Ürün

Salomon 2012 Spring Gears

Salomon reveals one by one the great new products that will be on shelves soon starting from upcoming months. This year mostly focusing on bright colours, lighter material and huge support from their innovative laboratories.

Salomon XA Pro Skin Packs

These packs revealed with first Salomon Advanced skin S-Lab 5 with 5 litre capacity. (Click for Test Video) Then these packs were not enough to carry some obligatory materials that added to lists of some specific races like UTMB, TNF Australia and TNF Ultra Trail Fuji. So Salomon revealed a bigger version with different improvements like special bladders calling it Salomon Advanced skin S-Lab 12L.

     

Salomon now introduces the 3 liter simple version with short races and a significantly cheap one with 75 Euro price tag. A slightly larger one called 10+3 and the biggest one with 14 +3 extensive capacities.

salomon-banner

All Packs excluding the smaller one has the front bottle packs, whistle, source bladder with high breathability and fixation systems.

One-size-fits-all form-fitting pack for expert trail runners who want to securely carry essentials with high stability. Sensifit construction wraps the pack around the body without binding or abrasion.

PVC free bladder with Plug n’ Play hose connector for quick hydration.

• Sensifit, • Adjustable Sensishoulders • Double twin link • Sensi load lifter

• 1 main compartment • 2 chest pockets • 2 zipped belt pockets • 1 safety pocket

• Soft 1.5l bladder – PVC, Phthalate, Bisphenol-A free

• Bite valve with on/off system  • Underarm routing  • Insulated tube • 4D bladder insulated sleeve

• Custom system • 4D Pole holder • Reflective • Whistle

Salomon S-Lab Sense

This is the shoe that everyone is looking after to get during May 2012 even with its 200 USD price Tag. Built to run with barefoot, 175grams of weight and huge planning and comments by Killian Jornet brought the pure racing shoe that Salomon can built. You can read the extensive gear review by legendary ultra-marathon web site by Bryon Powell.

Exo Motion Tank

This is what Killian Jornet wore when he was racing in Western states, highly breathable sleeveless tank which also have EXO capabilities to make you keep your posture while you are running. Run easier, longer & recover better. EXO Sensifit technology helps postural support chest and upper body muscles, improving oxygen intake while running.

   

Salomon Snow Cross S-Lab


A shoes that might come in 2012 Winter Season which is crucial for Nordic countries and places where snow, mud and rain are the main weather conditions. This shoe looks like the legendary Speed Cross 2 S-Lab which almost targeted Russian market.

Salomon Minim 20-30 Hiking Pack

Minim is a pack that is preferred by hikers and lightweight enthusiasts. There are new colors, few additional functions coming for 2012 versions.

Salomon XR Mission

This shoe brings comfort and style to the trails with its well-padded midsole and eye-popping overlays. A wide, grooved forefoot offers a stable ride over uneven ground and the leggy outsole provides good grip on just about any surface.

Salomon S-Wind Ecuator 98

Introducing the new Salomon RX Life collection of lifestyle footwear inspired by iconic adventures. The flagship shoe for the collection is the Salomon S-Wind Ecuador 98, paying homage to the epic 1998 Raid Gaulise Adventure Race in Ecuador and the record-setting winners, Team Salomon-Presidio.

For the athletic-minded, outdoor enthusiast, the S-Wind Ecuador 98 is the everyday shoe that expresses an adventurous life. “Before Ecuador in 1998, most adventure racers used hiking boots, big packs, all the gear they might use for a backpacking trip,” explains Patrick Pons de Vier, Global Head of Salomon Footwear. “And that race established a new approach to hiking and moving fast in the mountains. In setting a record for speed in that race, Team Salomon didn’t just change the face of adventure races, they changed the way people approach the mountains. S-Wind is designed to capture that spirit.”

Salomon RX Gecko

Amphibian shoe meets training performance, the Gecko takes you from canyon to boulders to running through wet or dry conditions.

Salomon Synapse

Taking a cue from trail running footwear technology, the Synapse is the first dedicated hiking shoe designed for Natural Motion. As runners and hikers approach mountain trails as their new sports field, they want lightweight footwear that is designed for fluidity on a variety of surfaces and terrain, providing cushioning and flexion.


Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı