoksa manzara kiraladığınız odalarda rüya gibi olabilri ancak pratik olmaz. Indigo Studios, Livadi, Serifos, Greece,  22810-52548  bir alternatif.

Serifos (24)

Sabah kalvaltılarında ise limandaki kafelerde omlet ve Frappe alarak kahvaltı yapmanızı öneririm. Gene fiyatları çok uygun. Ücretsiz Wifi da cabası.

Serifos (17)

Biz Studio Eliza’da kaldık. Ucuz ve misafirperverlerdi. Odalar küçük ve fazla bir şey beklemeyin. Kamp aypacaklar için geminin yanaştığı limanın solundaki plajda harika bir kamping var ve çok eğlenceli.

Serifos (23)

Hora, yani şehrin eski başkenti için ayrı bir parantez açmak lazım. Bir kere buraya kesinlikle güneş batmadan 1 saat önce gidin. Güneş batışını en tepedeki kaleden seyredin ve fotoğraf çekin. Ara sokaklarında kaybolun, şu ekonomik krizde pazarlık etmeden küçük tefek şeyler alın ve esnafı mennun edin.

Serifos (25)

Limandan sürekli otobüs Hora’ya gidiyor. Araba kiralamadıysanız öneririz. Eski ama çok güzel bir mersedes otobüsleri var. Ya da patikalardan yürümeyi seçebilirsiniz ama bu çok yorucu ve uzun sürecektir.

Serifos (27)

Diğer bir öneri Otobüs ile çıkıp yürüyerek dönmek olabilir. Daha az yorucu olacaktır.

Serifos (28)

Bizans mimarisini sevenler için ve Ortodoks kilisesi tarihi için şehir önemli. Aşağı inerlen Panagia kasabasındaki Koimisis Kilisesini görmenizi öneririz. Çok iyi korunmuş bir 10. yy kilisesi. 12. yy’da ise içine freskler yapılmış.

Serifos (35)

 

Biz kasabadan biraz aşağıda bulunan harika ev yemekleri yapan bir Kıbrıslı rum lokantasında yemek yedik. Bol eğlenceli ve keyifli bir yemek idi. Şeftali kebabı gene burada yemenizi öneririm. Ancak normal koyun eti ile domuz etini birbirine karıştırarak yapıyorlar buna dikkat ediniz.

Serifos (26)

Serifos (31)

 

Sedef buradan harika bir şapka aldı. Büyükçe ve çok görkemli. Fiyatlar turistik kasabalara göre ucuz. Hora meydanında Cuma ve Cumartesi akşamları eğlence ve yemek için ada sakinleri ve turistler bir arada. Burada oturup birşeyler içmenizi öneririz.

Serifos (4)

Serifos (30)

Serifos (38)

Serifos (39)

3 Yorum

3 Comments

 1. A.mennan benzer

  Aralık 28, 2015 at 8:00 pm

  Emre bey sayenizde cok yerleri tanima firsati oluyor .paylasiminiz icin cok tesekkur ederim iyiki varsiniz

 2. Kemal Kaya

  Şubat 18, 2016 at 4:16 pm

  Nefis bir yermiş gibi görünüyor.

 3. Alper

  Haziran 14, 2016 at 1:37 pm

  Emre Bey vermiş oldugunuz bilgiler dahilinde tatil planlarımızı yapıyoruz size çok teşşekkür ederiz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı