SantralIstanbul

Askerden geldiğimden beri iş arayışım nedeniyle İstanbul‘dan ayrılamadım. Bende bu vaktimi yararlı değerlendirmek için şehirde gezerken fotoğraf makinemi yanımdan eksik etmiyorum ve Üniversitelerde iş deneyimlerimi öğrencilerle paylaşıyorum. Geçen çarşamba Bilgi Üniversitesinde Kültürün Pazarlanması dersinde ürün yönetimi konferansı verdim ve Santralistanbul Silahtarağa Eski elektrik Santralinden muhteşem bir Üniversite kampüsüne dönüşen yerleşkeyi gezme şansını buldum.

Modern Sanat Sergisini ve Türkiye’de Modern Sanatın tarihine yolculuk ettim. 3 kata yayılmış en az 1 saatte gezilebilecek çok enteresan bir sergi.

 

Elektrik gücünün deneylerle anlatıldığı sergide tüm denenebilecek oyuncakları denedim 🙂 Sonrada 70-80li yılların uzay flimlerinden fırlamış gibi duran muhteşem Silahtarağa Elektrik santralini gezdim.

Adres ve tüm bilgiler için tıklayınız : http://www.santralistanbul.com/

SİLAHTARAĞA ELEKTRİK SANTRALİ

1911’den 1983 yılına kadar İstanbul‘a elektrik sağlayan, kömürle çalışan ilk termik santral, Silahtarağa Elektrik Santrali’nin Mayıs 2004’te Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından Bilgi Üniversitesi’ne tahsisinin ardından üç jeneratör grubu ve altı buhar kazanını kapsayan tesis, ruhuna sadık kalınarak Santralistanbul’a dönüştürülmüş.

Çağdaş Sanatlar Müzesi, Enerji Müzesi, kütüphane, sinema, uluslararası rezidans programı ve rekrasyon alanlarıyla geçmişle günümüzü modern bir çizgide buluşturan Santralistanbul, İngiltere’deki Tate Modern’e benzetilse de mimarlarına göre tam bir dönüştürme projesi olduğu için Almanya’daki Essen de Zollverein’e daha çok benziyor. Alıntı : CNNTURK.com

http://www.cnnturk.com/KULTUR_SANAT/DIGER/haber_detay.asp?PID=116&haberID=394996

Tags: Bilgi Üniversitesi, Santralİstanbul, Silahtarağa Elektrik Santrali


Paylaş

“SantralIstanbul” üzerine 2 yorum

  1. Merhaba, ben de ne zamandır gitmek istediğim silahtarağa santraline geçen pazar gitme fırsatı buldum ve yapılan çalışmalardan çok memnun kaldım. Bu projede emeği geçenlere çok teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir