Salomon 2011 Kreasyonu II – Salomon 2011 Creation II

Salomon bahar ve yaz kreasyonunu daha önce bu yazımda tanıtmıştım. Ancak ürünlerin bazıları yeni yeni boy göstermeye başladı. Bu ürünler özellikle rüzgardan koruyucu ceketler, yelekler, yağmurluklar ve yepyeni T-Shirt’lerden oluşuyor. Asflat denen siyah ve koyu kum grisi karışımı pastel renkler, farklı yeşil (kivi), mavi ve klasik efsane Salomon kırmızısı yer almakta.

I have mentioned spring and summer creation of Salomon before. But some of the products began to show up lately. These products particularly consist of jackets which save from the wind, jerkins, raincoats and new T-shirts. Pastel colours such as the combination of asphalt black and dark sand grey, green (kiwi), blue and classic legendary Salomon red are dominant.

Kumaşların özellikle birden fazla renk ile karışmasının yanı sıra hafiflemesi de bu senenin önemli özelliklerinden.

Besides the mixture of fabrics with colours more than one, their lightening is also one of the important qualities of this year.

Fast Wing Hoodie II :  Çok hafif (150-200 gr) ClimaWind teknolojisi ile rüzgardan koruyan arazi koşusu ceketi. Mavi ve Kivi yeşili rengi mevcut.

Fast Wing Hoodie II : Cross running jacket which saves from wind with the ClimaWind technology. Blue and kiwi green ones are available.

Salomon XT Softshell Vest : Bir örneği bende de olan çok hafif rüzgardan koruyucu yelek. Özellikle ön bölümde ve arkada fermuarlı cepleri koşu sırasında jel ve haritanızı taşımanıza imkan veriyor.

Salomon XT Softshell Vest : The jerkin which saves from wind and is very light and I also have one. Zippered pockets in front and back enable you to carry the gel and the map during running.

Salomon XA WS Softshell Jacket : Rüzgardan ve yağmurdan koruyucu uzun kollu arazi koşu ceketi.

Salomon XA WS Softshell Jacket : Long sleeved cross running jacket which saves from wind and rain. 


salomon-banner

Salomon EXO T-Shirt: Salomon’un özellikle daha rahat nefes alınabilmesi için tasarladığı giyim ürünü. Göğüs kafesini dikleştirmesi ile daha rahat nefes alınabilir  bir yapıya kavuşturuyor. Özellikle terleme konusunda çok hafif ve nefes alabilir bir kumaş kullanılmakta.

Salomon EXO T-shirt :  The clothing product which Salomon designed for enabling trepopnea. By steepening the rib cage, it enables you to breathe more easily. A very light and sheer fabric is used considering sweating.

Salomon XR 3/4 Orta Katman Uzun Kollu: Gene en tepede belirttiğim yelek ve ceketi tamamlayan uzun kollu koşu orta katmanı. Nefes alınabilirliği yüksek. Boyun fermuarı daha öneki serilere göre daha kısa.

Salomon XR ¾ Middle Tier Long Sleeved : Long sleeved running middle tier which complements the jerkin and the jacket which I mentioned above. It is highly sheer. Its neck zip is shorter compared to the former series.

Salomon Trail T-Shirt : Gene farklı renk ve desen kombinasyonları bizi bu yaz bekliyor.

Salomon Trail T-shirt : Different colour and pattern combinations is waiting for us this summer.

Salomon Exo Short – Tight: 3/4 olan versiyonunu tüm yarışlarda kullanmaktayım. Kaslarda oluşturduğu sıkıştırma teknolojisi ile gerçekten koşularda laltik asit birikimini engelliyor ve kramp girmesini azaltıyor. Bu sefer ise kısa diz üstü serisi artık bizlerin ormanlarda eksitmesini bekliyor.

Salomon Exo Short – Tight : I use the ¾ version of it in all races. It really prevents lactic acid stock with pressing technology in muscles during running and it decreases cramps. Short and lap series are waiting for us to wear out them in forests this time.


Other Salomon Reviews /Diğer Salomon Ürün İncelemeleri ( Other Salomon Reviews )

Tags: Salomon, Fast Wing Hoodie II, Salomon Exo Short – Tight, Salomon Trail T-Shirt, Salomon XR 3/4 Orta Katman Uzun Kollu, Salomon EXO T-Shirt, Salomon XT Softshell Vest 


Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir