Salomon Winter 2014 Gear

Salomon 2014 yılı Sonbahar kış sezonundaki ürünlerini satışa sundu. Ben de sizler için bu ürünlerden kışa uygun uzun kollu olan üst katmanları derledim.

Salomon Momentum Softshell ceket rüzgar koruması için ideal. Yumuşak ve elastik materyali sırt kısmında ve teri daha çabuk dışarı atıyor. Kol altındaki ağ şeklinde havalandırmalarda gene terlemenizi engelliyor. Bir çok fermuarlı cebi olan ceket koşu sırasında size küçük şeyleri taşıma imkanı tanıyor. Fermuar altında göğüs hizasındaki çıtçıtı ile koşarken ceketin aşırı hareketi engelleniyor.

Salomon Momentum Softshell Jacket offers excellent front wind protection, with soft stretch fabric on the back to wick moisture and help keep you dry and comfortable. Mesh under arms increases breathability, and multiple zipper pockets give you plenty of room to stow your essentials for a longer run. Lock down zipper with garage to prevent chafing, and upper zipper snap closure to keep jacket from flapping when partially unzipped.

Salomon-Winter-2014 (5)

Salomon Trail Runner Warm LS Zip Tee, sizi sıcak tutmak için üretilmiş. Yarım fermuarl bu model çok hafif kumaştan üretildi. Ellerinizi sıcak tutmak için başparmaklarınızı kollarınızın uzantısından geçireceğiniz delikler ve göğüs cebi ile son derece fonksiyonel…

Mix up your running wardrobe with the Salomon Trail Runner Warm LS Zip Tee, a well-ventilated half zip with exceptionally light material and a performance design.  A front zip pocket provides storage for essentials while thumbholes and mesh paneling in key sweat areas help to keep you comfortable on the run.

Salomon-Winter-2014 (8)

Fast Wing Yelek çok hafif, küçük şekilde taşınabilir ve kışın rüzgarlı havalarda koşmak için birebir. Bu sene turuncu rengi ile daha farklı. Göğüs cebi telefon ve anahtar için son derece fonksiyonel.

The Salomon Fast Wing Vest is featherlight, easily stowable, completely unrestricting, and shields your core against the bitter wind.  Unlike most lightweight running vests, it is not crunchy or shiny. Additional features include a full front zipper with upper snap for temperature control, an invisible chest pocket for storage, and reflective details for visibility in low-light settings.

Salomon-Winter-2014 (4)

Kan dolaşımını arttıran EXO Motion uzun kollu içlikler özellikle UTMB tarzı yarışlar için birebir. Mavi rengi, Kırmızı, Sarı ve Siyah üzerine bu ene çıktı. Yarım fermuarlı ve emin olun sizi inanılmaz sıcak tutacaktır.

The Salomon EXO Motion LS Zip Tee offers muscle support through its lightweight, honeycomb mesh fabric. Raglan sleeve construction and the smart skin body mapping design allows for optimal range of motion, while longer sleeves and seamless technology provide a more comfortable fit. The all-over mesh design allows for ultimate ventilation and a 7.5-inch front zipper provides temperature control.

Salomon-Winter-2014 (2)

Salomon Start Ceketi adı üzerinde start öncesi ısınmak için. Yağmura az da olsa dayanıklı. Siyah ve kırmızı renkleri bulunmakta.

When you need just a little extra protection from the elements, grab the Salomon Start Jacket. This full zip is great option during your warm up, or for those chilly days when you just need a little extra something to keep the chill off.

Salomon-Winter-2014 (7)

Salomon Fast Wing Hoodie Salomon’un en hafif, nefes alabilen, paketlenebilir ceketlerinden biri. Yanınızda taşıyın ve hava soğudumu giyin! Rüzgar için birebir. Tam fermuarlı ev göğüs cebinin içine katlayabiliyorsunuz. Başparmak delikler ile yarım şekilde ellerinizi de rüzgardan koruyorsunuz. Reflektif detaylar gece görünmenizi sağlıyor.

The Salomon Fast Wing Hoodie is featherweight, breathable, easily stowable, completely unrestricting, and acts as a shield against the bitter wind and light rain. This lightweight hoodie features a full front zipper with upper snap for temperature control, thumbholes to keep hands warm, a fitted hood with brim for additional protection, and an invisible chest zipper pocket for storage. Vents under arms allow for breathability, while reflective details increase visibility in low-light settings.

Salomon-Winter-2014 (3)

Son ürün ise Elite WS Ceketi. Elit yarışmacıların tercihi. Serinin 200 Euro’ya yakın fiyatı ile en pahalı ürünü. Kış şartları için birebir. Tam fermuarlı ve 3 cepli. Sırt bölümünde de bir harita cebi bulunuyor. Kesinlikle rüzgar geçirmez.

The Salomon Elite WS Jacket is a lightweight wind resistant jacket that will protect you from the elements in the brisk winter weather. Stretch fabrics at the back and sleeves allow you to move freely on your run, while a full length zipper with snap closure allow for temperature regulation while out on the run.  Zipper pockets on front and back provide secure storage options, and a lowered back hem offers additional coverage. Contrast color details give this jacket an aggressive aesthetic, while reflective details on front and back help to keep you visible in low light settings.

Salomon-Winter-2014 (1)

 

Reference: English Content of these products are taken from Runningwarehouse.com Web Site.

Other Salomon Product Reviews

salomon-banner

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir