Santa Margherita Ligure

Santa Margherita Ligure,Tigullio bölgesinin incisi olarak anlandırılan son derce meşhur ve kaliteli bir sahil kasabası. Genova’nın doğuunda ve İtalyan Riverası olarak adlandırılan  bölgede yer almakta.  10bin kişinin yaşadığı bu kasabaya yazın yoldan geçen yüzbinler uğruyor.

Santa-Margherita-Ligure (32)

Aslında ismi kısaltılmış olarak Margherita hatta Santa diye geçiyor. Tigullio körfezinde yer alıyor. Öncesinde Rapallo sonrasında ise meşhur kasaba Portofino var. 

Santa-Margherita-Ligure (5)

Sırtı tepeler ile kaplı bu kasabada villalar önlerinde muhteşem manzarası ile Delfini körfezi yer alıyor. Eskiden zeytin ağaçlarının bol olduğu bu şehirde şimdi kestane ağaçları ve yer yer palmiyeler çoğunlukta.

Santa-Margherita-Ligure (35)

Santa-Margherita-Ligure (7)

Yakında bulunan ama bizim gitmediğimiz Portofino Doğa parkına gitmenizi öneririm. Ayrıca dağlık bölgede yürüyüş ve doğa keşfi muhteşem.

Santa-Margherita-Ligure (12)

S. Margherita, Portofino bölgesine yakınlığından dolayı zengin ve özel yaşam kültürü ile yoğrulmuş bir kasaba. Yatlar, villalar, özel bahçeler ve spor arabaların özellikle sezonda cirit attığı bir yer.

Santa-Margherita-Ligure (1)

Bizim gittiğimiz Mayıs ayı ise çok daha sakin ve keyifli. Eskiden Cenovalıların ve Romalıların yoğunlukta olduğu bölgede tarihi kalıntılarda oldukça fazla. Burada gezmeniz gereken küçük tarihi kasabalar:  Pescino and Corte.

Santa-Margherita-Ligure (10)

17. yüzyılda büyük evler inşa eden büyük Cenova ailelerinden kalan Villa Durazzo Centurione, 15. yy da yapılmış ve  Durazzo-Pallavicino ve Prince Centurione daha sonra ise Chierichetto ailesinin himayesine kalmış. Harika bahçeleri ve yürüyüş patikaları içeriyor.

Santa-Margherita-Ligure (22)

Santa-Margherita-Ligure (20)

Basilica of Santa Margherita di Antiochia ise barok yapımı bir klise. İki kulesi var ve bir tarafı 1750 diğer ise 1927’de tamamlanmış.

Santa-Margherita-Ligure (21)

Chiesa dei Cappuccini, 1600lü yıllarda San Gerolamo della Cervara Abbey ise 14. yy ‘da inşa edilmiş.

Santa-Margherita-Ligure (19)

Yakında denize girmek istiyorsanız ise gitmeniz gereken yerler : San Fruttuoso, Cinque Terre, San Michele di Pagana, Baia di Paraggi ve Paraggi körfezi.

Santa-Margherita-Ligure (37)

Santa-Margherita-Ligure (15)

Bir çok bar, cafe, pastane ve restoranın bulunduğu şehirde özellikle küçük pastalanelerde muhteşem tatlılar bulacağınıza emin olun.

Santa-Margherita-Ligure (23)

Santa-Margherita-Ligure (6)
Santa-Margherita-Ligure (17)
Santa-Margherita-Ligure (29)

Santa-Margherita-Ligure (31)
Santa-Margherita-Ligure (34)
Santa-Margherita-Ligure (36)
Santa-Margherita-Ligure (39)

Santa-Margherita-Ligure (18)

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir