Ürün

Salomon Fell Cross S-Lab 1 Review

Uzun süredir beklenen Salomon’un özellikle ıslak. çamurlu ve bol yağmur alan tepeleri (Fell) için üretilmiş; Alplerde tasarlanan ve Büyük Britanya tepelerinde test edilen teknik koşu ayakkabısı Salomon Fell Cross I satışa sunuldu. İngiltere pazarı için 2011 yılında limitli sayıda (sadece 500 adet üretilen ayakkabıyı) çok erken davranarak ön sipariş ile aldım.

Salomon Fell Cross S-Lab I is being waited by the market for a long time and is now live in the market with limited numbers. The product have been designed in the Alps and tested in the fells of Britain. I have bought the product from Castleberg Outdoors with pre-order methodology, and would like to thank them on time delivery and treatment from James.

Alır almaz teste sokmak için Londra’da fazla tepe olmadığından evimin yanındaki Battersea parktaki trail parkurunda özellikle küçük iniş ve çıkışların olduğu tepelerde denedim.

As we do not have much `Fells` in central London before waiting for the weeknd trips, i tried my shoe in the short trails in Battersea park. But will use it in 80km event in Anatolian Mountain Marathon in Turkey.

Ayakkabının en önemli özelliklerinden bir tanesi çok çok hafif olması. Bugüne kadar üretilmiş en hafif S-Lab ayakkabı olduğunu belirtmek isterim. (Tanesi 265 gram) Tek renk seçeneği ile pazara sunulan Salomon Fell Cross S-Lab I. adından da anılacağı gibi 1. nesil Fell Cross dağ koşusu ve dağ maratonu ayakkabısı.

The main spec of the shoe is the lightness. 265 grams is a unique weight that Salomon ever produced for it`s S-Lab portfolio. Tagged as `Fell Cross I` means that we might face the upcoming versions of the shoe in upcoming years, which is the future market strategy of Salomon for UK Fell Runner and Trail community.

Fell Racing denen yarış türü özellikle İngiltere, Galler ve İskoçya da çok yaygınç 2-20 mil arasındaki mesafelerde patika yolları olmadan küçük tepelerden hızlıca çıkıp inme ve genellikle işaretsiz parkurlarda navigasyon gerektiren bu yarışlar doğası gereği çok dik iniş ve çıkışlara sahip.

salomon-banner

Fell Racing is popular in Britian, Wales and Scotland due to the terrain as well as the mountain marathon running. due to the weather, mud, water, lakes, slopes and descents Salomon saw the opportunity to position a new type of product similar to Speed Cross series but more compatible for the above mentioned conditions.

Salomon mühendisleri bunun ihtiyacı ve özellikle pazarda INOV-8 ve benzeri dişli ancak yağmur ve çamura daha dayanıklı ayakkabıların varlığına istinaden Speed Cross I ve II gibi ayakkabılarının özellikle hava koşulları ve zemin farklılıklarına uygun daha hafif ve özellikle bilek seviyesinde daha alçak bir ayak oturuşuna sahip ayakkabı tasarlamak üzere harekete geçtiler.

Especially INOV-8 and other brands are in this segment with the tick sole and abilities, Salomon is truely doing the right business for adapting the right shoe to the right market. The low  positioning of the shoe will give more comfort, confidance to the fell runners as i felt in my first review the shoe is like a sock and it perfectly fits your feet.

Ayakkabının özellikle önden ve topuk kısmından kaymaması için daha yumuşak ve zemine son derece tutunan daha dişli bir yapısı var. Ayakkabı ile asfaltta kesinlikle yürünmemesini bile tavsiye ediyorum.

Salomon’un geleneksel ‘Quıck Lace’ bagcık sistemi, kevlar bağcıkların ayakkabının dilinin içindeki küçük cebe sokulabilen yapısı ve kolayca baglanmadan direksıkıştırılarak bileğinize oturmasını sağlaması bu ayakkabıda da devam. Tek fark; bu sefer hafiflikten dolayı dil daha ince ve malzeme azaltılmış, dilin cebi bağcığın geri çıkmaması için iyice küçültülmüş. ayrıca dil içerisinde Alplerde tasarlanıp, İngiltere’de test edildiğinin yazılması ince ve güzel bir hoşluk katmış.

There is less room for the Quick Lace pocket to avoid unncessary loss of weight. Logos of the Designed in the Alps, Tested in the Fells, make you feel you are using a very very special shoe 🙂

Özellikle ayakkabının Andy Symonds ve Ricky Lightfoot gibi dağ maratoncuları tarafından göller bölgesindeki patikalarda ve Mt Kinabalu Climbathon yarışlarında test edildiğini söylemekte yarar var. Bu konuda detayları ayrıca Salomon İngiltere Yöneticisi Matt Ward’un blogunda okuyabilirsiniz.

As you can clearly read from the blog of Matt Ward`s Mud, Sweat and tears, The shoe is tested by Andy Symonds and Ricky Lightfoot; the elite mountain runners in Lake District area.

Ayakkabıda benim için en önemli fark ettiğim ana özellikle ayakkabının Speed cross 2’ye oranla daha ayağa oturması ve burun kısmında ayağımın daha rahat etmesi. Taraklı bir ayağınız var ise iyice eskimeden ve yumuşamadan Salomon Speed Cross ayağınızı fazlaca sıkabilirdi. dahası topuk kısmında ise cidd bir alçak konumlama ayağınızı ayakkabının çorap gibi sarmasına sebep oluyor ki bu da yokuş aşağı ve yukarı koşarken ciddi fark sağlıyor.

Another important thing is that i felt i had more room in my finger area in the shoe which is compared to Speed Cross II. That will definately will make a difference when going down fast and your fingers will be more relaxed on the move and gripping the ground.

Ayakkabının ön kısmı diline kadar su geçirmeyen kumaştan yapılmış ki önden gelen çamurl ve sudan ayakları maksimum korumak amaçlanmış. ayrıca ayakkabının yan dış ve iç kısımlarındaki siyah kaplama ise kesinlikle taş ve ayakkabının zarar görmesini engelleyecek bir daha farklı materyal ile kaplı. bu ayakkabının görünümünü de değiştiriyor.

The front part of the shoe has a resistance to water and mud especially. the inner and outer part of the shoe has a black lining with different type of material Salomon used, which is more protective. When some avid trail runner looks to your feet , i bet they will look twice if you are wearing one of these.

Salomon Fell Cross’un renk seçimi de önden arkaya doğru uzanan değişik bir kırmızı ve siyah karışımı bu ayakkabıyı görenin bir daha bakacağına emin kılan iki muhteşem renk seçimi.

Ayakkabıyı görmek isteyen arkadaşlarım bir aksilik çıkmaz ise Anadolu Dağ Maratonu yarışında bunu kullanmayı düşünüyorum, orada inceleme fırsatı bulabileceklerdir.

My turkish friend will be able to see them in the epic Anatolian Mountain Marathon `Long Distance` in 16-17 July.

Fiyat anlamında ise 100-120 Pound aralığında olan bu ayakkabı Amerika’da ise 160 Dolar’dan pazara sunuldu. El yapımı, çok kaliteli işçilik ve denenmiş, üzerinde zaman harcanmış bir ayakkabı ve hobisi bu olan insanlar için ucuz bir yatırım olmasa da değeceğini düşünüyorum.

120 GBP seems very an expensive price for this shoe unless you think about Salomon Lab effort, engineering, testing and hand made shoe with high number of quality material i am confident about it. If you have a hobby for this one time world, try to use high quality products that are designed for your needs.

Ayakkabıyı bana ön sipariş ile almamda katkı sağlayan Castleberg Outtdoors’tan James’e çok teşekkürler.


1 Yorum

1 Yorum

  1. erkoc dalaman

    Temmuz 1, 2011 at 7:52 pm

    Güzel bir review olmuş, güzel ayakkabıya benziyor, eline sağlık..kolay gelsin…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı